Dodano: 19.03.16 - 0:13 | Dział: Oko Cyklopa

PTECH... (1)



OKO CYKLOPA

SÅ‚awomir M. Kozak









Aniutkowi poÅ›wiÄ™cam…























........................................................................................







„Nieszczęścia zsyÅ‚ane sÄ… po to, abyÅ›my mogli uważniej przyjrzeć siÄ™ naszemu życiu.”
(Mikołaj Gogol)



Pteh, inaczej Ptah, w mitologii egipskiej byÅ‚ prabogiem Memfis. Patron monarchii egipskiej i stwórca Å›wiata. Mąż lwiogÅ‚owej bogini Sachmet, pani zarazy i plag. Ojciec Nefertuma – boga Losu. Wspólnie tworzyli triadÄ™. Symbolem Ptah byÅ‚ czczony w Memfis byk Apis. Ptah wystÄ™powaÅ‚ pod postaciÄ… czÅ‚owieka z ogolonÄ… gÅ‚owÄ… i laskÄ… w dÅ‚oni. ByÅ‚a ona poÅ‚Ä…czeniem symbolu anch, berÅ‚a was oraz filaru dżed. Kler Ptah należaÅ‚ do najpotężniejszych w Egipcie.

Tak też pewnie, w zamierzeniu wyznawców innego byka, miaÅ‚o siÄ™ stać kilkadziesiÄ…t stuleci później, na przeÅ‚omie wieków XX i XXI. Już nie tylko w Egipcie lecz na caÅ‚ym globie. DziÅ› swe „modÅ‚y” zanoszÄ… do zÅ‚otego cielca i nadal wierzÄ… w swÄ… uprzywilejowanÄ… pozycjÄ™.

PTECH – tak nazwano oprogramowanie, któremu w roku 1996 prezydent Bill Clinton daÅ‚ zielone Å›wiatÅ‚o dla wykorzystania w wojsku. ZostaÅ‚o wprzÄ™gniÄ™te w system współdziaÅ‚ania komórek rzÄ…dowych, wojska i wywiadu. Oprogramowanie to nie zostaÅ‚o napisane w tradycyjny sposób, napÄ™dzane jest w sposób metamodelowy. Cóż to oznacza?

Najogólniej rzecz ujmujÄ…c, metamodel to sposób na „rozpakowanie” jÄ™zyka rozmówcy czyli „rozpakowanie” jego sposobu myÅ›lenia. Bowiem każde sÅ‚owo może oznaczać coÅ› zupeÅ‚nie innego dla różnych rozmówców, a w takiej sytuacji niezwykle trudno znaleźć nić porozumienia.

Metamodel opiera się na tym, że między myślą (jakimś doświadczeniem przechowywanym w umyśle), a jej słownym opisem umysł wykonuje trzy operacje:

• generalizuje, czyli uogólnia;
• deformuje rzeczywistość;
• redukuje, to znaczy usuwa z wypowiedzi różne skÅ‚adniki czyniÄ…c jÄ… lakonicznÄ… i mniej precyzyjnÄ….

Te trzy zjawiska na co dzieÅ„ sÄ… bardzo przydatne, ponieważ upraszczajÄ… nam życie. Zamiast używać skomplikowanych opisów dla wyrażenia naszych potrzeb, przedstawiamy je na ogół wprost. CzÄ™sto jednak powoduje to nieporozumienia. Metamodel odwraca znieksztaÅ‚cenia dokonane przez jÄ™zyk – pozwala nam poznać to, o czym mówi nasz rozmówca niemal w takiej formie, jaka istnieje w jego umyÅ›le.

SÅ‚użą do tego tzw. pytania metamodelu – pytania jakie możemy zadać rozmówcy, by dowiedzieć siÄ™, co konkretnie ma na myÅ›li. W dużym uproszczeniu przekÅ‚ada siÄ™ to także na sposób dziaÅ‚ania oprogramowania.

Historia PTECH jest ściśle związana z wydarzeniami 11 września, ponieważ wtedy właśnie użyto go dla skoordynowania danych FAA(1) , NORAD(2) i Secret Service(3) .

Jednak historia ta nie zaczęła się tego dnia. Jej rodowód jest dalece bardziej intrygujący.

