Dodano: 30.11.15 - 14:47 | Dział: Interwencje

Skandal w Norwegii (Aktualizacja)


Norweska Rada Etyki Mediów (Pressens Faglige Utvalg) uznaÅ‚a, że użycie terminu „polski obóz koncentracyjny” jest zgodne z „zasadÄ… dobrego obyczaju dziennikarskiego”.

W związku z tym Reduta Dobrego Imienia wyraża stanowczy protest i żąda zmiany stanowiska Rady.

DecyzjÄ™ Rady uważamy jako skandalicznÄ…. W ten sposób tradycyjna przyjaźń polsko – norweska zostaje wystawiona na szwank.

Oczekujemy, że Rada zajmie się tym problemem ponownie i zmieni swoje stanowisko.

Walka o prawdę to także kwestia szacunku wobec ofiar i ich rodzin.

Dlatego Reduta wystosowuje petycję do norweskiej Rady Etyki Mediów z żądaniem ponownego rozpatrzenia sprawy z uwzględnieniem polskiej wrażliwości.

Poniżej całość tekstu wprowadzającego wraz z tekstem petycji i linkiem do podpisania.


Petycja Reduty do Norweskiej Rady Etyki Mediów

Norweska Rada Etyki Mediów (Pressens Faglige Utvalg) uznaÅ‚a, że użycie terminu „polski obóz koncentracyjny” jest zgodne z „zasadÄ… dobrego obyczaju dziennikarskiego”.

W zwiÄ…zku z tym Reduta Dobrego Imienia wyraża stanowczy protest i żąda zmiany stanowiska Rady. DecyzjÄ™ Rady uważamy jako skandalicznÄ…. W ten sposób tradycyjna przyjaźń polsko – norweska zostaje wystawiona na szwank.

Oczekujemy, że Rada zajmie się tym problemem ponownie i zmieni swoje stanowisko.

Walka o prawdę to także kwestia szacunku wobec ofiar i ich rodzin. Dlatego Reduta wystosowuje petycję do norweskiej Rady Etyki Mediów z żądaniem ponownego rozpatrzenia sprawy z uwzględnieniem polskiej wrażliwości.

OkreÅ›lenie “polskie obozy koncentracyjne” jest nie tylko zniesÅ‚awiajÄ…ce, ale jest też “kÅ‚amstwem oÅ›wiÄ™cimskim”, negowaniem niemieckiego sprawstwa Holocaustu. W konsekwencji odbiorcy tego rodzaju informacji powielajÄ…c kÅ‚amstwo posÅ‚ugujÄ… siÄ™ jÄ™zykiem nienawiÅ›ci w stosunku do Polski. Polacy nie zgadzajÄ… siÄ™ na to i nigdy siÄ™ nie zgodzÄ… na faÅ‚szowanie historii drugiej wojny Å›wiatowej.

SformuÅ‚owania „polski obóz koncentracyjny” użyÅ‚a dziennikarka norweskiej gazety „Avisa Sør-Trøndelag” w recenzji filmu „Lektor” opublikowanej 15 sierpnia br.

Zauważyć należy, że nie byÅ‚ to pierwszy taki przypadek w norweskich mediach. BezpoÅ›rednio po publikacji w gazecie norweskiej tej recenzji, polonijny portal ScanPress.net prowadzony przez Henryka Malinowskiego zÅ‚ożyÅ‚ skargÄ™ do Norweskiej Rady Etyki Mediów. NastÄ™pnie prezes Reduty zÅ‚ożyÅ‚ list protestacyjny na rÄ™ce ambasadora Norwegii w Polsce. Po kilku dniach tj. 18 sierpnia br. norweska gazeta zamieÅ›ciÅ‚a oÅ›wiadczenie, w którym przeprosiÅ‚a za „nieprecyzyjne” sformuÅ‚owanie. Sprostowanie to jednak byÅ‚o mocno zdawkowe i nie poruszaÅ‚o istoty rzeczy. W konsekwencji redakcja ScanPress.net, ponownie zwróciÅ‚a siÄ™ do Rady z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Na poczÄ…tku wrzeÅ›nia Prezes Reduty Maciej Åšwirski spotkaÅ‚ siÄ™ z ambasadorem Norwegii Karstenem Klepsvikiem. Ustalono, że norweskojÄ™zyczni przedstawiciele Reduty bÄ™dÄ… towarzyszyli norweskim dziennikarzom podczas ich studyjnej wizyty w Polsce. Dnia 20 października br. na spotkaniu z przedstawicielami norweskich mediów, prezes Reduty wraz z zespoÅ‚em przeprowadziÅ‚ prelekcjÄ™ poruszajÄ…c kwestie szkodliwoÅ›ci użycia sformuÅ‚owania „polskie obozy koncentracyjne” lub „polskie obozy zagÅ‚ady”. Dziennikarze otrzymali anglojÄ™zyczne materiaÅ‚y poÅ›wiÄ™cone zbrodniczej okupacji Polski w latach 1939-1945.

