Dodano: 31.05.16 - 11:41 | Dział: Kultura i Nauka

Zapraszamy na Targi Książki

W związku z 1050 rocznicą Chrztu Polski Bytomskie Centrum Kultury oraz środowisko blogerów i komentatorów skupionych wokół bloga Gabriela Maciejewskiego ma zaszczyt zaprosić Państwa na specjalne targi książki, które odbędą się w czerwcu 2016 roku.

Targi odbywać się będą w Bytomskim Centrum Kultury przy placu Karin Stanek 1. Czas trwania imprezy 4 – 5 czerwca 2016 r. w godz. od 10.00 do 20.00.

W czasie imprezy przewidziane są prelekcje i wystąpienia następujących autorów: ojciec Wincenty Polek – przeor klasztoru w Wąchocku, Leszek Żebrowski, Tadeusz Płużański, Grof. Marek Chodakiewicz, Grzegorz Braun, Stanisław Michalkiewicz.


Nasza wizytówka – Rozetta
Za naszym szyldem Rozetta.pl kryje się ciekawa historia. Na naszej pierwszej ulotce reklamowej, zapraszającej wydawców na targi książki w Bytomiu, którą dystrybuowal Gabriel Maciejewski, jako tło dla tekstu został użyty symbol rozety – witraża z kościoła św.Jacka w Bytomiu. Genialny pomysł użycia witraża z lokalnej świątyni jest autorstwa Tomasza Bereźnickiego. Stąd był już tylko mały kroczek do nazwania całego przedsięwzięcia, jakim są targi książki w Bytomiu.

Kolejnym etapem w rozwijaniu idei był pomysł ufundowania nagrody dla najpopularniejszego autora i najpopularniejszego wydawcy targów, który ma dziś formę nagrody publiczności. Pomysł artystyczny jest reminiscencją rozety czyli gotyckiego maswerku umieszczonego na trzonie z nodusem, całość nawiązuje do wczesnochrześcijańskich kielichów liturgicznych i jest autorstwa Andrzeja Styrny, który we współpracy z rzeźbiarzem Arturem Kierkowskim wykonał najpierw model nagrody, a następnie udekorowany emalią odlew.

Pomysł, żeby o tym, kto zostanie laureatem nagrody decydowała publiczność targów, czyli czytelnicy, jest zupełnie naturalny i zgodny z ideą targów, gdzie najważniejszą sprawą jest bezpośredni kontakt miedzy autorem, a czytelnikiem. To czytelnik jest na bytomskich targach najważniejszy i decyduje o wszystkim – o sukcesie autorskim i powodzeniu imprezy.

rozetta.pl

...

Na Targi Książki w Bytomiu zaprasza również Oficyna - Aurora