Już w roku 1985 egipski bankier, Soliman Biheiri, zostaje czÅ‚onkiem Bractwa MuzuÅ‚maÅ„skiego. Rok później tworzy firmÄ™ inwestycyjnÄ… Bait ul-Mal, Inc. (BMI). Jego partnerem w tym przedsiÄ™wziÄ™ciu zostaje Hussein Ibrahim, wiceprezes BMI w latach 1989-1995, późniejszy szef naukowy projektu PTECH. Tymczasem, w roku 1988, organizacja Makhtab al-Khidamat rozpoczyna współpracÄ™ z CIA, która za jej poÅ›rednictwem przerzuca pieniÄ…dze przez komórki wywiadu ISI(4) i bank BCCI, dla pakistaÅ„skich mudżahedinów. Wiele źródeÅ‚ wskazuje na powiÄ…zania pomiÄ™dzy zaÅ‚ożycielem BCCI Agha Hasan Abedi’m, a dyrektorem CIA William’em Casey’em. Makhtab al-Khidamat byÅ‚a prekursorkÄ… Al Kaida’y i bazÄ… dla jej przyszÅ‚ych struktur. ZostaÅ‚a stworzona przez ówczesnego mentora Osamy Bin Laden’a szejka Abdullah’a Azzam’a, bÄ™dÄ…cego także duchowym przywódcÄ… organizacji Hamas(5) . BÄ™dÄ…c przeÅ›wiadczonym o zaangażowaniu wywiadu Izraela w tworzenie zrÄ™bów Hamasu, uważam wszystkie te organizacje za wywodzÄ…ce siÄ™ z jednego pnia. Makhtab al-Khidamat przerzucaÅ‚a pieniÄ…dze i bojówki dla afgaÅ„skiej opozycji w Peszawar. Po zabójstwie szejka Azzam’a, które nastÄ…piÅ‚o prawdopodobnie na polecenie Bin Laden’a, dalszÄ… rekrutacjÄ™ do obozów szkoleniowych dla walk w Afganistanie prowadziÅ‚ szejk Umar Abd al-Rahman (znany, jako „Å›lepy szejk”). To on zostaÅ‚ uznany pomysÅ‚odawcÄ… zamachu bombowego na WTC w roku 1993.

Już rok wczeÅ›niej Robert Wright, agent FBI, rozpoczyna Å›ledztwo w sprawie finansowania terrorystów, a wÅ›ród objÄ™tych dochodzeniem znajduje siÄ™ niejaki Yassin Al-Qadi. Kiedy w roku 1993 dochodzi do zamachu bombowego na WTC, Å›lady prowadzÄ… do BMI, firmy powiÄ…zanej z nieistniejÄ…cym już wówczas bankiem BCCI, korzystajÄ…cej z „dobrodziejstw” PTECH. Dwa lata później, 19 kwietnia 1995 roku ma miejsce kolejny zamach bombowy. Tym razem na kompleks Murrah Federal Building w Oklahoma City. We wrzeÅ›niu 1996 roku, PTECH współpracuje już z grupÄ… badawczÄ… Departamentu Obrony – DARPA(6) . PTECH, zlokalizowany w Cambridge, w Massachussetts, zapewnia wojsku zintegrowany zestaw narzÄ™dzi umożliwiajÄ…cych tworzenie interaktywnych odbitek innych programów. System pozwala na przejmowanie oprogramowania komercyjnego dla potrzeb wojska. MijajÄ… kolejne lata i nagle, w 1998 roku, Yassin Al-Qadi przeznacza 14 milionów dolarów na PTECH, stajÄ…c siÄ™ w ten sposób głównym udziaÅ‚owcem firmy. Już 7 sierpnia tego roku dochodzi do ataku terrorystycznego na ambasady USA w Kenii i Tanzanii. WinÄ… za atak obarczono Al Kaida’Ä™. W październiku agenci FBI, Robert Wright i John Vincent, Å›ledzÄ… komórkÄ™ terrorystycznÄ… w Chicago. ZostajÄ… jednak odwoÅ‚ani z tego zadania, a szef każe im siÄ™ zająć pilnowaniem ulic. Agenci sÄ… przekonani, że pieniÄ…dze wykorzystane do ataku na ambasady amerykaÅ„skie w Kenii i Tanzanii prowadzÄ… wÅ‚aÅ›nie do Chicago, a konkretnie do saudyjskiego multimilionera Yassin’a al-Qadi. Ich przeÅ‚ożony, agent specjalny David Frasca, zabrania im jednak zdecydowanie prowadzenia dochodzenia w tej sprawie.

