Dodano: 03.09.15 - 13:53 | Dział: Głos Polonii

Dożynki w Chicago



Z polonijnych dożynek organizowanych przez ZKP w święto Matki Bożej Królowej Polski Jasnogórskiej Pani.

Tegoroczne dożynki polonijne odbyły się 23 sierpnia na placu przy kościele Św. Rozalii przy zbiegu ulic Oak Park i Mantrose w Harwud Haidzc, organizowane przez ZKP w Chicago.

O godz. 11:15 teatr „Rzepicha” zaprezentował program patriotyczno-religijny w hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II pod nazwą „Jesteś, byłeś i będziesz w naszych sercach Janie Pawle II”. W programie wykorzystano przesłania ojca świętego do narodu Polskiego podczas pielgrzymek do Polski, przypomniano znamienite teksty z 17 sierpnia 2002 wypowiedzianego w Bazylice Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach, gdzie dokonał Aktu Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu. Przypomniano ważne przesłania z pielgrzymki 1979 wygłoszonych na błoniach krakowskich podczas wielkiego Bierzmowania Narodu, oto niektóre z nich: (…). proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością,– taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym,– abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili,– abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy. Proszę was: Wybrzmiały również inne wypowiedzi Świętego Papieża JP II z pielgrzymki do Polski w 1999 r. jak:

"Budujcie dom (...) waszego życia osobistego i społecznego na skale! A skałą jest Chrystus (...) żyjący w swym Kościele, Chrystus, który trwa na tych ziemiach od tysiąca lat" (Pelplin, 6 czerwca ) "Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki" (Ełk, 8 czerwca ) "Niech wspaniałe świadectwa miłości Ojczyzny, bezinteresowności i heroizmu, jakich mamy wiele w naszej historii, będą wyzwaniem do zbiorowego poświęcenia wielkim narodowym celom" (Warszawa, Parlament 11 czerwca) "Trzeba, aby rodzina stanęła zdecydowanie w obronie czystości swoich progów domowych, w obronie godności każdej osoby. Brońcie czystości obyczajów waszych ogniskach domowych i w społeczeństwie. (...) Im czystsza będzie rodzina, tym zdrowszy będzie naród" (Sandomierz, 12 czerwca ) "Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Jeśli kochacie tę ojczystą ziemię, niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi!" (Zamość, 12 czerwca) "Pozostańcie wierni doświadczeniu pokoleń, które żyły na tej ziemi z Bogiem w sercu i z modlitwą na ustach. (...) Zachowujcie jak skarb największy to, co było źródłem duchowej siły naszych ojców" (Gliwice, 15 czerwca) oto niektóre przypomniane wypowiedzi Świętego, warto je przypominać i wdrażać w życie.

O godz.12:00 odbyła się uroczysta Msza Św. dożynkowa poprzedzona procesją, w której szli ministranci, ułani ze Zrzeszenia Ułanów im. Tadeusza Kościuszki, Zarząd ZKP z prezesem Janem Kopeć, starostowie dożynek Maria Rysz i Jan Bator, konsula Paulina Kapuścińska, przedstawiciele ZNP, członkowie teatru „Rzepicha” z wieńcami dożynkowymi. A na końcu księża koncelebrujący Mszę św. ks. Tadeusz Olzacki proboszcz parafii Św. Rozalii, z głównym koncelebransem ks. Ryszardem Miłek kapelanem ZKP .

Dary ofiarne, zanieśli do ołtarza, starostowie dożynek, prezes ZKP, pani konsula Paulina Kapuścińska, członkowie teatru „Rzepicha”, komentarz do darów ofiarnych, czytała Kamila Szyszka, modlitwę wiernych starosta dożynek Jan Bator, psalm Wiktoria Stankiewicz, czytania: Krzysztof Wąsik i Aleksander Zbroja, śpiew podczas Mszy Św. chór im Fryderyka Chopina.

Piękne homilia, jak co roku wygłoszona przez księdza Ryszarda Miłka kapelana ZKP, który zawsze pamięta o Ojczyźnie, nawiązując do pracy polskich rolników, do tej jakże ważnej tradycji z nad Wisły. Przed błogosławieństwem poświęcił wieńce dożynkowe, które przygotował teatr „Rzepicha” dla wyróżnionych w tegorocznych dożynkach. a wśród nich; Polvizion - Kamila Dworska, Dziennik Związkowy – Małgorzata Błaszczuk, Ks. Ryszard Miłek kapelan ZKP, Melwina Jezierski – Harwud Haidzc, Chór im Fryderyka Chopina na ręce dyrygenta Eugeniusza Balarin, Policht Józef – długoletni zasłużony członek ZKP, o. Jerzy Karpiński jezuita pomysłodawca Fundacji Silna Rodzina z JOM, Radny Ariela Rebojrasa, jak również prezes ZKP Jan Kopeć wyróżniony sercem lasowiackim ze zboża za pracę jaką dla ZKP wykonuje.

