Dodano: 23.07.16 - 22:15 | Dział: W kręgu wydarzeń

Trochę spóźniona, ale jest





UchwaÅ‚a Sejmu w sprawie oddania hoÅ‚du ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraiÅ„skich na obywatelach II RP w latach 1943–1945

11 lipca bÄ™dzie Narodowym Dniem PamiÄ™ci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraiÅ„skich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej – to jeden z zapisów okolicznoÅ›ciowej uchwaÅ‚y, którÄ… podjÄ…Å‚ dziÅ› Sejm.

W uchwale Sejmu w sprawie oddania hoÅ‚du ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraiÅ„skich na obywatelach II RP w latach 1943–1945 Izba zwróciÅ‚a uwagÄ™ na szczególnie trudne doÅ›wiadczenia ziem dawnych wschodnich województw Rzeczypospolitej w czasie II wojny Å›wiatowej. Jak napisano, „na tych terenach Å›cieraÅ‚y siÄ™ dwa najwiÄ™ksze totalitaryzmy XX wieku: III Rzesza Niemiecka i komunistyczny ZwiÄ…zek Sowiecki”.
- Działania niemieckich i sowieckich okupantów stwarzały sprzyjające warunki do budzenia się nienawiści na tle narodowościowym i religijnym, a podejmowane próby osiągnięcia porozumienia przez przedstawicieli Polskiego Państwa Podziemnego z ukraińskimi organizacjami nie przyniosły rezultatu - czytamy w dokumencie.
- W lipcu 2016 roku przypada 73. rocznica apogeum zbrodni, której dokonały na ludności cywilnej Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej działające na tamtych terenach oddziały Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), a także dywizja SS Galizien oraz inne ukraińskie formacje współpracujące z Niemcami - głosi uchwała.

Jak napisali posÅ‚owie, „w wyniku popeÅ‚nionego w latach 1943–1945 ludobójstwa zamordowanych zostaÅ‚o ponad sto tysiÄ™cy obywateli II Rzeczypospolitej Polskiej, głównie chÅ‚opów. Ich dokÅ‚adna liczba do dziÅ› nie jest znana, a wielu z nich wciąż nie doczekaÅ‚o siÄ™ godnego pochówku i upamiÄ™tnienia”. W dokumencie czytamy, że oprócz Polaków zamordowani zostali także Å»ydzi, Ormianie, Czesi, przedstawiciele innych mniejszoÅ›ci narodowych oraz UkraiÅ„cy, którzy stanÄ™li po stronie ofiar.
– PrzypominajÄ…c zbrodnie ukraiÅ„skich nacjonalistów, nie można ani przemilczeć ani relatywizować polskich akcji odwetowych na ukraiÅ„skie wioski, w wyniku których także ginęła ludność cywilna. Te wszystkie tragiczne wydarzenia powinny być przywrócone pamiÄ™ci współczesnych pokoleÅ„ - zaapelowali posÅ‚owie.
W przyjÄ™tym dziÅ› dokumencie Sejm podkreÅ›liÅ‚ też, że „ofiary zbrodni popeÅ‚nionych w latach 40. przez ukraiÅ„skich nacjonalistów do tej pory nie zostaÅ‚y w sposób należyty upamiÄ™tnione, a masowe mordy nie zostaÅ‚y nazwane zgodnie z prawdÄ… historycznÄ… ludobójstwem”. Izba w uchwale oddaÅ‚a hoÅ‚d „wszystkim obywatelom II Rzeczypospolitej Polskiej bestialsko zamordowanym przez ukraiÅ„skich nacjonalistów”. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraziÅ‚ również „najwyższe uznanie dla żoÅ‚nierzy Armii Krajowej, Samoobrony Kresowej, Batalionów ChÅ‚opskich, którzy podjÄ™li heroicznÄ… walkÄ™ w obronie zagrożonej atakami ludnoÅ›ci cywilnej”. PosÅ‚owie skierowali także apel do Prezydenta RP o uhonorowanie tych osób odznaczeniami paÅ„stwowymi.

Ponadto, jak czytamy w uchwale, Sejm „wyraża szacunek i wdziÄ™czność UkraiÅ„com, którzy narażajÄ…c wÅ‚asne życie, ratowali Polaków, oraz apeluje do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o uhonorowanie tych osób odznaczeniami paÅ„stwowymi”.
- Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przypomina również postawę znacznej części ludności ukraińskiej, która odmawiała udziału w napadach na Polaków - głosi uchwała.

W dokumencie Izba również solidaryzuje siÄ™ z „UkrainÄ… walczÄ…cÄ… z zewnÄ™trznÄ… agresjÄ… o zachowanie integralnoÅ›ci terytorialnej”. - Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża przekonanie, że jedynie peÅ‚na prawda o historii jest najlepszÄ… drogÄ… do pojednania oraz wzajemnego wybaczenia – podkreÅ›lili posÅ‚owie w uchwale.

Sejm RP