W roku 2000 Indira Singh, pracownica banku JP Morgan(7) , dostrzegając ograniczenia w istniejącym programie zarządzania ryzykiem, rozpoczyna tworzenie nowego, bardziej sprawnego oprogramowania. Ma ono po zintegrowaniu ze sztuczną inteligencją wykraczać daleko poza dotychczasowe potrzeby banku. Tradycyjna architektura oprogramowania (program Popkin(8) ) tworzy modele. Singh chce stworzyć żyjący, elastyczny system dozoru i interwencji, mogący monitorować przedsięwzięcia od wewnątrz, koordynując je z zewnętrzną rzeczywistością. Ma to być system prawdziwie sztucznej inteligencji ...

Tymczasem w styczniu 2001 roku Chase Manhattan Bank Å‚Ä…czy siÄ™ z JP Morgan, a Indira Singh zostaje przeniesiona do grupy Operacyjnego ZarzÄ…dzania Ryzykiem. RozwijajÄ…c program planowania ryzyka dla JP Morgan Chase, przedstawia pomysÅ‚ ZespoÅ‚owi Współpracy Rozliczeniowej, grupie roboczej powoÅ‚anej przez DARPA. ZainteresowaÅ‚ on potencjalnych klientów, jak CIA (poprzez jej firmÄ™ In-Q-tel), ZarzÄ…d JP Morgan, a po 11 wrzeÅ›nia również ludzi ze szkoÅ‚y lotniczej Dowling, którzy najprawdopodobniej mieli dostÄ™p do funduszy DHS(9) . 28 sierpnia tego samego roku, szef finansowy PTECH, George Peterson awansuje do miana szefa operacyjnego firmy (COO(10) ), w Europie stanowisko Generalnego Menadżera obejmuje Jeff Goins, a wiceprzewodniczÄ…cym do spraw sprzedaży zostaje Blake Bisson. Goins i jego kolega z ZarzÄ…du Fagerquist prawdopodobnie sÄ… czÅ‚onkami tajnego stowarzyszenia The Fellowship(11) , z którym zwiÄ…zki majÄ… tacy ludzie, jak Dick Cheney, John Ashcroft i inni urzÄ™dnicy rzÄ…dowi. ZwiÄ…zek z organizacjÄ… zapoczÄ…tkowaÅ‚ Wayne Madsen(12) podczas kampanii prezydenckiej 2004 roku, wciÄ…gajÄ…c do niej później Dick’a Cheney’a.

I tak dochodzimy do wydarzeń 11 września 2001 roku. Tego dnia, w restauracji Windows on the World(13) Indira Singh była umówiona na śniadanie, po którym miała wziąć udział w konferencji na temat technik ryzyka na 106 piętrze WTC. Tylko brak czasu, wymuszony pracami nad przygotowaniami przed spotkaniem z In-Q-tel, spowodował że zespół tego dnia nie był gotów do spotkania i Singh udało się cudem przeżyć.