Tymczasem 24 listopada br. w trakcie zamkniętego posiedzenia członkowie Rady Etyki Mediów bez jakiejkolwiek dyskusji uznali, że strona skarżąca powinna uznać za satysfakcjonujące zarówno przeprosiny redakcji, jak również zajęcie się problemem przez samą Radę.

Norweska Rada Etyki Mediów sugeruje, że Å»ydzi byli wysyÅ‚ani do polskich obozów koncentracyjnych. W opublikowanym oÅ›wiadczeniu wyjaÅ›niono, że gazeta „Avisa Sør – Trøndelag” nie naruszyÅ‚a zasad etyki dziennikarskiej. W opinii Rady wÅ‚aÅ›ciwa interpretacja sformuÅ‚owania „polski obóz koncentracyjny” wskazuje, że znajduje siÄ™ on na terenie Polski, co wedÅ‚ug Rady nie oznacza, że byÅ‚ on zorganizowany przez Polaków.

Takiej interpretacji nie przyjmuje również Witold Waszczykowski, minister Spraw Zagranicznych RP podkreÅ›lajÄ…c, że zgodnie z przyjÄ™tÄ… przez UNESCO definicjÄ… obozów koncentracyjnych o hitlerowskim obozie w Auschwitz należy mówić „Auschwitz-Birkenau – niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny/zagÅ‚ady”. Informacji o tym, że taki obóz znajdowaÅ‚ siÄ™ na terenie Polski, powinno towarzyszyć wyjaÅ›nienie, że Polska znajdowaÅ‚a siÄ™ wówczas pod okupacjÄ… niemieckÄ….

Jak wspomniano powyżej niestety nie jest to odosobniony przypadek powielania antypolskich stereotypów. DziaÅ‚ Dokumentacji Reduty w ostatnich kilku latach ujawniÅ‚ kilkanaÅ›cie podobnych przypadków w mediach norweskich (np. w materiaÅ‚ach edukacyjnych publicznej telewizji NRK znajdujemy termin „polskie obozy zagÅ‚ady”).

Reduta stanowczo protestuje i reaguje na fałszerstwa historyczne będące przejawami zarówno głupoty, niewiedzy jak i antypolonizmu.

Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw ZniesÅ‚awieniom przygotowuje plan szkoleÅ„ dla dziennikarzy zagranicznych. Szkolenia te bÄ™dÄ… realizowane we wszystkich paÅ„stwach, w których dochodzi do powielania kÅ‚amstw historycznych utrwalajÄ…cych antypolskie stereotypy. 



Poniżej przedstawiamy treść petycji w tłumaczeniu na język polski, a obok jest wersja angielska do podpisywania, która jest wysyłana do członków norweskiej Rady Etyki Mediów.

TÅ‚umaczenie petycji:

Norweska Rada Etyki Mediów (Pressens Faglige Utvalg) uznaÅ‚a, że użycie terminu „polski obóz koncentracyjny” jest zgodne z „zasadÄ… dobrego obyczaju dziennikarskiego”. W zwiÄ…zku z tym Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw ZniesÅ‚awieniom wyraża stanowczy protest i żąda zmiany stanowiska Rady.

