Dodano: 10.07.16 - 22:18 | Dział: Oko Cyklopa

BIEG DO BAZY...(4)



OKO CYKLOPA

SÅ‚awomir M. Kozak









Aniutkowi poÅ›wiÄ™cam…























BIEG DO BAZY...(4)


22 września


Margie Schoedinger - samobójstwo

Kobieta, która oskarżyÅ‚a Bush’a o dokonanie na niej i jej mężu gwaÅ‚tu. Odrzucono oskarżenie, jako niedorzeczne. Niektórzy jednak doszukujÄ… siÄ™ tu analogii z rozkazami, jakie ponoć wydaÅ‚ Bush, aby podobnie postÄ™pować z więźniami w Abu Ghraib(1) i dziećmi w wiÄ™zieniach irackich. Policja ustaliÅ‚a, że Schoedinger spotykaÅ‚a siÄ™ z Bush’em zanim siÄ™ ożeniÅ‚. Kobieta zÅ‚ożyÅ‚a pozew w Fort Bend 12 lutego 2002 roku. ZeznaÅ‚a, że byÅ‚a nÄ™kana, na jej koncie bankowym dokonywano zmian, że byÅ‚a straszona i bita. Znaleziono jÄ… z kulÄ… w gÅ‚owie, a jej Å›mierć sklasyfikowano jako samobójstwo.



2004

4 lutego


Bill Frist - zastraszenie

Republikanin, któremu wysłano pocztą butelkę rycyny. Rycyna, by była niebezpieczna musi zostać wstrzyknieta lub spożyta. Nikomu nic się nie stało.


22 kwietnia

Pat Tillman - ostrzelany przez swoich

Futbolista. Å»oÅ‚nierz w Afganistanie i Iraku. Jako przeciwnik wojny w Afganistanie i Iraku spotkaÅ‚ siÄ™ z Noam’em Chomsky’m(2) , zostaÅ‚ „omyÅ‚kowo” ostrzelany na froncie przez kolegów.


13 grudnia

Gary Webb - samobójstwo

Reporter, laureat Nagrody Pulitzer’a(3) , który opisaÅ‚ handel narkotykami prowadzony przez CIA. Kolejny samobójca, który zginÄ…Å‚ po drugimdopiero strzale w gÅ‚owÄ™.


2005

20 lutego


Hunter S. Thompson - samobójstwo

Dziennikarz, który napisaÅ‚ wysoce krytycznÄ… książkÄ™ o George’u H. Bush’u. PracowaÅ‚ nad książkÄ… opisujÄ…cÄ… afery seksualne BiaÅ‚ego Domu. OskarżaÅ‚ Bush’a o rozprowadzanie kokainy w latach 70.


26 lutego

R. Gregory Stevens - przedawkowanie narkotyków

CzÅ‚owiek zarzÄ…dzajÄ…cy rozrywkami duetu Bush/Cheney. Pewne poszlaki wskazujÄ… na to, że mógÅ‚ być odpowiedzialny za zabójstwo Jeff’a Gannon’a zapewniajÄ…cego „rozrywkÄ™” Tony’emu Blair’owi. Stevens miaÅ‚ 42 lata, kiedy zginÄ…Å‚ w domu aktorki Carrie Fisher(4) .
Oficjalnie stwierdzono przedawkowanie kokainy. Podejrzewa się, że zabójstwo miało związek z tuszowaniem sprawy określonej mianem Gannongate.


5 marca

Nicola Calipari - zabójstwo

Ochroniarz włoskiej dziennikarki Giuliany Sgreny. Wciągnięty w zasadzkę i zastrzelony przez amerykańskich żołnierzy krótko po tym, kiedy Sgrena, będąca zakładniczką iracką, została wypuszczona. Dziennikarka została poważnie ranna, ale przeżyła. Amerykanie twierdzili, że przebiegała przez punkt kontrolny, czemu dziennikarka zaprzecza. Włosi nie uznali wersji amerykańskiej.


