Dodano: 27.11.16 - 22:00 | Dział: Krótko, celnie i na temat...

Rozum i uroda


Szanowni Państwo!

Nie od dziś wiadomo, że na brak własnego rozumu nikt nie narzeka (chociaż są mądre wyjątki). Dokładnie odwrotnie sprawa ma się z urodą. Nawet Miss Świata i Okolic dostrzega niedoskonałości własnej urody.

Inaczej cechy te widzą obserwatorzy zewnętrzni. Brak rozumu skłonni są przypisywać każdemu, kto ośmieli się mieć inne zdanie, od powszechnie obowiązującego. Podobnie odnośnie do urody, to już nie sprawa gustu, jak mawiało się onegdaj, a sprawa mody, czyli też wzorca-paradygmatu powszechnie obowiązującego. Dawniej przynajmniej moda się zmieniała, przeplatając estetykę z jej brakiem. Obecnie pozostała od wielu lat przy jej braku. Podarte dżinsy nie wychodzą z mody od trzydziestu lat. Tu należy odnotować jeszcze jeden fenomen. Do końca XX wieku kobiety starały się eksponować, to co miały ładnego i ukrywać mankamenty urody. Tu też nastąpił zasadniczy zwrot.

A może to dobrze, że piękność przestała być w cenie? Przynajmniej teraz mężczyźni nie mają dylematu przy wyborze partnerki. Ich ojcowie i dziadkowie błędnie zakładali, że ślicznotka musi być głupia, a brzydula mądra. A przecież uroda i rozum w żaden sposób się nie wykluczają, czego dowodem są na przykład Magdalena Ogórek i Małgorzata Wasserman i jakby jeszcze tego było mało, obydwie są tak wyśmiewanymi blondynkami.

Małgorzata Todd
www.mtodd.pl
Lub http://sklep.mtodd.pl

KOMENTARZ DO FELIETONU

Ad. Wdzięczność 47/2016 (283)

Szanowna Pani Małgorzato

DziÄ™kujÄ™ za ten tekst („WdziÄ™czność”), bo porusza Pani w nim ważny problem tj. kwestiÄ™ różnic w kodeksie etycznym wyznawców różnych religii, z których konsekwencji praktycznych nie zawsze zdajemy sobie sprawÄ™. Co dla nas ChrzeÅ›cijan jest rzeczÄ… oczywistÄ… nie musi i najczęściej nie jest oczywistÄ… dla wyznawcy Judaizmu, czy wyznawców Mahometa. DokÅ‚adniejsze przestudiowanie owych religii jest rzeczÄ… nader pożądanÄ… i praktycznÄ…. Daje ono możliwość zrozumienia motywów postÄ™powania wyznawców tych religii. Porusza Pani w swoim tekÅ›cie tylko jednÄ… kwestiÄ™ tj. kwestiÄ™ uczucia wdziÄ™cznoÅ›ci i już na tym jednym „odcinku” zasad moralnych nasze trzy religie wyrosÅ‚e z pnia Starego Testamentu mocno siÄ™ „rozjeżdżajÄ…”. A co z fundamentem ChrzeÅ›cijaÅ„stwa – zasadami „nie czyÅ„ bliźniemu tego co tobie niemiÅ‚e”, „wybaczaniem bliźniemu” i z innymi, których przestrzeganie czyni wyznawcÄ™ tej religii bardziej empatycznym, mniej egoistycznym i w zwiÄ…zku z tym skÅ‚onnym do poÅ›wiÄ™ceÅ„ na rzecz innego czÅ‚owieka. To zupeÅ‚nie odmienna koncepcja czÅ‚owieka w stosunku do tego co oferujÄ… dwie wymienione religie. UjmujÄ…c to biologicznie (to moja skaza zawodowa), nasza religia chrzeÅ›cijaÅ„ska (pomijajÄ…c w tych rozważaniach jej odÅ‚amy, bo to jest kwestia drugorzÄ™dna) stoi ewolucyjnie wyżej w stosunku do judaizmu i islamu, bowiem w zupeÅ‚noÅ›ci pozbawiona jest religijnego szowinizmu. PozostaÅ‚e dwie wymienione religie zasadzajÄ… siÄ™ na dość prymitywnym pojmowaniu Boga – „ON jest nasz, mam sÅ‚uży i wszelkie nasze dziaÅ‚ania sÄ… usprawiedliwione, bo czynione sÄ… w Jego imiÄ™ i dla naszego dobra”. Ta fundamentalna różnica miÄ™dzy Judaizmem, Islamem i ChrzeÅ›cijaÅ„stwem przekÅ‚ada siÄ™ na różnicÄ™ w mentalnoÅ›ci wyznawców tych religii i jest zarzewiem wielu konfliktów zarówno na skali mikro jaki i makro. Mam nieodparte wrażenie, że ChrzeÅ›cijaÅ„stwo jest niestety w zderzeniu z pozostaÅ‚ymi wymienionymi religiami „na przegranej pozycji”. WyciÄ…ganie rÄ™ki do pojednania, czyli ogólnoreligijny „ekumenizm” (czyli dziaÅ‚anie zgodnie z fundamentem naszej religii) jest odbierane jako sÅ‚abość naszej religii i wykorzystywane do wÅ‚asnych celów. Ponadto ChrzeÅ›cijaÅ„stwo jest „poszatkowane” na wiele odÅ‚amów i poddawane notorycznej laicyzacji, co w konsekwencji czyni je sÅ‚abym. W tym rankingu trzech religii, w moim mniemaniu, najwiÄ™ksze szanse na „sukces” w najbliższym czasie ma Judaizm (oczywiÅ›cie wyÅ‚Ä…cznie dla jego wyznawców). Scalony, metodyczny i egoistyczny wygrywa z siermiężnym „wymachujÄ…cym maczugÄ…” Islamem oraz z miÅ‚osiernym i peÅ‚nym „internacjonalizmu” rozbitym ChrzeÅ›cijaÅ„stwem.

Serdecznie PaniÄ… pozdrawiam – Ewa DziaÅ‚a-SzczepaÅ„czyk

.....................................................................................................
.....................................................................................................



MaÅ‚gorzata Todd zaprasza na Å‚amy kolejnego wydania KABARETU INTERNETOWEGO, gdzie możecie PaÅ„stwo przeczytać i obejrzeć caÅ‚ość. A jest to wielka uczta dla ducha i kompendium wiedzy z wielu dziedzin życia, nie tylko POLITYKI: Apele, Petycje, Audiobooki, Ciekawe filmy na You Tube, GoÅ›cinne wystÄ™py, KÄ…cik Muzyczny, ZauÅ‚ek Sztuki, OgÅ‚oszenia ITD…

26 listopada 2016 r. | Nr 48/2016 (284)