Dodano: 08.11.16 - 12:15 | Dział: WPiS

Nowy Numer miesięcznika WPiS


Do sprzedaży trafił październikowy numer miesięcznika społeczno-kulturalnego „Wpis”. Znaleźć w nim można bogaty zestaw artykułów, reportaży i esejów na najbardziej aktualne, bieżące i historyczne tematy. Piszemy m.in. o zmianie prawa aborcyjnego, problemach frankowiczów, reformie szkolnictwa wyższego i rynkowym sukcesie firmy Polski Cukier. W Roku Sienkiewiczowskim przypominamy kolejny fragment życiorysu Henryka Sienkiewicza, oceniamy najnowszy spektakl Haliny Łabonarskiej i przybliżamy prezentowaną we Wrocławiu wystawę o przedwojennym Lwowie.

Październikowy „Wpis” to prawie 100 stron wyśmienitej lektury!

W bieżącym numerze:

● Parlament i media stanowią o życiu i śmierci – Leszek Sosnowski rozmawia z dr Antonim Ziębą, wiceprezesem Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, która złożyła w parlamencie projekt zmian w prawie zmierzających do większej ochrony nienarodzonych.

● Państwo śpi, a rynek finansowy działa – relacja z Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszeń Konsumenckich, jaka odbyła się w Sejmie. Jej współorganizatorem było Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu. Na konferencji rozmawiano m.in. o wsparciu, jakiego państwo powinno udzielić frankowiczom.

● Sumy bajońskie dziś – o wyzwaniach stojących przez Komisją Nadzoru Finansowego pisze jej były wiceprzewodniczący Marcin Gomoła. Faktycznie niespłacalne kredyty walutowe to największy problem, z jakim musi się uporać KNF i Narodowy Bank Polski.

● Potępia się ideologię narodową w imię europejskości, jak przedtem w imię internacjonalizmu – z okazji listopadowego Święta Niepodległości rozmawiamy z pisarzem, poetą i eseistą dr. Bohdanem Urbankowskim o patriotyzmie, nacjonalizmie i poczuciu polskości.

● Dla polskich uczelni studenci są dojną krową, a profesor obciążeniem finansowym – Adam Sosnowski pisze o niewesołej sytuacji polskiego szkolnictwa wyższego i wysuwa propozycje zmian.

● Jedno ekstremum chce Europy bez ojczyzn, a drugie ojczyzn bez Europy – Leszek Sosnowski rozmawia z sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP odpowiedzialnym za politykę międzynarodową prof. Krzysztofem Szczerskim o amerykańskim zainteresowaniu sprawami Europy i Polski.

● Walka o polski cukier – reportaż z Cukrowni Krasnystaw, największego i najnowocześniejszego zakładu produkcyjnego spółki Polski Cukier SA. Wyniki Polskiego Cukru dowodzą, że duża państwowa firma może świetnie sobie radzić na rynku.

● Henryk Sienkiewicz na Czarnym Lądzie – dr Justyna Chłap-Nowakowa przedstawia kolejną część swojej opowieści o życiu Henryka Sienkiewicza. Tym razem wielki pisarz udaje się na wyprawę do Afryki.

● Gnojewo to alegoria współczesnej mentalności – Jolanta Sosnowska recenzuje najnowszą premierę warszawskiego Teatru Dramatycznego – „Powrót starszej pani” Friedricha Dürrenmatta, z główną rolą Haliny Łabonarskiej.

● Kultura, której nie ma – Marek Klecel pisze o upadku kultury w dzisiejszej Polsce.

● Planowanie musi zastąpić ślepą wiarę w rynek – rozmowa Leszka Sosnowskiego z ekonomistą prof. Arturem Śliwińskim na temat korzyści wynikających z panowania w gospodarce.

● Wyprowadzić wiernych z letargu – uwagi o intronizacji Chrystusa Króla przy okazji zbliżającego się listopadowego Aktu Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana.

● Ignacy Mościcki – nie tylko prezydent – w 70. rocznicę śmierci Ignacego Mościckiego przybliżamy jego pozapolityczne aktywności. Mościcki był bowiem także konspiratorem, zamachowcem, chemikiem, wynalazcą, wykładowcą akademickim…

● Dlaczego katolik z protestantem pogodzić się nie może – Adam Sosnowski pisze o różnicach teologicznych między katolicyzmem a protestantyzmem.

● Nigdy nie wybaczę tej osobie – najgorsze słowa, jakie możemy powiedzieć – katecheza metropolity Denver abp. Samuela Aquili, wygłoszona podczas lipcowych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

● 800 lat pracy i modlitwy benedyktynek w Staniątkach – wizyta w obchodzącym jubileusz klasztorze sióstr benedyktynek w podkrakowskich Staniątkach, jednym z najstarszych klasztorów benedyktyńskich na ziemiach polskich.

● Przedwojenny Lwów we... Wrocławiu – relacja z prezentowanej w Muzeum Architektury we Wrocławiu wystawy ukazującej przedwojenny polski Lwów.

● Świato–podgląd – zestaw informacji ze światowych mediów, a w nim m.in. Hillary Clinton planuje rewolucję w Kościele katolickim, polityk Zielonych w Austrii zarabia na imigrantach oraz kolejny atak na Boże Narodzenie.

● Krzyżówka z nagrodami

A poza tym: zapowiedź najnowszej książki Białego Kruka, atrakcyjne promocje na inne nasze wydawnictwa książkowe oraz oferta kalendarzy na nadchodzący rok.

WPiS