2006

5 lipca


Ken Lay - atak serca

Dyrektor Wykonawczy Enron, oszust oczekujÄ…cy na wyrok. Przyjaciel George’a H. Bush’a. Lay wraz z Cheney’em stworzyli mechanizmy w polityce energetycznej Kalifornii pozwalajÄ…ce wyprowadzić z budżetu miliardy dolarów. Lay miaÅ‚ postawionych 11 zarzutów w sprawie Enron’u. Prawdziwym powodem „ataku” mogÅ‚o być uniemożliwienie Lay’owi zÅ‚ożenia zeznaÅ„ obciążajÄ…cych Cheney’a i Bush’a w skandalu Enron.


12 lipca

Neil Coulbeck - zabójstwo

Åšwiadek w aferze Enron’u. Pracownik Royal Bank of Scotland. Znaleziony martwy w parku, przyczyn Å›mierci nie ujawniono.


21 lipca

Adamo Bove - samobójstwo

Świadek CIA. Mistrz w wykrywaniu podsłuchów. Pracując dla prokuratorów z Mediolanu wykorzystał nagrania rozmów telefonów komórkowych do udokumentowania akcji specjalnej jednostki złożonej z agentów CIA i SISMI (włoski odpowiednik CIA). Zespół ten uprowadził Abu Omara, egipskiego duchownego, przewiózł go do Kairu, gdzie poddano go torturom. Porwanie Omara i udział w tym 26 agentów CIA wstrząsnął mediami włoskimi.


13 grudnia

Tim Johnson - wylew

Demokratyczny senator z PoÅ‚udniowej Dakoty. Wyeliminowanie Johnson’a przeÅ‚amaÅ‚o demokratycznÄ… wiÄ™kszość w senacie. U senatora wystÄ…piÅ‚y objawy udaru, który nastÄ™pnie okazaÅ‚ siÄ™ nie być udarem. Prawdopodobnie użyto trucizny.


2008

23 stycznia


20 osób - katastrofa lotnicza

Samolot transportowy CASA 295 M użytkowany przez wojsko polskie runął na ziemię krótko po 19-ej, w fazie podejścia końcowego, przed pasem w bazie lotniczej w Mirosławcu. Niedługo przedtem, lecący z Warszawy samolot lądował bezpiecznie w Powidzu i Krzesinach. Pokład opuściło kilka osób. Zginęło dwadzieścia:

1. Brygada Lotnictwa Taktycznego w Åšwidwinie:

- generaÅ‚ brygady pilot Andrzej Andrzejewski – dowódca brygady
- podpuÅ‚kownik pilot ZdzisÅ‚aw CieÅ›lik – szef szkolenia
- major pilot Robert Maj - szef sekcji szkolenia lotniczego
- major Mirosław Wilczyński - szef sekcji techniki lotniczej

12. Baza Lotnicza w Mirosławcu:

- pułkownik pilot Jerzy Piłat - dowódca bazy
- podpułkownik Dariusz Pawlak - szef sekcji techniki lotniczej

8. Eskadra Lotnictwa Taktycznego w Mirosławcu:

- major pilot Grzegorz Jułga - zastępca dowódcy eskadry
- kapitan pilot Paweł Zdunek - dowódca klucza lotniczego
- kapitan pilot Karol Szmigiel – dowódca klucza technicznego

21. Baza Lotnicza w Åšwidwinie:

- pułkownik pilot Dariusz Maciąg - dowódca bazy
- major Piotr Firlingier - szef sekcji techniki lotniczej

22. Baza Lotnicza w Malborku:

- podpułkownik Zbigniew Książek - zastępca dowódcy bazy

40. Eskadra Lotnictwa Taktycznego w Åšwidwinie:

- podpuÅ‚kownik pilot Wojciech Maniewski – dowódca eskadry
- kapitan pilot Leszek Ziemski - instruktor bezpieczeństwa lotów
- kapitan Grzegorz Stepaniuk - szef techniki lotniczej

ponadto:

- major Krzysztof Smołucha z Dowództwa Sił Powietrznych

Załoga:

- major Jarosław Haładus
- porucznik pilot Robert Kuźma - dowódca załogi
- porucznik pilot Michał Smyczyński - drugi pilot
- sierżant Janusz Adamczyk - technik pokładowy

CASA C-295M, produkowany przez hiszpańską filię koncernu EADS, jest średnim samolotem transportowym. Ma trójgoleniowe podwozie i rampę załadunkową. Napędzają go dwa silniki turbośmigłowe z dwoma sześciopłatowymi śmigłami. Wyposażone są one w instalację przeciwoblodzeniową oraz układ synchronizacji. Samolot jest nowoczesny. Posiada system automatycznego sterowania podczas wznoszenia, przelotu, zniżania i podejścia, system zarządzania lotem, nowoczesny system łączności i nawigacji, radar pogodowy, a także system obrony, który w dwóch spośród ośmiu będących dotąd na stanie naszej armii egzemplarzy, ostrzega przed promieniowaniem i służy do obrony pasywnej poprzez wyposażenie w dipole i flary.

Samolot ten ma dwa systemy załadunku cargo i jest przystosowany do ewakuacji medycznej. Posiada opancerzenie oraz urządzenia ostrzegające przed rakietami.

Każdy z samolotów posiada system zobrazowania parametrów silnika IEDS, za pomocą którego obserwować można aktualny stan zespołów napędowych. Dodatkowo system diagnostyczny umożliwia samokontrolę awioniki.

W samolotach zainstalowane są rejestratory (czarne skrzynki) mogące zapisywać około 220 przeróżnych parametrów lotu. Jak widać z opisu, maszyna nowoczesna.

CASA jest samolotem sprawdzonym. Egzemplarz, który siÄ™ rozbiÅ‚ w MirosÅ‚awcu, w sÅ‚użbie Wojska Polskiego byÅ‚ od lipca 2007 roku. To, w realiach lotniczych, byÅ‚ samolot nowy…


1.- Więzienie pod Bagdadem w Iraku, w którym Amerykanie dopuścili się wielu aktów zdziczenia torturując przetrzymywanych tam więźniów. Żołnierzom pilnującym więźniów udowodniono akty sodomii i zabójstw. Kilku z nich skazano, dowódcę zdegradowano. Sprawa ujrzała światło dzienne w roku 2004.
2.- Avram Noam Chomsky (ur. 7 grudnia 1928 r. w Filadelfii w USA) – profesor jÄ™zykoznawstwa w Massachusetts Institute of Technology (katedra lingwistyki i filozofii). Znany ze swoich krytycznych analiz mediów w USA oraz polityki zagranicznej USA i paÅ„stw Zachodu. Jeden z najczęściej cytowanych naukowców na Å›wiecie.
3.- Nagroda Pulitzera to amerykańska nagroda literacka. Ufundował ją w 1917 roku amerykański dziennikarz i wydawca węgierskiego pochodzenia, Joseph Pulitzer. Pierwsze nagrody rozdano 4 czerwca 1917 roku. Nagrodę przyznaje się w dziedzinie dziennikarstwa, literatury, dramatu i muzyki. Kandydatów wybiera się jedynie spośród twórców amerykańskich, a zdobywców nagrody wybiera jury, działające przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Nagroda ta przyznawana jest corocznie w kwietniu.
4.- Aktorka amerykaÅ„ska (ur. 21.10.1956 r.), która jest znana z roli księżniczki Lei w pierwszej trylogii kultowego filmu science-fiction „Gwiezdne Wojny” (1977 – 1983). Jej partnerami w tym filmie byli Harrison Ford i Alec Guiness.


CDN