Jest to skandaliczna decyzja. Tradycyjna przyjaźń polsko – norweska zostaÅ‚a wystawiona na szwank przez czÅ‚onków komisji, którzy jÄ… podjÄ™li albo z niewiedzy albo ze zÅ‚ej woli. A trzeba dodać, że podczas obrad komisji nie dopuszczono do dyskusji, co jest sprzeczne z norweskÄ… tradycjÄ… demokratycznÄ….

OkreÅ›lenie „polskie obozy koncentracyjne” jest nie tylko krzywdzÄ…ce dla Polaków, bo wskazuje, że to Polacy czy PaÅ„stwo Polskie zorganizowaÅ‚o obozy koncentracyjne podczas II wojny Å›wiatowej, ale jest to także po prostu „kÅ‚amstwo oÅ›wiÄ™cimskie”, ponieważ zaprzecza niemieckiemu sprawstwu Holokaustu.

Kolejną konsekwencją decyzji Rady Etyki Mediów jest poniżenie Polaków w oczach Norwegów. Jeśli można w mediach norweskich używać tego określenia, to znaczy, że Rada Etyki Mediów godzi się na rasistowskie i dyskryminujące traktowanie Polaków w Norwegii. Traktowanie rasistowskie polega na przypisywaniu Polakom działań i cech które nie istnieją, a które w oczach opinii mają negatywny wydźwięk. A faktem bezspornym jest, że nie było żadnych polskich obozów. Obozy śmierci w okupowanej Polsce i innych krajach okupowanych podczas II wojny światowej były obozami niemieckimi.

To Polska była pierwszym krajem zaatakowanym 1 września 1939 r. przez Niemcy. Ponadto nie było żadnych Polaków walczących w Waffen SS (nie było żadnych polskich jednostek Waffen SS). Niemcy okupowali Polskę w latach 1939-1945, a emigracyjny rząd Polski przybył do Londynu w 1940 r. (podobnie jak rząd norweski).

Kłamstwa i fałszowanie historii przez Norweską Radę Etyki Mediów na temat Polaków spowodują wykluczanie Polaków ze społeczności norweskiej, działania dyskryminujące.

Polacy przeciwstawiali się niemieckiej okupacji Polski. Polskie państwo podziemne było największym ruchem oporu w czasie II wojny światowej. Polski ruch oporu wraz z Armią Krajową był największy spośród wszystkich okupowanych przez Niemcy krajów. W Polsce nie powstał żaden rząd kolaboracyjny, a kolaboracja była karana śmiercią przez paolskie państwo podziemne.

Polska nie miała Quislinga, a żaden Polak nie służył w Waffen SS i dlatego Norweska Rada Etyki Mediów nie ma prawa pouczać Polaków o historii drugiej wojny światowej!

Polacy przelewali krew w Narwiku, więc przynajmniej z szacunku dla poległych polskich żołnierzy członkowie Norweskiej Rady Etyki Mediów powinni poduczyć się trochę historii własnego kraju.

Obrażanie, dyskryminacja i poniżanie narodu polskiego, który jako pierwszy stanął do walki z bronią w ręku przeciwko niemieckiemu faszyzmowi nie przystoi Norwegom znanym światu ze swej tolerancji i otwartości.

Wzywamy Radę Etyki Mediów do zmiany decyzji. W przeciwnym wypadku wezwiemy Polaków do bojkotu norweskich towarów i do stanowczego wyrażania protestów przeciwko tej rasistowskiej i dyskryminacyjnej decyzji.

Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw ZniesÅ‚awieniom

PODPISZ PETYCJĘ


..............................................................................................................................
2 grudnia 2015r.

Wściekli Polacy atakują! - pierwsze reakcje na prawie 30 tys. maili do norweskiej Rady Etyki Mediów.

Są już pierwsze reakcje na nasz list z protestem przeciwko decyzji norweskiej Rady Etyki Mediów w sprawie uznania sformułowania "polskie obozy koncentracyjne" za akceptowalne i zgodne ze standardami dziennikarskimi". W momencie wysyłania tego newslettera jest już prawie 30 tys. podpisów.

