Dodano: 20.02.17 - 10:19 | Dział: W kręgu wydarzeń

W polityce wystarczy jeden Donald





Choć ostatnio na Twitterze nastąpił pewien postęp, bowiem Donald Tusk poczuł się wreszcie Polakiem i doszedł do wniosku, że nie ładnie jest donosić Niemcom, to pomimo tego były premier Donald Tusk wcale nie musi być wybrany na drugą kadencję na przewodniczącego RE.

Wydaje siÄ™, że „prezydentem Europy” nie zostanie, ale też i do Polski nie wróci, bo zbyt wiele tu tzw. „trupów w szafie” pozostawiÅ‚ po sobie. Ultrabiurokratyczna i antynarodowa UE wyraźnie zmierza ku swemu koÅ„cowi, do którego ów syndyk masy upadÅ‚oÅ›ciowej przewodniczÄ…cy RE – Donald Tusk przyÅ‚ożyÅ‚ znaczÄ…cÄ… cegieÅ‚kÄ™. Tam gdzie jest Donald Tusk, tam bÄ™dÄ…: intelektualne lenistwo, poważne szkody i realna szansa na bankructwo i upadÅ‚ość. To w jego wydaniu widzieliÅ›my promowanie w każdej sferze hegemonii Niemiec, zlekceważenie Brexitu, arogancjÄ™ wobec problemów Grecji i poÅ‚udnia Europy, niebezpieczny i nieodpowiedzialny stosunek do sprawy uchodźców, butÄ™ i arogancjÄ™ wobec nowej administracji amerykaÅ„skiej, zwÅ‚aszcza nowego prezydenta USA Donalda Trumpa, nie wspominajÄ…c już o jego stosunku do polskiego rzÄ…du. Lepiej wiÄ™c stawiać na Donalda w polityce, ale tego znad Potomacu niż tego znad WisÅ‚y.

Nie tylko Donald Tusk, ale też zadziwiajÄ…ce polityczne indywidua KE, pokroju Jean-Claude’a Junckera, Martina Schulza czy Fransa Timmermansa, najwyraźniej nie majÄ… pojÄ™cia o skali zagrożeÅ„ przed którymi staje dziÅ› Unia oraz wyzwaÅ„ jakie trzeba by podjąć, by uchronić UE, jak i euro przez skutkami ekonomicznej zawieruchy jaka wisi nad Starym Kontynentem, nie mówiÄ…c już o jej bezpieczeÅ„stwem. A Donald Trump żartować nie bÄ™dzie, zaÅ› hybrydowa wojna handlowa i walutowa z USA może skoÅ„czyć siÄ™ klÄ™skÄ… dla Europy.

Komisarz UE do spraw euro Valdis Dombrovskis ostrzegÅ‚ USA, że „niektóre amerykaÅ„skie instytucje finansowe mogÄ… zostać wykluczone z rynku europejskiego, jeÅ›li prezydent Donald Trump uchyli globalne regulacje wprowadzone w dobie kryzysu 2008r. WÄ…tpliwe, by amerykanie przejÄ™li siÄ™ tÄ… groźbÄ…, bowiem za chwilÄ™ możemy być Å›wiadkami Grexitu, bo dÅ‚ugi Grecji sÄ… nie do spÅ‚acenia, Brexit przyniesie poważne koszty i zawirowania gospodarcze oraz polityczne dla caÅ‚ej Unii, a nawet Franxit jest niewykluczony, po ewentualnym zwyciÄ™stwie Marine Le Pen. Lawina uchodźców może powrócić.

USA i prezydent Donald Trump już dzisiaj wywierają coraz silniejszą presję na Niemcy, Szwajcarię i EBC, ostrzegając te kraje i bank, by sztucznie nie manipulowały swymi walutami, obniżając ich wartość, by zyskać przewagę handlową i konkurencyjną. Jeśli FED podniesie w marcu i to wyraźnie stopy procentowe, to będą to musiały zrobić Szwajcarski Bank Narodowy (SNB), który ma dziś stopy ujemne, by pieniądze ze szwajcarskich banków nie popłynęły za ocean, a EBC nie będzie miał takiej swobody, by dalej drukować miesięcznie 80 mld euro gorącego pieniądza, po to by kupić obligację Portugalii, Hiszpanii czy niemieckich firm motoryzacyjnych. Nad samą Unią nadal wisi potencjalny, wielki kryzys bankowy, na ponad 1,3 bln euro złych bankowych długów, nawet niemieckie banki zaczynają mieć problemy. To również Europa i UE posiada dziś wielki pakiet obligacji amerykańskich, sama Polska ma pakiet na ponad 33mld dol., a bańka spekulacyjna na obligacjach tężeje.

KE musi zająć się pilnie ogromnymi wydatkami na zbrojenia, gigantycznym bezrobociem ludzi młodych, zastojem inwestycyjnym, a nie TK w Polsce.
Unię czekają kolejne wstrząsy polityczno-wyborcze we Francji, Holandii czy Włoszech, a być może i w samych Niemczech, które nie posłużą europejskiej gospodarce. Z pewnością Donald Tusk, jako przewodniczący RE nie jest człowiekiem na takie ciężkie czasy chyba, że ma zgasić światło w Brukseli. Z piasku bicza się nie ukręci, Herkulesem Donald Tusk nigdy nie był i nie będzie, a prawdziwe problemy finansowe i gospodarcze UE dopiero się zbliżają.


Zapraszamy na profil Janusz Szewczak na Facebooku!

Janusz Szewczak
Polski analityk gospodarczy, nauczyciel akademicki i publicysta, poseł na Sejm VIII kadencji
wPolityce