Dodano: 22.09.16 - 23:40 | Dział: WPiS

„MÄ…drzy tu piszÄ… i mÄ…drzy czytajÄ…” – Nowy WPiS


UkazaÅ‚ siÄ™ wrzeÅ›niowy numer naszego miesiÄ™cznika spoÅ‚eczno-kulturalnego „Wpis”, któremu przyÅ›wieca hasÅ‚o: „MÄ…drzy tu piszÄ… i mÄ…drzy czytajÄ…”. Na 92 stronach przedstawiamy artykuÅ‚y i eseje podejmujÄ…ce nie tylko najbardziej gorÄ…ce czy aktualne tematy, ale też wracamy do jakże cennych doÅ›wiadczeÅ„ z historii. We wrzeÅ›niu snujemy m.in. refleksjÄ™ na temat walki o niepodlegÅ‚ość w czasach komunizmu w zwiÄ…zku z 40. rocznicÄ… powstania Komitetu Obrony Robotników w tym ówczesnej dziaÅ‚alnoÅ›ci opozycyjnej obecnego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, obchodzimy z dumÄ… tysiÄ…clecie urodzin Kazimierza Odnowiciela, zastanawiamy siÄ™ nad stanem polskiej telewizji publicznej i celowoÅ›ciÄ… pÅ‚acenia abonamentu, rozmawiamy na temat pracy placówek handlowych w niedzielÄ™, wspominamy zmarÅ‚ego w sierpniu kard. Franciszka Macharskiego.

Warto regularnie czytać „Wpis”, bo kto czyta nasz miesiÄ™cznik, rozumie wiÄ™cej.

W bieżącym numerze:

● TysiÄ…clecie (1016-2016) Kazimierza Odnowiciela – prof. Krzysztof Ożóg przekonuje, że wÅ‚adca ten ocaliÅ‚ istnienie paÅ„stwa oraz rodzÄ…cego siÄ™ narodu polskiego i jest drogowskazem postÄ™powania i dziaÅ‚ania dla obecnie rzÄ…dzÄ…cych PolskÄ…, którzy pragnÄ… podnieść jÄ… z upadku i rozsÅ‚awić.

● Macierewicz w opozycji – Leszek Sosnowski wraca do artykułów pisanych w czasach opozycji antykomunistycznej przez współzaÅ‚ożyciela KOR Antoniego Macierewicza dla podziemnego pisma „GÅ‚os” udowadniajÄ…c, że wiele ówczesnych myÅ›li obecnego szefa MON do dziÅ› nie straciÅ‚o na aktualnoÅ›ci.

● ZawÅ‚aszczono najszczytniejsze hasÅ‚a ludzkoÅ›ci – tekst Antoniego Macierewicza z 1976 r.

● Przedrukowujemy Apel czternastu zaÅ‚ożycieli KOR z 25 czerwca 1976 r.

● Jubileusz KOR 1976-2016 – opisujemy krótko powody powstania Komitetu.

● Panie Sienkiewiczowe i inne Marie –dr Justyna ChÅ‚ap-Nowakowa

● In memoriam kard. Franciszka Macharskiego ZasÅ‚użyÅ‚ na wdziÄ™czność swego ludu – Leszek Sosnowski wspomina krakowskiego metropolitÄ™, który na Stolicy Å›w. StanisÅ‚awa zastÄ…piÅ‚ kard. WojtyÅ‚Ä™. Tekstowi towarzyszÄ… fotografie Adama Bujaka.

● Abonament tv to anachronizm – przekonuje Leszek Sosnowski powoÅ‚ujÄ…c siÄ™ na nowoczesne rozwiÄ…zania tego problemu w krajach Europy Zachodniej i przedstawia wÅ‚asne propozycje.

● Premier napÄ™dzany wodorem – o nowym polskim aucie oraz innych super nowoczesnych rozwiÄ…zaniach naukowców z krakowskiej AGH pisze PaweÅ‚ Stachnik.

● Czy faktycznie pieniÄ…dze bÄ™dÄ… zrzucane z helikoptera? – co do tego autor artykuÅ‚u Janusz Szewczak jest sceptyczny, ale twierdzi z przekonaniem, że obecnie każdy kto może drukuje tyle pieniÄ™dzy, ile siÄ™ da i wykupuje tego, kto nie drukuje.

● Na pracy w niedzielÄ™ nikt jeszcze siÄ™ nie dorobiÅ‚ – mówi doÅ›wiadczony przedsiÄ™biorca i kupiec Józef Pyzik w rozmowie z Leszkiem Sosnowskim dzielÄ…c siÄ™ wÅ‚asnymi przeżyciami i spostrzeżeniami.

● Nie tylko mimozami jesieÅ„ siÄ™ zaczyna – o malowniczych oznakach babiego lata i zmianach zachodzÄ…cych obecnie w przyrodzie z dr. Jerzym Kruszelnickim rozmawia Jolanta Sosnowska.

● Powstanie Krakowskie 1846 r. przygotowaÅ‚o WiosnÄ™ Ludów– przekonuje dr hab. Martyna DeszczyÅ„ska w artykule poÅ›wiÄ™conym tragicznej rabacji galicyjskiej, która wydarzyÅ‚a siÄ™ przed 170 laty.

● BuddyÅ›ci naÅ›ladujÄ… dziaÅ‚alność katolików – z bp. Thomasem Chung An-Zu z Tajwanu rozmawia PaweÅ‚ Stachnik

● Twoje życie nie jest partyturÄ…, którÄ… możesz zagrać tylko ty – mÄ…dra i przejmujÄ…ca katecheza kard. Angelo Bagnasco, przewodniczÄ…cego Konferencji Episkopatu WÅ‚och, wygÅ‚oszona w czasie ÅšDM w Krakowie.

● Golgota Å›lÄ…skich zakonnic – StanisÅ‚aw M. Jankowski opisuje tragiczny los sióstr Elżbietanek gwaÅ‚conych i mordowanych przez „wyzwolicielskÄ…” ArmiÄ™ CzerwonÄ… w 1945 r.

● Można byÅ‚o zginąć za samo polskie nazwisko – pisze Marek Klecel o latach 1937-1938, kiedy zamordowanych zostaÅ‚o w ZwiÄ…zku Sowieckim ponad 111 tysiÄ™cy Polaków. Autor stawia również pytanie czy można zapomnieć o sowieckich ludobójstwach?

Polak katolik do szpiku koÅ›ci – CzesÅ‚aw Ryszka kreÅ›li sylwetkÄ™ fascynujÄ…cego duszpasterza, bÅ‚ . Ignacego KÅ‚opotowskiego w 150. rocznicÄ™ urodzin.

● Åšwiato–podglÄ…d – przeglÄ…d wiadomoÅ›ci ze Å›wiatowych mediów, a w nim m.in. o Austriackiej Izbie Gospodarczej, która chcÄ…c siÄ™ przypodobać muzuÅ‚manom w reklamie obraża KoÅ›ciół oraz szaleÅ„czym pomyÅ›le lidera poÅ‚udniowoamerykaÅ„skich gejów, by do produkcji kremów używać abortowanych dzieci.

● Jak co miesiÄ…c – krzyżówka z cennymi książkowymi nagrodami.

WPiS