Na specjalistycznym portalu dziennikarskim jouranlisten.no pojawił się tekst relacjonujący reakcje członków PFU - rady etyki mediów oraz innych dziennikarzy do których docierają nasze maile. Poniżej zamieszczamy tłumaczenie tego tekstu

Tysiące wściekłych Polaków wysyła mejle protestacyjne do PFU.

Skrzynki pocztowe w Norweskiej Związku Prasy (NP) oraz w Norweskim Stowarzyszeniu Dziennikarzy (NR) zalewane są mejlami z groźbą bojkotu wszystkich norweskich produktów.

PFU udało się poruszyć pół Polski jako efekt przyjętej 24 listopada uchwały.

Zauważmy, że w dzisiejszych czasach dziennikarstwo wędruje pomiędzy krajami.

Zrozumienie bÅ‚Ä™du jest ewidentnie niejednakowe mówi sekretarz generalny pani Kjersti Løken Stavrum w NR (stowarzyszenie dziennkarzy).

Zarówno ona jaki sekretarz generalny Arne Jensen w NR oraz jego asystujÄ…cy sekretarz generalny Reidun Kjelling Nybø mocno „harowali” aby usunąć w ostatnich dniach tysiÄ…ce mejli z Polski.

Tekst standardowy

Mejle zawierajÄ… standardowy protest przeciwko uchwale podjÄ™tej ostatnio przez PFU. W uchwale tej uznano, że gazeta Sør-Trøndelag nie naruszyÅ‚a zasad etyki dziennikarskiej publikujÄ…c recenzje filmu, w której obóz koncentracyjny w Auschwitz okreÅ›lony jest „polskim obozem koncentracyjnym”. - Mejle napÅ‚ywajÄ… caÅ‚y czas. Już skasowaÅ‚em ponad 10 tys. teraz kiedy rozmawiamy przychodzÄ… nastÄ™pne, co sekunda. JesteÅ›my bezbronni wobec takich akcji. Wszystko zaczęło siÄ™ w niedziele i tylko narastaÅ‚o.

To jest wyraźne, że decyzja PFU mocno uderzyÅ‚a PolskÄ™ w serce (mocno dotknęła). To najwyraźniej niewytÅ‚umaczalne dla Polaków i do tej pory nie dotarliÅ›my do nich. Dlatego jest to dobre że jest wiÄ™cej uwagi poÅ›wieconej wokół bÅ‚Ä™du jaki zrobiÅ‚a gazeta Sør-Trøndelag.
Ja rozumiem że ta akcja nie jest zÅ‚oÅ›liwie pomyÅ›lana mówi Løken Stavrum. Kjelling Nybø mówi że sama skasowaÅ‚a 10.800 polskich emaili we wtorek rano. Półtorej godziny później przyszÅ‚o 890 nastÄ™pnych mejli i dalej napÅ‚ywaÅ‚y. JednoczeÅ›nie NR przygotowuje posiedzenie we wtorek popoÅ‚udniu.

Obserwujemy że trwa akcja wobec PFU i że jej autorzy zdobyli też najwidoczniej adresy mailowe sekretariatu NR.

Od poniedziałkowego popołudnia do teraz Arne i ja otrzymaliśmy 12000 mejli. Nie stanowi to jednak dla nas większego problemu.

Grożą bojkotem

W anglojęzycznej wersji protestu zawartej w polskich mailach między innymi czytamy:

„It is an outrageous and scandalous decision. The PFU’s decision has been adopted due to either Commission’s ignorance or malevolence. It can compromise the traditional Polish-Norwegian friendship and good relations”.

Pod koniec tekstu pojawia się groźba bojkotu wszystkich norweskich produktów jeśli PFU nie zmieni swojej decyzji.


H. Malinowski dziennikarz z polskojÄ™zycznego portalu Scanpress.net zÅ‚ożyÅ‚ skargÄ™ przeciw gazecie Sør-Trøndelag za użycie tego zwrotu (od Reduty: p. Malinowski jest współpracownikiem i przedstawicielem Reduty w Norwegii)

Uważa on, że to określenie obraża Polskę i Polaków. Uznaje za niezrozumiałe w oświadczeniu PFU uniewinnienie uzasadniane jest tym że gazeta przeprosiła za użycie tego sformułowania i że komisja przyjmuje tłumaczenie gazety, że celem tego sformułowania było przekazanie że obóz leżał w Polsce.

