Dodano: 23.04.07 - 23:10 | Dział: Nasze zdrowie

ANTY-GMO NA WAWELU

MIĘDZYNARODOWY SZCZYT ANTY-GMO NA WAWELU

"Geny nie są na sprzedaż! Tradycyjne i ekologiczne rolnictwo zamiast GMO!"

Przyszłość Polski jako najważniejszej w Europie "Strefy Wolnej od GMO" wisi na włosku. Presja ze strony korporacji, by otworzyć rynek dla komercyjnych upraw GMO staje się coraz silniejsza, mimo, że Polacy powszechnie i stanowczo odrzucają GMO.

Konferencja "Geny nie są na sprzedaż. Tradycyjne i ekologiczne rolnictwo zamiast GMO!" stwarza wyjątkową szansę wysłuchania najbardziej szanowanych i najlepiej wykształconych w tej dziedzinie mówców. Należy do nich Dr Arpad Pusztai, który robiąc badania nad wpływem genetycznie zmodyfikowanej żywności na zdrowie odkrył poważne zaburzenia wątroby i nerek. Wystąpi również znany na całym świecie Percy Schmeiser, kanadyjski rolnik, który od lat prowadzi walkę z firmą Monsanto, po tym jak oskarżono go o nielegalne sianie genetycznie modyfikowanych nasion i ukarano grzywną. Michel Dupont, z Francji opowie o dramatycznej walce francuskich rolników przeciw uprawom GMO i żądaniach wprowadzenia Moratorium. Zaś tradycyjni i ekologiczni rolnicy poczęstują uczestników swoimi smakołykami!!!!

Termin: 25 kwietnia 2007, godz. 11:00-16:00
!!!SPECJALNA KONFERENCJA PRASOWA 13:20-13:50 - podczas prezentacji filmu
Miejsce: Zamek Królewski na Wawelu, Centrum Wystawowo-Konferencyjne.
Program: http://icppc.pl/pl/gmo/index.php?id=261

Kontakt:
Jadwiga Łopata i Julian Rose,
ICPPC - International Coalition to Protect the Polish Countryside, Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi
tel./fax + 33 8797114, biuro@icppc.pl , www.gmo.icppc.pl www.stop-gmo.info

============================

INFORMACJE DODATKOWE:
Rada Ministrów RP 13 lutego 2007 podpisała propozycję kontrowersyjnej ustawy o GMO która dopuszcza możliwość upraw komercyjnych w Polsce!
Decyzja o dopuszczeniu genetycznie modyfikowanych roślin i nasion na polską wieś staje się raz jeszcze ważnym tematem politycznym, natomiast społeczna świadomość niebezpiecznych konsekwencji upraw GMO jest w Polsce w dalszym ciągu niska.

Obecnie Polska jest pod silnym wpływem lobbingu entuzjastów GMO jeżeli temu ulegnie zostanie zniszczony ostatni bastion tradycyjnego, proekologicznego rolnictwa. Stracimy wiele możliwości związanych z eksportem dobrej jakości, tradycyjnej, wolnej od GMO żywności. Stracimy licznych turystów.
Konferencja �GENY NIE SĄ NA SPRZEDAŻ!" będzie najlepszą okazją do poznania rzeczywistych faktów na tematy genetycznie modyfikowanych organizmów oraz pozwoli uczestnikom poznać prawdziwie konsekwencje wynikające z akceptacji GMO.

****************
GŁOSY ŚWIATOWYCH SPECJALISTÓW, którzy są naszymi gośćmi:
Ludzkość nie może sobie pozwolić na ryzyko związane z inżynierią genetyczną!!!
Ponieważ nasza znajomość genomu roślinnego jest słaba, a technologie składania genów wciąż nie zostały dopracowane, obecne uprawy roślin genetycznie modyfikowanych zagrażają zdrowiu ludzi i mogą przynieść szkodę środowisku naturalnemu. Ryzyko nieprzewidywalnych efektów ubocznych jest znacznie większe niż jakiekolwiek potencjalne korzyści. Nie wolno nam dopuszczać do spożywania produktów tej raczkującej nauki i musimy zakazać uwalniania roślin genetycznie modyfikowanych do środowiska, skąd ich nie będzie można już nigdy wycofać...
- Arpad Pusztai, Anglia/Węgry

Walczymy z Monsanto z bardzo ważnego powodu. Zniszczyli to, co moja żona i ja wyhodowaliśmy przez ponad 50 lat. Nasze nasiona rzepaku były odporne na najróżniejsze choroby, jakie występują na stepach. Zniszczyli to, co było wynikiem naszych badań i upraw. Jestem przekonany gdybym ja to zrobił na polach firmy Monsanto, poszedłbym do więzienia. Ale im wolno skażać nasze pola i niszczyć dzieło naszego życia. I na dodatek to oni wnieśli do sądu sprawę przeciw mnie. (...) Gdy w 1996 r. został wprowadzony genetycznie zmodyfikowany rzepak, nie było nikogo, kto potrafiłby nam powiedzieć, co z tego wyniknie. Dziś na całym świecie są ludzie świadomi tych skutków dzięki naszym doświadczeniom: skażenia, zubożenia różnorodności gatunkowej, zanieczyszczenia czystego materiału siewnego i odebranie prawa wyboru... - Percy Schmeiser, Kanada

Francuscy rolnicy sprzedają większość swych produktów we Francji i w Europie, czyli na rynkach znanych z nieakceptowania GMO. Najmniejsze zagrożenie skażeniem przez GMO spowoduje utratę zaufania klientów i bankructwo wielu tysięcy rolników. W interesie francuskiego rolnictwa leży ochrona jego najbardziej dochodowego rynku, a nie ryzykowanie jego utraty w imię pogoni za mniej dochodowym rolnictwem niszowym (chodzi o uprawy GMO), dzięki któremu wzbogacą się jedynie ponadnarodowe firmy produkujące nasiona... - Guy Kastler, Francja

ICPPC - International Coalition to Protect the Polish Countryside, Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi