Dodano: 03.12.16 - 22:35 | Dział: Media od kuchni

25 lat Radia Maryja





Od poczÄ…tku swojego istnienia Radio Maryja gromadziÅ‚o Polaków wokół wartoÅ›ci ewangelicznych i patriotycznych. Mimo licznych przeciwnoÅ›ci, nie pozwoliÅ‚o, by w Polsce zgasÅ‚o Å›wiatÅ‚o nadziei – podkreÅ›lajÄ… przedstawiciele Å›wiata polityki, którzy licznie uczestniczyli w uroczystoÅ›ciach 25 rocznicy powstania katolickiej rozgÅ‚oÅ›ni.

Na uroczystościach 25 rocznicy powstania Radia Maryja licznie zgromadzili się członkowie władz centralnych, a także parlamentarzyści i samorządowcy.

Premier BeatÄ™ SzydÅ‚o reprezentowaÅ‚a szefowa jej kancelarii – minister Beata Kempa, tÅ‚umaczy, że tym, co cechuje Radio Maryja jest modlitwa, paca, a także determinacja i konsekwencja.
– MyÅ›lÄ™, że wÅ‚aÅ›nie ta konsekwencja, niezależnie od tego, co mówiÄ…, niezależnie od tego, jak próbujÄ… szkalować, niezależnie od tego, jak przeszkadzajÄ…, a jednak kolejne dzieÅ‚a powstajÄ…, dziÄ™ki wielkiej determinacji ojca zaÅ‚ożyciela, ojców redemptorystów, ale przede wszystkim ludzi, którzy wspierajÄ… to dzieÅ‚o na co dzieÅ„ – mówi Beata Kempa.

Prezydent Michał Zaleski podkreśla, że przez 25 lat Radio Maryja stało się wizytówką miasta Torunia.
– ToruÅ„ jest zauważany przez pryzmat obecnoÅ›ci w naszym mieÅ›cie Radia Maryja i dzieÅ‚, które to radio wygenerowaÅ‚o, utworzyÅ‚o w Toruniu. ToruÅ„ jest także miejscem, gdzie przybywa tysiÄ…ce pielgrzymów, którzy chcÄ… by być ze swoim radiem – twierdzi MichaÅ‚ Zaleski.

Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl uważa, że toruńska rozgłośnia przez lata budowała tożsamość narodową Polaków. Szczególną uwagę zwrócił na wybudowaną z inicjatywy o. Tadeusza Rydzyka Kaplicę Pamięci.
– PiÄ™kna sprawa, ważna i przypominajÄ…ca o naszych dziejach najważniejszych, heroizmie Polaków, naszym bohaterstwie i też poÅ›wiÄ™ceniu – tÅ‚umaczy MarszaÅ‚ek Województwa Podkarpackiego.

Zdaniem senatora Jana Marii Jackowskiego, Radio Maryja formuje społeczeństwo oraz przybliża społeczną naukę Kościoła.
– Radio jest jak najbardziej radiem integrujÄ…cym wspólnotÄ™ i również jest to radio, które ma pewien charakter obywatelski, bo dziÄ™ki Radiu Maryja zwiÄ™kszyÅ‚ siÄ™ udziaÅ‚ Polaków w korzystaniu z ich praw, to znaczy udziaÅ‚ w wyborach, znajomość procedur, zaangażowanie w życie spoÅ‚eczne – mówi senator Jan Maria Jackowski.

Wiceminister Skarbu Państwa Maciej Małecki przypomina, że Radio Maryja dociera do wielu ludzi samotnych, starszych i schorowanych, których cały świat często ogranicza się jedynie do czterech ścian.
– W te cztery Å›ciany wchodziÅ‚ ten promyk Å›wiatÅ‚a, wÅ‚aÅ›nie ten gÅ‚os pÅ‚ynÄ…cy z Torunia, gÅ‚os Radia Maryja. Ja jestem bardzo wdziÄ™czny – ze wzruszeniem to mówiÄ™ – bardzo wdziÄ™czny mojej mamie, która jest dzisiaj tutaj za to, że 25 lat temu w moim domu wÅ‚Ä…czyÅ‚a Radio Maryja. To radio gra 25 lat w moim domu – podkreÅ›la wiceminister Skarbu PaÅ„stwa Maciej MaÅ‚ecki.

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk zwraca uwagę również na duże znaczenie Radia Maryja dla zwykłych ludzi.
– Z jednej strony umacnia wiarÄ™, pozwala jÄ… przeżywać, czÄ™sto jest niezwykle ważne dla ludzi chorych, ale także budujÄ…ce postawy spoÅ‚eczne, edukujÄ…ce pod każdym wzglÄ™dem, wiÄ™c jest to rola nie do przecenienia – mówi Zbigniew Kuźmiuk.

Poseł Elżbieta Kruk z Rady Mediów Narodowych zaznacza, że 25 lat istnienia katolickiej rozgłośni wymagało wytrwałej służby w prawdzie.
– Media w Polsce, mainstream – znaczna część tych mediów – nie realizuje tak naprawdÄ™ swoich podstawowych zadaÅ„, bo to nie jest tylko tak, że media publiczne majÄ… tylko obowiÄ…zek realizowania misji, wszystkie media majÄ… swoje obowiÄ…zki w zakresie informacyjnym i komunikacyjnym spoÅ‚eczeÅ„stwa. To, jak realizuje to Radio Maryja, można powiedzieć, że jest to wzorcowe – twierdzi poseÅ‚ Elżbieta Kruk.

Poseł Robert Winnicki z Ruchu Narodowego zauważa, że bez toruńskiej rozgłośni miliony Polaków nigdy nie wysłuchałyby rzetelnej i obiektywnej relacji z Marszu Niepodległości.
– Marsz NiepodlegÅ‚oÅ›ci – to jest to wydarzenie, które w ostatnich latach jest Å›wiadectwem tego, że bez Radia Maryja, Telewizji Trwam, miliony Polaków po prostu nie ujrzaÅ‚yby prawdy o tym wydarzeniu. Za to m.in. mÅ‚ode pokolenie Polaków, mÅ‚ode pokolenie narodowców jest bardzo wdziÄ™czne mediom tzw. toruÅ„skim. – wskazuje poseÅ‚ Robert Winnicki.

25 lat istnienia Radia Maryja to służba Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Od początku swojego istnienia toruńska rozgłośnia gromadziła Polaków wokół wartości patriotycznych i ewangelicznych.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 roku w Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Jak jednogłośnie podkreślają obecni na uroczystościach przedstawiciele świata polityki, przez 25 lat stanowiło ostoję wolności, a także kształtowało tożsamość narodową Polaków.

Radio Maryja