Dodano: 18.12.15 - 20:59 | Dział: Głos Polonii

Literaci w Chicago





Warsztaty kompetencji Literackich zorganizowane przez ZLP im. Jana Pawła II

Po raz czwarty goÅ›ciliÅ›my w Zrzeszeniu Literatów Polskich im. Jana PawÅ‚a II w Chicago paniÄ… dr Agnieszka Janiak z DolnoÅ›lÄ…skiej SzkoÅ‚y Wyższej, literaturoznawcÄ™ i kulturoznawcÄ™, badaczkÄ™ literatury współczesnej, która poprowadziÅ‚a warsztaty kompetencji twórczych. Trudno samemu coÅ› nowego stworzyć bez rozwoju, doskonalenia siÄ™, ustawicznego ksztaÅ‚cenie to, dlatego też bardzo chÄ™tnie korzystamy z wiedzy i umiejÄ™tnoÅ›ci jej przekazu Pani doktor Janiak. MieliÅ›my już warsztaty kompetencji literackich, ars poetica, analizy tekstu, creative writing, ars poetica. Tym razem warsztaty byÅ‚y treningiem twórczoÅ›ci – terminowaliÅ›my w „kuchni twórczej”: ćwiczyliÅ›my empatiÄ™, wyobraźniÄ™, umiejÄ™tnoÅ›ci synestezji, nieszablonowego myÅ›lenia, skupienia i odnajdywanie dobrego tematu oraz mierzenia siÄ™ z tematami dotkliwymi tj. jak Å›mierć czy emigracja. Wiedza, ćwiczenia indywidualne i grupowe, a przy tym Å›wietna, ksztaÅ‚cÄ…ca zabawa.

Doktor Janiak przyjechaÅ‚a do Chicago, jako prelegent Chicago Catholic Immigrant Conference: the Poles zorganizowanej przez Loyola University w dniach 13 – 14 listopada 2015, aby wygÅ‚osić referat na temat funkcji literatury i samego aktu pisania na emigracji na przykÅ‚adzie 10 lat dziaÅ‚alnoÅ›ci Zrzeszenia pod opiekÄ… Jezuickiego OÅ›rodka Millenijnego. JOM tÄ™tni życiem, czego nie potrzeba udowadniać, dzieje siÄ™ tu wiele dobra dla wspólnoty i caÅ‚ej Polonii. Liczne grupy, które spotykajÄ… siÄ™ w JOM, majÄ… realny wpÅ‚yw na życie kulturalne i spoÅ‚eczne, skutecznie pomagajÄ… także w problemach, z jakimi boryka siÄ™ Polonia w Chicago, a dzieje siÄ™ to dziÄ™ki szczególnej atmosferze, która sprzyja takiej dziaÅ‚alnoÅ›ci. Ojciec Jerzy KarpiÅ„ski opiekun duchowy Zrzeszenia na wspomnianej konferencji miaÅ‚ możliwość przedstawienia historii tej wszechstronnej dziaÅ‚alnoÅ›ci jezuitów w Chicago.

W niedzielę 15 listopada, jako wydarzenie towarzyszące konferencji dr Agnieszka Janiak poprowadziła w JOM dyskusję panelową w języku polskim gości z Loyola University na widowni. Do dyskusji Pani doktor zaprosiła O. Jerzego Karpińskiego SJ opiekuna Zrzeszenia, inicjatorkę i prezes ZLP Alinę Szymczyk, członków Zrzeszenia w osobach Antoniego Bosaka i Roberta Pawła Redlińskiego. W czasie dyskusji padły pytania dlaczego, po co, o czym i dla kogo piszemy, co tworzenie i działanie na rzecz kultury polskiej wnosi do naszego życia; w czym pomocna jest struktura Zrzeszenia, co ludzie młodzi mogą odnaleźć w Zrzeszeniu. Każdy z uczestników panelu wyraził swoją opinię. Tworzą ludzie wrażliwi, spotykają się, aby się nawzajem słuchać, wspierać, pozostawić swoje odczucia, spostrzeżenia, wypowiedzi swoim bliskim, rodzinie, przyjaciołom, znajomym. Poezja powstająca na emigracji jest w większości poświęcona tematyce patriotyczno- religijnej, choć nie brak także fraszek, opowiadań, przemyśleń egzystencjalnych, historycznych czy okolicznościowych.

Pani doktor pytaÅ‚a także, co należaÅ‚oby by robić, by grupy polonijnej ze sobÄ… współdziaÅ‚aÅ‚y, a nie konkurowaÅ‚y. Może nic? Może dobrze, że tylu jest nas tak siÄ™ od siebie różniÄ…cych – jak odpowiedziaÅ‚ O. Jerzy? Może ta różnorodność to nasze bogactwo?