Przed częścią obrzędową wystąpił chór im I. Jana Paderewskiego prowadzony przez Katarzynę Goliński-Zawiślak i Adama Woźniak.

Przed rozpoczęciem dożynek pani Łucja Mirowska Kopeć powitała zaproszonych gości. Ta jakże piękna tradycja stanowi ważny element polskiej kultury i tożsamości. Podkreśla takie wartości jak: przywiązanie do zawodu, szacunek dla przyrody, wolę kultywowania zwyczajów ojców. My przebywający na emigracji, chcemy dziękować rolnikom, że mają do niej tak wielki szacunek, mówiła starościna dożynek Maria Rysz. Święty Wielki Polak Papież – Jan Paweł II w Krośnie 1997 r. tak zwracał się do rolników: „Pragnę oddać hołd miłości rolnika do ziemi, bo ta miłość zawsze stanowiła mocny filar, na którym opierała się narodowa tożsamość. W chwilach wielkich zagrożeń, w momentach najbardziej dramatycznych w dziejach narodu ta miłość i przywiązanie do ziemi okazywały się niezmiernie ważne w zmaganiu o przetrwanie. Dzisiaj, w czasach wielkich przemian, nie wolno o tym zapominać. Oddaję dziś hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić.”

Z tymi słowami musimy się utożsamiać i realizować ich przesłanie.

Widowisko dożynkowe przygotowała Alina Szymczyk z członkami teatru „Rzepicha” składające się z dwóch części. „Za bochen chleba Bogu dziękować trzeba”- I część obrzędowa do chleba, nawiązująca do staropolskich zwyczajów siania, orki, z wykorzystanie pieśni z różnych regionów Polski, pieśni lasowiackie, rzeszowskie, poznańskie, kieleckie, rzeszowskie, taniec góralski „zasiali górale(…), chłopski uroczysty, z pieśnią Zofii Solarzowej „hej pod górą dolina”. Również w I części został pokazane obrazki ze zbierania dojrzałego zboża sierpami i koszenie kosą. Część pierwsza zakończyła się przekazaniem poświęconego chleba starostom dożynek Marii Ryż i Janowi Bator, przez przodownicę Celinę Stankiewicz, przodownika Jana Zbroję wraz z solą, którą wręczyła dziewczynka Martyna Lipska. Chleb został podzielili między zebranych, a było ich bardzo dużo. W II części wieńcowej „Zakwitła nam Rutka" został pokazany obrzęd obtańczenia wieńca, a następnie uhonorowania wyróżnionych, a wśród nich; Polvizion - Kamila Dworska, Dziennik Związkowy – Małgorzata Błaszczuk, Kś. Ryszard Miłek kapelan ZKP, Melwina Jezierski – Harwud Haidzc, Chór im Fryderyka Chopina na ręce dyrygenta Eugeniusza Balarin, Policht Józef – długoletni zasłużony członek ZKP, o. Jerzy Karpiński jezuita pomysłodawca Fundacji Silna Rodzina z JOM, Radny Ariela Rebojrasa, jak również prezes ZKP Jan Kopeć wyróżniony sercem lasowiackim ze zboża za pracę jaką dla ZKP wykonuje.

W części dożynkowej wystąpił zespół Pieśni i Tańca „Wawel” działający przy ZKP założony i prowadzony przez Krystynę Sanakiewicz. Zespół będzie celebrował w przyszłym roku 10 lecie działalności. W dniu dożynek zaprezentował tance wielkopolskie, śląskie, pieśń „Wielka moja falilija solo – Kaya Kozłowski.

W programie dożynkowym wystąpili: Martynka Lipska, Wiktoria Stankiewicz śpiewająca solówki, Lipska Maria - matka, Celina Stankiewicz przodownica, dziewczyny: Bożena Pilichiewicz i Teresa Grzasko. Mężczyźni: Krzysztof Wąsik syn niedawno zmarłego Jerzego występującego przez 10 lat, Jan Zbroja przodownik z synem Aleksander, Antoni Bosak reżyserka programu Alina. Kapela w składzie: Kamila Szyszka (skrzypce i śpiew), Tadeusz Korona (skrzypce), Franciszek Szydłowski (akordeon), Józef Marek (akordeon), Mieczysław Kmiecik (trąbka). Wszystkim członkom teatru „Rzepicha” chciałam serdecznie podziękować za trud i pracę, wakacyjny czas jaki poświęcili, aby przygotować widowisko obrzędowe. Miało lać, miała być burza i nic, tak zwyczajnie pokropiło i przestało padać, kiedy rozpoczął się program w hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II i już było pięknie przez cały czas. Wszyscy bawili się wspaniale przy zespole „Zawisza Bend”, dzieci miały swoje rozrywki, dorośli pyszne jedzenie i napoje chłodzące, nie zabrakło również lodów. Nad całością członkowie poszczególnych klubów z prezesem Janem Kopeć i Maria Boduch vice-prezes ZKP. Widowiska dożynkowe będzie przedstawiane 30 sierpnia i 5 września w JOM. Zapraszamy.

Alina Szymczyk
Chicago