Dyrektor PFU dziennikarz VG Alf Bjarne Johnsen: nie otrzymałem osobiście polskich maili i nie wiem kto stoi za tą akcją. Nie rozumiem tej całej kampanii. PFU ocenia etykę dziennikarską a nie zajmuje się historią wojny. Komisja działa bardzo pewnie w tej sprawie. Zastanawiam się czy ta sprawa nie ma drugiego dna i czy ktos nie próbuje wykorzystać tego w innym celu. Johnsen w piątek udzielił wywiadu polskiej telewizji w sprawie uchwały PFU.

OtrzymaÅ‚em zapytanie z polskiej telewizji od mówiÄ…cego po norwesku dziennikarza. OmówiÅ‚em sprawÄ™, powiedziaÅ‚em że gazeta Sør-Trøndelag popeÅ‚niÅ‚a bÅ‚Ä…d używajÄ…c tego nieszczÄ™snego okreÅ›lenia w recenzji filmu. DowiedzieliÅ›my siÄ™ podczas posiedzenia ze gazeta wystosowaÅ‚a opublikowaÅ‚a wyraźne przeprosiny. Dziennikarz wyjaÅ›niaÅ‚, ze nie czytaÅ‚ recenzji filmu w przeciwnym razie zmieniÅ‚by wyrażenie na „niemiecki obóz koncentracyjny”. Etyka dziennikarska wymaga by przeprosić przy pierwszej okazji. UczyniÅ‚a to gazeta wyraźnie.

(protest) ucichnie/przejdzie

Johnsen podkreśla że PFU musi ocenić jak poważne jest naruszenie w kontekście szkodliwości działania. PFU konkludowało, że naruszenie było zrównoważone przez przeprosiny. Ciężko jest ocenić co jeszcze można zrobić. Jestem pewien, że ten czy inny dziennikarz narobił szkody popełniając błąd. Ten protest przeminie. Nie czytałem całej zawartości maili ale nie odczuwam aby akcja była bezpośrednio zagrażająca.

ByÅ‚y wieloletni czÅ‚onek PFU dziennikarz Dagbladet John Olav Egeland nie zgadza siÄ™ z Johnsenem w tej sprawie. Na swojej stronie facebookowej pisze miÄ™dzy innymi: „OczywiÅ›cie również historia wojny jest zagadnieniem etyki dziennikarskiej. SÄ… też granice do jakich PFU może sprawÄ™ „zamieÅ›c” tylko dlatego że przeproszono. Czy komisja stwierdzi, że jest to akceptowalny bÅ‚Ä…d mówienie o Quislingu jako wodzu norweskiego ruchu oporu? Czy jest ok. jak siÄ™ powie że marynarze podczas wojny pÅ‚ywali dla nazistów?

Norweski MSZ poinformowany

Rzecznik prasowy (norweskiego) MSZ Frode O. Andersen powiedział dla portalu journalisten.no że ten sam mail trafił do norweskiego MSZ oraz do norweskiej ambasady w Polsce.
Nie ma jednak mowy o takich ilościach maili jak dostają organizacje dziennikarskie mówi Andersen, który nie ma wiedzy kto zorganizował akcję protestacyjną.

Link do Tekstu:
JOURNALIST/MEDIESJFF

.................................................................................................................................
17.12.2015

Sukces! Norweska telewizja usuwa "polskie obozy" z programów edukacyjnych

Z norweskiej telewizji zniknęły „polskie obozy zagÅ‚ady”

Akcja protestacyjna Reduty Dobrego Imienia przynosi kolejne efekty.

W norweskiej publicznej telewizji NRK „polskie obozy zagÅ‚ady” zastÄ…piÅ‚o sformuÅ‚owanie „niemieckie obozy zagÅ‚ady w okupowanej przez nazistów Polsce”.

