Dodano: 04.08.16 - 14:31 | Dział: FAKTY CIEKAWE LECZ MAŁO ZNANE - Marian Kałuski

Nowa książka: „Polacy w Indiach”


Pragniemy poinformować Czytelników i Współpracowników KWORUM oraz miłośników twórczości literacko-historycznej Mariana Kałuskiego, że nakładem Oficyny Wydawniczej Kucharski w Toruniu ukazała się kolejna jego książka pt.
„Polacy w Indiach i powiązania polsko-indyjskie”,
ze Słowem wstępnym Waltera Wiesława Gołębiewskiego, prezesa Światowej Rady Badań nad Polonią w Warszawie.

To w ostatnich 8 miesiącach trzecia książka Mariana Kałuskiego wydana przez zasłużoną Oficynę Wydawniczą Kucharski w Toruniu, po książkach „Polskie dzieje Kijowa” (2015) i „Włochy – druga ojczyzna Polaków. Powiązania Polski i Polaków z Rzymem, Watykanem, Florencją i Wenecją” (2016).

POLACY W INDIACH I POWIĄZANIA POLSKO-INDYJSKIE

autorstwa Mariana Kałuskiego
Rok wyd. 2016
Format A5 (14,8 cm x 21 cm) oprawa miękka, 176 str.
ISBN 978 83 64232 15 2



MARIAN KAŁUSKI jest polskim i australijskim dziennikarzem i historykiem. Należy do czołowych historyków polskich badających i opisujących dzieje Polaków na świecie. Jest autorem bardzo wielu obszernych artykułów, szkiców i prac o Polakach w kilkudziesięciu krajach świata, drukowanych w czasopismach, publikacjach naukowych i Internecie. Jest także autorem pionierskich – pierwszych w literaturze polskiej i australijskiej książek na tematy polonijne: „Poles in Maitland – Polacy w Maitland” (Maitland 1983, str. 78), „The Poles in Australia” (AE Press, Melbourne 1985, stron 149), „Polacy w Chinach” (Wydawnictwo PAX, Warszawa 2001, str. 307), „Polska – Chiny 1246 – 1996. Szkice z dziejów wzajemnych kontaktów” (Verbinum, Warszawa 2004, str. 150), „Polacy w Nowej Zelandii” (Oficyna Wydawnicza Kucharski, Toruń 2006, str. 288), „Śladami Polaków po świecie” (Polonicum Machindex Institut, Szwajcaria 2007, str. 1100), „Polonia katolicka w Australii” (Oficyna Wydawnicza Kucharski, Toruń 2010, str. 224 plus 32 strony zdjęć), „Polski Centralny Ośrodek Społeczno-Sportowy w Albion (Melbourne) 1984-2009” (Oficyna Wydawnicza Kucharski, Toruń 2010, str. 159 plus 32 strony kolorowych zdjęć) i to samo osobno po angielsku „The Polish Community and Sporting Centre in Albion (Melbourne) 1984-2009” (Oficyna Wydawnicza Kucharski, Toruń 2010, str. 151, plus 32 strony kolorowych zdjęć), „Polskie dzieje Kijowa” (Oficyna Wydawnicza Kucharski, Toruń 2015, str. 234, ISBN: 978-83-64232-07-7), „Włochy – druga ojczyzna Polaków. Powiązania Polski i Polaków z Rzymem, Watykanem, Florencją i Wenecją” (Oficyna Wydawnicza Kucharski, Toruń 2016, str. 490, ISBN: 978-83-64232-12-1).

Oddajemy w ręce Czytelnika najnowszą książkę Mariana Kałuskiego wierząc, że przybliży ona Czytelnikom historię i dzieje Polaków w Indiach jak i sam kraj, który na współczesnej mapie geopolitycznej świata, i na naszych oczach staje się światowym supermocarstwem i ważnym partnerem Polski w Azji.

Książka ma 176 stron i następujące rozdziały:
Słowo wstępne ......................................................................................7
Indie – ogólne wiadomości...................................................................... 9
Pierwsze kontakty Polaków z Indiami ......................................................14
Misjonarze polscy w Indiach ...................................................................18
Polscy podróżnicy-badacze i turyści w Indiach............................................35
Polacy w Indiach – Indyjczycy w Polsce ....................................................43
Polacy w Indiach od XIX wieku ................................................................43
Indyjczycy w Polsce ..............................................................................59
Kontakty polityczne i międzyrządowe .......................................................63
Powiązania gospodarcze ........................................................................73
Powiązania naukowe .............................................................................85
Indologia polska ...................................................................................93
Powiązania literackie ...........................................................................103
Powiązania artystyczne i kulturalne ........................................................124
Powiązania sportowe i osiągnięcia polskich alpinistów w Indiach ..................147
Jan Paweł II i Indie ..............................................................................155
Joga i hinduizm w Polsce ......................................................................160
Wskazówki bibliograficzne ....................................................................173

Słowo wstępne

Zapraszam do lektury książki, która jest częścią wspaniałego, licznego zbioru autorskiego Mariana Kałuskiego na temat Polaków na świecie. Myśl napisania tej książki, jak wspomina sam autor podsunął mu p. Ambasador RP w Delhi Tomasz Łukaszak. Książka ta, to zdecydowanie coś więcej niż szczegółowo przedstawiona historia Polaków w Indiach – to część wspaniałego cyklu opracowań naukowych tego autora na temat historii i współczesności życia Polaków na świecie. Nie znam pisarza polskiego o tak bogatym dorobku autorskim w tej dziedzinie.

W twórczości pisarskiej Mariana Kałuskiego podziwiać należy bogactwo wiedzy historycznej, wyrażone szczegółowym opisem ważnych osób, faktów i wydarzeń. Jego twórczość pisarska przypada w bardzo trudnym politycznym okresie w świecie po zakończeniu II wojny światowej i tu podziwiać należy odwagę i determinację autora w głoszeniu prawdy historycznej i demaskowaniu manipulacji historycznej tak powszechnej w dzisiejszej światowej polityce.

Marian Kałuski nie obawia się głoszenia prawdy historycznej szczególnie w tak trudnych i reżymowo zakłamywanych tematach jak stosunki polsko-żydowskie, polsko-ukraińskie, czy rola Kościoła i wiary katolickiej w historii Polski. W swojej twórczości pisarskiej najwięcej jednak miejsca poświęcił tematyce historii życia i osiągnięć Polaków w świecie. Jest członkiem wielu Stowarzyszeń i Towarzystw Historycznych. Nasze Towarzystwo Naukowe – Światowa Rada Badań nad Polonią, którego jest członkiem od przeszło 10 lat jest dumne z Jego członkostwa i twórczości pisarskiej.

Z książkiPolacy w Indiach i powiązania polsko-indyjskie dowiadujemy się o historycznych pierwszych kontaktach Polaków z Indiami, działalności tam polskich misjonarzy, podróżników, badaczy oraz historii Polaków w Indiach od XIX wieku. Autor nie koncentruje się jedynie na przedstawianiu historycznej przeszłości, ale przedstawia również obecną rzeczywistość stosunków Polski z Indiami, a więc pisze o kontaktach politycznych, międzynarodowych powiązaniach gospodarczych, naukowych, kulturalnych a nawet sportowych.

Zachęcam Czytelników do lektury tej wyjątkowo ciekawej książki.
Walter Wiesław Gołębiewski
prezes Światowej Rady Badań nad Polonią
Floryda, USA 21 maja 2016

(red)