Dodano: 11.01.16 - 13:55 | Dział: Śladami naszych przodków

Akcja Główki


Styczniowa rocznica

Akcja Główki, to jak nie trudno się domyśleć, kryptonim sabotażowej akcji, mającej na celu szczegółową likwidację funkcjonariuszy niemieckiego aparatu terroru, w naszym okupowanym kraju. Akcja ta, była zorganizowana w odwecie za zbrodnie dokonane na ludności cywilnej oraz na członkach konspiracyjnego podziemia. Nazwa akcji nawiązywała do nazistowskiego symbolu Totenkopf, czyli trupich główek umieszczonych na czapkach esesmanów.

W styczniu 1943 roku


Decyzję o rozpoczęciu serii zamachów na nazistów siejących w okupowanej Polsce terror, podjął w styczniu 1943 roku ówczesny dowódca AK, generał Tadeusz Bór-Komorowski. Jednak pomysł ten, wprowadzony został w życie dopierto pod koniec 1943 roku, po dokładnym jego przemyśleniu i opracowaniu. Jej głównym celem, było eliminowanie funkcjonariuszy niemieckiego aparatu terroru, wyróżniających się szczególnym bestialstwem i okrucieństwem wobec ludności polskiej.

Ponad 100 nazwisk

Lista sporządzona przez akowców, zawierała ponad 100 nazwisk nazistów, którzy zostali skazani przez sądy państwa podziemnego na śmierć. Powstała ona w dniu 20 lutego 1944 roku. Wywiad AK umieścił na niej nazwiska członków policji niemieckiej, przedstawicieli gestapo, elitarnej formacji SS, administracji okupacyjnej, nadzorców polskich pracowników, personelu więzień hitlerowskich, organizatorów łapanek kierujących Polaków na przymusowe roboty do Niemiec, pracowników Urzędu Pracy oraz funkcjonariuszy służb okupacyjnych, wyróżniających się fanatyzmem i okrucieństwem. Pierwsze wyroki zaczęto wykonywać jeszcze w roku 1943.

Za przestępstwa i zbrodnie

Każda z umieszczonych na liÅ›cie osób, musiaÅ‚a zostać osÄ…dzona przez polski podziemny sÄ…d, który orzekaÅ‚ dla niej karÄ™ Å›mierci. Kara orzekana byÅ‚a za przestÄ™pstwa i zbrodnie osobiÅ›cie popeÅ‚nione przez oskarżonych, ewentualnie za decyzje, które siÄ™ do zbrodni przyczyniÅ‚y. Do wykonania wyroków Å›mierci, przeznaczone byÅ‚y wydzielone jednostki akowskiego KEDYWu, do zadaÅ„ specjalnych. ByÅ‚y to na przykÅ‚ad oddziaÅ‚y bojowe Referatu 993/W, a także grupy szturmowe AK. Wykonywali je żoÅ‚nierze „Agatu” i bataliony szturmowe takie jak batalion ZoÅ›ka, MiotÅ‚a czy Parasol. Każda z tych akcja byÅ‚a opatrzona osobnym kryptonimem. W sumie w latach 1943–1944 w ramach akcji „Główki", wykonano kilkadziesiÄ…t wyroków na osobach skazanych przez sÄ…dy podziemne.

Ponieważ mamy teraz miesiąc styczeń, warto jest przypomnieć sobie, ważniejsze szczegóły z naszej historii, dla której wielu z naszych rodaków oddało swoje życie.

Ewa MichaÅ‚owska – Walkiewicz