Zrzeszenie w okresie dziesiÄ™cioletniej dziaÅ‚alnoÅ›ci wydaÅ‚o dziewięć almanachów, w których zamieÅ›ciÅ‚o swoje wiersze wielu tutejszych twórców (w liczbie od 18, 24, 27, do 54 jak w Almanachu „Sursum Corda – W górÄ™ serca”) poetów żyjÄ…cych na emigracji, lub przebywajÄ…cych naÅ„ wczeÅ›niej. Zrzeszenie organizuje comiesiÄ™czne spotkania autorskie, zaprasza aktorów, muzyków i malarzy . Z myÅ›lÄ… o mÅ‚odych odbyÅ‚y siÄ™ konkursy;, pod nazwÄ…; „II Wojna Åšwiatowa z jej konsekwencjami”, „Ojczyzna moich przodków”, Wiara, nadzieja miÅ‚ość”, „Jan PaweÅ‚ II „ Zrzeszenie jest otwarte dla wszystkich, którzy chcÄ… przeczytać swój wiersz, zaÅ›piewać, zagrać na jakimÅ› instrumencie, bÄ…dź wystawić swoje fotografie czy obrazy malarskie. W naszej grupie oprócz piszÄ…cych tylko poezje, znajdujÄ… siÄ™ pisarze jak chociażby Katarzyna Murawska autorka nagrodzonych zbeletryzowanych biografii i prozy historycznej „ W cieniu wielkich wydarzeÅ„”, „Wyorywanie historii”; WÅ‚adysÅ‚aw Janusz Obara aktor, poeta, pisarz, wydawca czasopisma „Ars pro MEMORIA”, zdobywca wielu nagród za dziaÅ‚alność twórczÄ… a także Ewa MichaÅ‚ek Walkowska, poetka i redaktor dostarczajÄ…ca nam materiaÅ‚y historyczne z Polski, Janusz PaweÅ‚ Kowalkowski, poeta, muzyk, lekarz.
By zapoznać się z naszymi szczegółowymi dokonaniami i ich kalendarzem zapraszam na stronę internetową Zrzeszenia Literatów Polskich:
www.literaci.org

GoÅ›ciliÅ›my poetów z Polski, jak również z innych stanów, miÄ™dzy innymi dwukrotnie JoannÄ™ SokoÅ‚owskÄ… Gwizdka z Nowego Yorku, autorkÄ™ książki „Co otrzymaÅ‚am od Boga i ludzi” opowieÅ›ci o Helenie Modrzejewskiej.
Czterokrotnie goÅ›ciliÅ›my poetkÄ™ i pisarkÄ™ z Polski TerasÄ™ KaczorowskÄ…, autorkÄ™ tomiku poezji „KoÅ„czÄ… siÄ™ wiÅ›nie”, polski Horacy na Mazowszu O Macieju Kazimierzu Sarbiewskim SJ (2005) „Herodot Polonii” o MieczysÅ‚awie Hajmanie zaÅ‚ożycielu Polskiego Muzeum w Chicago(2009), odbyÅ‚a siÄ™ prezentacja książki biograficznej ”Córka mazowieckich równin czyli Maria SkÅ‚odowska-Curie z Mazowsza (2007), a także książki reporterskiej „Children of the Katyn Massacre” (2006).

Kilkakrotnie goÅ›ciliÅ›my znanÄ… poetkÄ™, naszÄ… czÅ‚onkiniÄ™ ZLP im. JP II autorkÄ™ książki ”SiedziaÅ‚am za Katowice” Å›p. pamiÄ™ci NataliÄ™ PiekarskÄ… PonetÄ™, przyjaciółkÄ™ Anny Walentynowicz, autorkÄ™ wielu tomików poezji i książek dla dzieci. Natalia miaÅ‚ jeszcze wiele do napisania, ale choroba i Å›mierć przerwaÅ‚a jej życie twórcze. Jestem w posiadaniu wiele listów, jak również Jej niepublikowanych wierszy, które zamierzam wydać. Warto wspomnieć o znakomitym dr Andrzeju Macieju ZarÄ™bskim - wydawcy naszych almanachów, pisarzu, fotografiku, podróżniku, autorze wielu książek, wieloletnim prezesie ÅšwiÄ™tokrzyskiego Towarzystwa Regionalnego w ZagnaÅ„sku, z którym współpracujemy od samego poczÄ…tku i który jest naszym honorowym czÅ‚onkiem.

Oprócz spotkań konkursów, działalności patriotyczno-religijnej, prowadzimy warsztaty literackie. Tutejszymi stałymi naszymi wykładowcami są Katarzyna Murawska, o której wspomniałam wyżej i nieoceniony Władysław Panasiuk poeta, prozaik, prowadzący nasze wieczory, piszący posłowia do almanachów, jak również ze spotkań, od samego początku związany z nami.

Nasz patron święty Jan Paweł II zgromadził w naszym Zrzeszeniu niezwykłych ludzi, którzy posiadają ogromny bagaż doświadczeń życiowych i chęć jego artystycznego wyrażenia. Wspaniale jest jeśli możemy się rozwijać i doskonalić dzięki takim kompetentnym, oddanym i zaangażowanym wykładowcom jak dr Agnieszka Janiak, która naładowana świeżością spojrzenia i ogromną wiedzą, dzieli się nimi, jak Chrystus chlebem z uczniami w wieczerniku.
A wszystkich, którzy chcieliby dziaÅ‚ać i rozwijać siÄ™ wraz z nami – serdecznie zapraszamy.

Alina Szymczyk
Chicago