Dodano: 21.09.16 - 18:26 | Dział: Głos Polonii

Dożynki w Chicago


Polonijne dożynki pod hasÅ‚em 1050 rocznica Chrztu Polski.-„JesteÅ›my krajem chleba” organizowane przez ZKP 21 sierpnia 2016 r.

MijajÄ… lata, kiedy po raz pierwszy każdy z nas postawiÅ‚ stopy na amerykaÅ„skiej ziemi. Wydawać by siÄ™ mogÅ‚o, że byliÅ›my tu zawsze, ale jest inaczej. PatrzÄ…c z perspektywy czasu, coraz mocniej daje znać tÄ™sknota za domem rodzinnym, za prawdÄ… tak niszczonÄ… przez lata, gdzie: Bóg Honor Ojczyzna, „trzy Å›wiÄ™te sÅ‚owa bez, których nie istniejemy” (cytat z wiersza WÅ‚adysÅ‚awa Panasiuka). Zaiste bez zrozumienia ważnoÅ›ci tych słów jesteÅ›my ubodzy. ZnajÄ…c ich znaczenie, Å‚atwiej zrozumieć wiele zawiÅ‚ych sytuacji, które nie pozwalaÅ‚y rozwijać siÄ™ Ojczyźnie, ale jest nadzieja, dziÄ™ki nowemu RzÄ…dowi i Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Zawsze Å‚atwiej u siebie, gdzie prawda spaceruje ulicami, dziewczÄ™ta Å›piewajÄ… piÄ™kne pieÅ›ni, pÅ‚ynie pszczół muzyka ponad brzemiennymi polami chleba, tam nam wracać trzeba. Wracamy w myÅ›lach i na jawie, bliżej Ducha narodu, CzÄ™stochowskiej Pani Królowej Polski, która czuwa nad nami. Jak ważna jest Jasna Góra w historii naszego narodu, Polacy o tym wiedzÄ….

Teatr „Rzepicha” przed msza dożynkowÄ… przedstawiÅ‚ program patriotyczno-religijny w 1050 rocznicÄ™ Chrztu Polski, przypomniaÅ‚ najważniejsze wydarzenia w historii, od Mieszka I Chrztu do ÅšwiÄ™toÅ›ci Wielkiego Polaka Papieża Jana PawÅ‚a II i bÅ‚. Ks. Jerzego PopieÅ‚uszki, poprzez najważniejsze wydarzenia o wymierzÄ™ religijno-historycznym.

Od wielu lat, co roku przed mszą dożynkową odbywa się wiec patriotyczny, na którym przypominani są, wielcy Polacy, bohaterowie walczących o wolność ojczyzny.

Rok MiÅ‚osierdzia i 1050. rocznica Chrztu Polski, nakazujÄ… nam pamięć. OdlegÅ‚e czasy skÅ‚adajÄ… siÄ™ na duchowe i narodowe dziedzictwo Polski. PrzesÅ‚anie sÅ‚ugi Bożego kard. Stefana WyszyÅ„skiego, który w jednej z homilii przypomniaÅ‚, że „jesteÅ›my krajem chleba”. Ojciec ÅšwiÄ™ty Jana PawÅ‚a II, wielki Syn Polskiej Ziemi, podczas pielgrzymek do Ojczyzny uczyÅ‚ nas postaw patriotycznych, zawierzajÄ…c siebie oraz narodu Bogu MiÅ‚osiernemu i Maryi. Od BaÅ‚tyku, po Krzyż na Giewoncie historia przypomina nam o skarbie, jakim jest wiara, która jak korzenie tkwi w polskiej ziemi.