1.- FAA – Federal Aviation Administration – Federalna Agencja Lotnictwa Cywilnego.
2.- NORAD – North American Aerospace Defense Command – Dowództwo Obrony Powietrznej Ameryki Północnej.
3.- United States Secret Service – tajna sÅ‚użba Stanów Zjednoczonych – agencja, którÄ… dla walki z faÅ‚szerzami pieniÄ™dzy powoÅ‚aÅ‚ do życia 5.08.1865 roku Kongres USA. DziÅ› agenci tej sÅ‚użby chroniÄ… prezydenta USA, inne ważne osobistoÅ›ci i goÅ›ci rzÄ…dowych, a także czÅ‚onków ich rodzin. Nadal sÅ‚użba zajmuje siÄ™ oszustwami finansowymi i korupcjÄ…, a ostatnio również przestÄ™pczoÅ›ciÄ… komputerowÄ….
4.- ISI, Inter-Services Intelligence, największa i najważniejsza agencja wywiadowcza Pakistanu. Jej siedziba znajduje się w Islamabadzie, a szefem agencji jest obecnie generał Nadeem Taj.
5.- Hamas (arab. حماس , co oznacza "zapaÅ‚", "entuzjazm", ale również akronim حركة المقاومة الاسلام Harakat al-Muqāwamah al-Islāmīja – Islamski Ruch Oporu). Organizacja islamska dziaÅ‚ajÄ…ca w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu, uznawana za terrorystycznÄ…. Hamas prowadziÅ‚ od poczÄ…tku swego istnienia dziaÅ‚alnia zarówno przeciw Izraelczykom jak i Arabom. PoczÄ…tkowo dowodzony przez ludzi identyfikowanych z Bractwem MuzuÅ‚maÅ„skim. Za swój oficjalny cel organizacja ta uważa zbudowanie paÅ„stwa palestyÅ„skiego rozciÄ…gajÄ…cego siÄ™ od Morza Åšródziemnego do rzeki Jordan oraz zniszczenie Izraela. Zdaniem autora stworzona i kierowana przez sÅ‚użby specjalne Izraela.
6.- Defense Advanced Research Projects Agency - DARPA (Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych) przekształcona w 1972 z ARPA. Od lat 60. do 90., pod nazwą - Advanced Research Projects Agency - ARPA (Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych) zajmowała się rozwojem technologii wojskowych. Na zlecenie Departamentu Obrony USA w 1967 rozpoczęła projekt budowy zdecentralizowanej sieci komputerowej, nazwanej ARPANET, która zapoczątkowała rozwój Internetu. Ma swój udział w projekcie HAARP (patrz rozdział POGODA DLA BOGACZY).
7.- Obecnie JP Morgan Chase - jeden z największych holdingów finansowych na świecie. Jego aktywa sięgają 1,6 bln USD. Bank działa w ponad 50 krajach. Zajmuje się głównie działalnością inwestycyjną klientów biznesowych. Nazwa banku pochodzi od amerykańskiego bankiera Johna Pierponta Morgana, a także od przejętego w 2000 r. banku Chase Manhattan Bank. Siedziba banku znajduje się w budynku One Chase Manhattan Plaza na Manhattanie. Polskie przedstawicielstwo firmy JP Morgan Chase znajduje się w Warszawie.
8.- Systems Architect (Popkin Software & Systems). Jedno z narzędzi CASE, czyli Computer Aided Software Engineering - Komputerowo Wspomaganej Inżynierii Oprogramowania. Jest to środowisko używane do pracy w w dużych projektach. Większość narzędzi CASE powstała w wielkich firmach przemysłowych, tworzących złożone oprogramowania, np: Oracle Systems, MacDonnel Douglas.
9.- DHS – Department Of Homeland Security – Departament BezpieczeÅ„stwa WewnÄ™trznego.
10.- COO – Chief Operations Officer – pracownik korporacyjny odpowiedzialny za codzienne zarzÄ…dzanie aktywami firmy.
11.- The Fellowship - Wspólnota, organizacja amerykańska znana również pod nazwami Rodzina i Fundacja Międzynarodowa. Oficjalnie propaguje styl życia i nauki Jezusa. Zasiada w niej wielu prominentnych członków Kongresu. Organizacja znana z organizowanej co roku w pierwszy czwartek lutego imprezy pod nazwą National Prayer Breakfast (Śniadanie Modlitwy Narodowej), podczas której wystąpienie ma prezydent USA. Jest to rodzaj forum, w którym udział biorą zrzeszeni we Wspólnocie politycy i przedsiębiorcy z całego świata.
12.- Opis tej postaci znaleźć można w rozdziale PROCHY I RURY.
13.- Windows On The World – Okna na Å›wiat, ekskluzywna restauracja z barem, dziaÅ‚ajÄ…ca na 106 i 107 pietrze Północnej Wieży WTC od roku 1972. Z okien restauracji rozciÄ…gaÅ‚ siÄ™ piÄ™kny widok na poÅ‚udniowy Manhattan, miejsce w którym spotykaÅ‚y siÄ™ rzeki Hudson i East. Z restauracji podziwiać można byÅ‚o Ellis Island, Staten Island i most Verrazano-Narrows. 4 stycznia 2006 roku, grupa ocalaÅ‚ych z dramatu 9/11 pracowników restauracji, otworzyÅ‚a na Manhattan’ie restauracjÄ™ „Colors”, dedykujÄ…c jÄ… polegÅ‚ym kolegom.


CDN