SformuÅ‚owanie „polskie obozy koncentracyjne” jakiÅ› czas temu pojawiÅ‚o siÄ™ na stronie internetowej norweskiej, publicznej telewizji NRK, w zakÅ‚adce zawierajÄ…cej multimedialne materiaÅ‚y edukacyjne dla szkół. Jeszcze kilka dni temu na tej stronie można byÅ‚o przeczytać, że „norwescy Å»ydzi byli wysÅ‚ani statkiem Dunaj do niemieckich i polskich obozów zagÅ‚ady/eksterminacji”. Pod wpÅ‚ywem dziaÅ‚aÅ„ Reduty Dobrego Imienia oraz kolejnej skargi zÅ‚ożonej do Norweskiej Rady Etyki Mediów (PFU) przez Scanpress.net, norweski nadawca zdecydowaÅ‚ siÄ™ zaprzestać faÅ‚szowania historii. Obecnie na stronie NRK możemy przeczytać, że „norwescy Å»ydzi byli wysÅ‚ani statkiem Dunaj do niemieckich obozów zagÅ‚ady/eksterminacji w okupowanej przez nazistów Polsce”.

Niestety nie jest to odosobniony przypadek wypaczania i zakÅ‚amywania historii przez stronÄ™ norweskÄ…. Reduta Dobrego Imienia interweniowaÅ‚a już wczeÅ›niej skÅ‚adajÄ…c petycje do Norweskiej Rady Etyki Mediów w sprawie użycia przez norweskÄ… gazetÄ™ Avisa Sør-Trøndelag kÅ‚amliwego sformuÅ‚owania „polskie obozy koncentracyjne”. Po zdawkowych przeprosinach gazety Rada uznaÅ‚a, że użycie sformuÅ‚owania „polskie obozy koncentracyjne” jest zgodne z zasadÄ… „dobrego obyczaju dziennikarskiego”. W wyniku stanowczego protestu Reduty i szerokiego odzewu z jakim spotkaÅ‚a siÄ™ ta inicjatywa gromadzÄ…c ponad 40 tys. podpisów pod zaÅ‚ożonÄ… petycjÄ…, strona norweska wreszcie dostrzegÅ‚a problem. Ostatecznie Rada oÅ›wiadczyÅ‚a, że akceptacja przeprosin gazety nie jest tożsama z usankcjonowaniem terminu „polskie obozy koncentracyjne”.

Uwolnić Józia - nowe informacje

Akcja mająca na celu uwolnienie polskiego dziecka z norweskiej niewoli ma juz prawie 40 tys. popierających. Przypominamy w skrócie - Józio J. , polski obywatel jest przetrzymywany bezprawnie w Norwegii przez tamtejszy Jugendamt. Dziecko jest odseparowane od języka polskiego, religii katolickiej, prawdopodobnie ma nawrót zrehabilitowanej w Polsce niepełnosprawności.
Babcia Józia od 4 lat stara się odzyskać wnuka. Ostatnio dowiedzieliśmy się, że ojciec Józia, przebywający w Norwegii jest najprawdopodobniej szantażowany przez władze norweskie, że jeżeli nie zrzeknie się praw rodzicielskich w stosunku do Józia to zostanie deportowany z Norwegii. Sprawą zajmuje się konsul z RP w Norwegii, któremu ojciec dziecka dał pełnomocnictwa do reprezentowania przed władzami Norwegii.

Całość sprawy Józia jest na stronach Reduty rdi.org.pl - raport Działu Dokumentacji RDI oraz link do petycji do władz Norwegii o uwolnienie Józia. Zapraszamy wszystkich do podpisywania petycji

Cmentarz żołnierzy polskich pod Monte Cassino zagrożony

Dochodzą nas informacje, że miasto Monte Cassino zezwoliło na budowę wesołego miasteczka na terenie bitwy pod Monte Cassino, u stóp wzgórza klasztornego. Jest to sprawa wprost niesłychana i Dział Dokumentacji RDI w tej chwili rozpoznaje sprawę. Prosimy o monitorowanie informacji w i nadsyłanie do nas linków jeśli pojawiają się w mediach.

WSPOMÓŻ REDUTĘ