W programie patriotycznym prezentowanym 21 sierpnia, na placu przy koÅ›ciele Åšw. Rozalii zaprezentowaliÅ›my adaptowane teksty z oratorium poety WÅ‚adysÅ‚awa Janusza Obary „To już 1050 lat patrzy na Ciebie Polsko Å›wiat”, napisanego na moje zamówienie. Tak siÄ™ skÅ‚ada, że wiele utworów patriotycznych napisanych przez tego znakomitego poetÄ™ powstaÅ‚o dziÄ™ki mojej namowie. Od Mieszka I, poprzez przypomnienie ogromnych zasÅ‚ug BolesÅ‚awa Chrobrego, wÅ‚adcy sprawiedliwego i prawego, rzÄ…dzÄ…cego za Å‚askÄ… Bożą. Chrobry „ozÅ‚ociÅ‚ caÅ‚Ä… PolskÄ™ swÄ… zacnoÅ›ciÄ…”(Anonim Gall), poskromiÅ‚ wodza Rusinów, umocniÅ‚ armiÄ™ polskÄ… nie po to, by napadać na inne ludy dla Å‚upów, lecz po to, aby żaden naród nie oÅ›mieliÅ‚ siÄ™ lekceważyć Polaków. Kazimierz Wielki, zastaÅ‚ PolskÄ™ drewnianÄ… a zostawiÅ‚ murowanÄ…. Za jego panowania powstaÅ‚ w Krakowie uniwersytet o nazwie Collegium Maius. WÅ‚adysÅ‚aw JagieÅ‚Å‚o, po małżeÅ„stwie z JadwigÄ… AndegaweÅ„skÄ… w 1386 r. zostaÅ‚ królem Polski („in iure uxoris”).W r. 1400 ufundowaÅ‚ odnowiony uniwersytet w Krakowie. StÄ…d nazwa: Uniwersytet JagielloÅ„ski. Pod Grunwaldem rycerstwo SÅ‚owiaÅ„szczyzny poszÅ‚o do walki pod wodzÄ… króla polskiego WÅ‚adysÅ‚awa JagieÅ‚Å‚y z „BogurodzicÄ…” na ustach. 15 lipca 1410 r. w walnej bitwie siÅ‚a Zakonu Krzyżackiego zostaÅ‚a zÅ‚amana. PolegÅ‚ wielki Mistrz Zakonu Ulrich von Jungingen. W dniach od 18 listopada do 27 grudnia 1655 r. rozegraÅ‚ siÄ™ dramat obroÅ„ców klasztoru Matki Boskiej CzÄ™stochowskiej na Jasnej Górze. Ojciec Augustyn Kordecki stojÄ…cy na czele jasnogórskiego klasztoru z 300 ludźmi i kilkoma dziaÅ‚ami przeciw 22500 żoÅ‚nierzom i artyleriÄ… szwedzkÄ…. Viktoria WiedeÅ„ska - bitwa pod Wiedniem – nazywana OdsieczÄ… WiedeÅ„skÄ…, stoczona 12 wrzeÅ›nia 1683 miÄ™dzy wojskami polsko-austriacko-niemieckimi pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego a armiÄ… Imperium OsmaÅ„skiego pod wodzÄ… wezyra Kara Mustafy. ZakoÅ„czyÅ‚a siÄ™ klÄ™skÄ… Osmanów. PrzypomnieliÅ›my Kazimierza PuÅ‚askiego, Rotmistrza Witolda Pileckiego. W tym miejscu chciaÅ‚am podziÄ™kować o. Jerzemu KarpiÅ„skiemu SJ za udostÄ™pnienie ekranu i rzutnika, dziÄ™ki któremu, niezastÄ…piony Ryszard Siek z JOM, współpracujÄ…cy z nami od lat, mógÅ‚ zaprezentować przedstawiane postacie, koÅ›cioÅ‚y i bitwy.

O godz.12:00 odbyła się uroczysta msza Św. z głównym koncelebransem ks. Ryszardem Miłkiem kapelan ZKP, w asyście ks. Marcina Mikulskiego i księża z kościoła Św. Rozalii. W Mszy uczestniczyli: przedstawiciel konsulatu RP pan Jerzy Zimny, vice prezes Kongresu Polonii na stan IL pan Bogdan Strumiński, Pani Katarzyna Tatarkiewicz Polsko-Słowiańsko Unia Kredytowa, dziennikarze, kluby zrzeszone w związkach, licznie zebrani wierni.

OprawÄ™ mszy Å›wiÄ™tej przygotowali czÅ‚onkowie teatru ”Rzepicha” i chór im. Fryderyka Chopina pod dyr. Eugeniusza Balaryna.

Dożynki otworzyÅ‚ prezes ZKP Jan Kopeć, przekazujÄ…c wiechÄ™ staroÅ›cie StanisÅ‚awowi BiaÅ‚as, który w swoim wystÄ…pieniu podkreÅ›liÅ‚ ważność roli polskiego chÅ‚opa i jego przywiÄ…zania do ziemi ojczystej, cytujÄ…c Wincentego Witosa trzykrotnego premiera Polski, patrona ZKP, „Tyle Ojczyzny – ile ziemi, tyle wolnoÅ›ci- ile wÅ‚asnoÅ›ci”. Po mszy Å›w. gÅ‚os zabraÅ‚ przedstawiciel konsulatu RP w Chicago p. Jarzy Zimny, podkreÅ›liÅ‚ rangÄ™ zbieżnoÅ›ci 1050 rocznicy Chrztu Polski z celebrowaniem uwieÅ„czenia pracy rolnika. OkoÅ‚o godz, 13:15 rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ festiwal dożynkowy w którym wystÄ…pili; oprócz teatru ”Rzepicha”, zespół pieÅ›ni i taÅ„ca „Wawel” prowadzony przez KrystynÄ™ Sanakiewicz i zespół góralski z koÅ›cioÅ‚a Åšw. Borgi prowadzony przez PaniÄ… WÅ‚adysÅ‚awÄ™..

W widowisku dożynkowym skÅ‚adajÄ…cym siÄ™ z dwóch części, obrzÄ™dowej do chleba i wieÅ„cowej znalazÅ‚y siÄ™ teksty autorskie realizatorki relacje, piosenki, przyÅ›piewki i oracje, miÄ™dzy innymi: „PrzysiÄ™gali Polsce chÅ‚opi, strzec jej ziemi i wolnoÅ›ci i kajdany haÅ„by stopić, kraj przywrócić do godnoÅ›ci.

Na przysiÄ™dze z krwi jest pieczęć, krew z RacÅ‚awic, Radzymina i krew sierpnia, za dziesiÄ™ciu, milion stanie do ostatka tchnienia, Polska musi stać chÅ‚opami, przysiÄ™galiÅ›cie na krew braci, Judasz jeno Å›luby Å‚amie, chÅ‚op swe życie pierwej straci” (W.JagÅ‚a).

Tegoroczni przodownicy to: Teresa Grzasko i Krzysztof WÄ…sik, kobiety: Maria Lipska z wnuczkÄ… MartynkÄ…, Irena Kulesza, Edwarda Krulikowska, Jola Virgo, mężczyźni: Jan Zbroja, Antoni Bosak, Jan Żółtek, kapela w skÅ‚adzie: akordeon MirosÅ‚aw SroczyÅ„ski., klarnety: StanisÅ‚aw Kret i Adam Krupa, skrzypce: Kamila szyszka, Tadeusz Korona, BronisÅ‚aw Nowak, basy: Andrzej Krawczyk, bÄ™ben Kazimierz Mikulec. W I części przodownicy przekazali starostom chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów jak zwyczaj każde, ze sÅ‚owami ”dzielcie nie dużo i nie maÅ‚o, aby dla wszystkich staÅ‚o, szczęść Boże”- sÅ‚owa te w polskiej kulturze majÄ… ogromne znaczenie, przypominajÄ… o sile jaka Å‚Ä…czy Polaków przy rodzinnym stole, przyjaciół i znajomych na caÅ‚ym Å›wiecie. To sÅ‚owa naszych ojców przekazywane z pokolenia na pokolenie, przetrwaÅ‚y trudne czasy rozbiorów, niewolÄ™, okupacji II wojny Å›wiatowej, dlatego trzeba je analizować i pamiÄ™tać. SÅ‚owa te, wyróżniajÄ… nas od innych narodów, podkreÅ›liÅ‚a w wypowiedzi staroÅ›cina dożynek WÅ‚adysÅ‚awa Nowosad. Polskie obrzÄ™dy i zwyczaje, sÄ… źródÅ‚em tożsamoÅ›ci z którego wytryska bogactwo piÄ™kna naszej kultury. Mamy siÄ™ czym szczycić, bowiem jesteÅ›my narodem, który potrafiÅ‚ stawać w obronie prawdy i wiary, narodem, który potrafiÅ‚ zapracować na dobre imiÄ™ w caÅ‚ym Å›wiecie, choć próbuje siÄ™ podważać i zmieniać historyczne prawdy.

Na zakoÅ„czenie I części obrzÄ™dowej teatr odÅ›piewaÅ‚ pieść „BÅ‚ogosÅ‚awiony chleb ziemi czarnej Zofii Solarzowej. W części II wieÅ„cami uhonorowani zostali zasÅ‚użeni dla ZKP vice prezesi: Maria Majchrowski, WÅ‚adysÅ‚aw Szara, dyrektor ZKP Jan Kućmierz, Polsko SÅ‚owiaÅ„ska Unia Kredytowa Pani Katarzyna Tatarkiewicz, StanisÅ‚aw Stopa prezes Stowarzyszenia UÅ‚anów im. Tadeusza KoÅ›ciuszki, Konsulat RP w Chicago wraz z przyÅ›piewkami. Prezes ZKP Jan Kopeć jako gospodarz dożynek otrzymaÅ‚ od przodownicy wieniec w ksztaÅ‚cie korony jako symbolu udanych zbiorów. Serduszkami wykonanymi z żyta jako znaku goÅ›cinnoÅ›ci, serdecznoÅ›ci i dobrej woli zostali uhonorowani: vice prezes Maria Boduch odpowiedzialna za organizacjÄ™ dożynek, pan Bogdan StrumiÅ„ski, vice prezes Kongresu Polonii, ks. Ryszard MiÅ‚ek.

Dożynki to czas dziękczynienia Stwórcy za plony, ziemi za urodzaj, a człowiekowi za jego pracę. Wszyscy z szacunkiem i uznaniem myślimy o ciężkiej pracy rolnika, o żywicielach, którym zawdzięczamy to, że na naszych stołach jest chleb. Po zakończeniu festiwalu dożynkowego jak zwyczaj głosi, zebrani pięknie się bawili przy dźwiękach kapeli. Była również loteria fantowa z atrakcyjnymi nagrodami zakupionymi przez kluby zrzeszone w Związkach.

Na zakończenie pragnę dodać, iż pogoda była wymarzona i wspaniała atmosfera.

Alina Szymczyk
Chicago
Fot; archiwum