Dodano: 05.04.15 - 13:21 | Dział: Godne uwagi

Dobry czas


Młodzi myślą o zabawie, średni o życiu, a starsi czasami o śmierci. To prawda, każdy wiek ma swoje wyobraźnie i odczucia, w każdym żyje się inaczej. Wszystko ma swój początek, a więc musi mieć i koniec. Kiedy udajemy się w jakąś podróż przychodzi nam do głowy myśl o miejscu, do którego podążamy. Niekoniecznie trzeba wybiegać myślami naprzód (planować), by wyobrazić sobie jutro. Gdyby człowiek żył tylko dniem dzisiejszym nie byłoby żadnego jutra, a więc i jakichkolwiek przewidywań. Przyszłość istnieje w każdym z nas, jedynie lekkoduch myśli o chwili.
Przez życie prowadzÄ… czÅ‚owieka różne drogi, najczęściej wyboiste, ale każda koÅ„czy siÄ™ w tym samym miejscu. Jak czÄ™sto można usÅ‚yszeć:” wszystkie drogi prowadzÄ… do Rzymu”, a może to tylko metafora? Podobnie jak caÅ‚a geometria - wywodzi siÄ™ z krzyża.
By dogłębnie zrozumieć i odczytać szlaki, (niekoniecznie te strome) potrzebna jest esencja gromadzona całymi latami.
MÄ…drość życiowa – to wiedza zbierana przez caÅ‚e życie, to wzloty i upadki, uważne spostrzeżenia otaczajÄ…cej nas przyrody i obserwacja ludzi. Każdy kwiat pachnie, ale jego woÅ„ zdecydowanie różni siÄ™ od innego, zresztÄ… nie ma nic takiego samego na Å›wiecie, choć niekiedy nie można tego zauważyć goÅ‚ym okiem. CzÅ‚owieka widać na tyle dokÅ‚adnie, a jego cieÅ„ jest dość duży, by mógÅ‚ przykryć wady jakie posiada. Jedynie cieÅ„ jest czÅ‚owiekowi wierny, praktycznie nie opuszcza go nigdy.
JesieÅ„, przez którÄ… spacerujemy pozwala nam spojrzeć nieco gÅ‚Ä™biej w przyszÅ‚ość, której co tu kryć - wszyscy siÄ™ boimy. PrzeszÅ‚ość nie zostawia wiele tajemnic, chociaż nie jest ich caÅ‚kowicie pozbawiona. Nie tylko my Polacy znamy zatajonÄ… historiÄ™, ona staje siÄ™ dniem powszednim, ona wciąż trwa. Nawet jesieÅ„ nie potrafi niektórym przemówić do rozsÄ…dku, najczęściej tym wierzÄ…cym w Lenina. KtoÅ› powie, że takich jest maÅ‚o i tu wÅ‚aÅ›nie siÄ™ myli. A czas jak rzeka – jak rzeka pÅ‚ynie…
Trudno mÅ‚odym uwierzyć, że przeżyÅ‚em sześćdziesiÄ…t jesieni, a tym bardziej, że byÅ‚em kiedyÅ› mÅ‚ody i podobnie myÅ›laÅ‚em jak oni. Lat ukryć siÄ™ nie da, a i mÅ‚odoÅ›ci zaprzeczyć nie sposób. SÅ‚owem przeszÅ‚ość za mnÄ…, ale przyszÅ‚oÅ›ci wciąż jestem ciekawy.. PowtórzÄ™ za M. GrechutÄ…;” ważne sÄ… tylko te dni, których jeszcze nie znamy”. ÅšwiÄ™ta prawda, zawsze pociÄ…gaÅ‚a czÅ‚owieka Å›wiadomość rzeczy nieznanych, tylko w matematyce niewiadoma ma nieco inny wymiar. Niewiadoma, której tak maÅ‚o czasu poÅ›wiÄ™camy. MyÅ›lÄ™, że zbyt dalece planujemy, chcemy ciÄ…gle zawojować Å›wiat, a najdziwniejsze jest to, iż nie bierzemy pod uwagÄ™ żadnej klÄ™ski (pokrzyżowania planów). CzÅ‚owiekowi wydaje siÄ™, że to wÅ‚aÅ›nie on zarzÄ…dza Å›wiatem, wiÄ™c kto może ingerować w jego życie? Nikt z ludzi nie zna poczÄ…tku, ani koÅ„ca, a wielkie planowanie powinniÅ›my zakoÅ„czyć wraz z erÄ… GomuÅ‚ki i Gierka. Chociaż ktoÅ› może siÄ™ ze mnÄ… nie zgodzić: WaÅ‚Ä™sa planowaÅ‚ JaponiÄ™, Tusk ZielonÄ… WyspÄ™, a ledwo wyszÅ‚a Rumunia – dobre i to… „ChcieliÅ›my dobrze, a wyszÅ‚o jak zawsze”
Mamy więc namacalne przykłady co wychodzi z dalekosiężnego planowania. Czym ambitniejsze założenia, tym większe fiasko.
Nie możemy zapominać, iż od wielkiego planowania jest Bóg, a człowiek stworzony jest do rzeczy mniejszych. Trudno doszukać się granicy naszego władania, ale z pewnością taka istnieje.
Najlepszym czasem na refleksje zdaje się być jesień, to nieomylna pora roku, a z jej głębi płyną same mądrości. Przemijanie to zbyt trudny temat, ale wszyscy bez wyjątku powinniśmy być nim zainteresowani, bowiem dotyczy każdego z nas. Wszystko, co piękne szybko się kończy, mówią, że tylko kłopoty i troski są w stanie przedłużać życie. W pełnym dobrobycie droga życiowa staje się zbyt krótka i mało ciekawa. Sen z powiek spędza niekończąca się myśl; jak opuścić te cacka gdy przyjdzie taka potrzeba, a przyjdzie!
Pożegnanie z człowiekiem jest bolesne, ale nie dorównuje mu w niczym odejście od zgromadzonej fortuny. Pirackie filmy często przedstawiają obraz jak ciężko odejść od skrzyni pełnej kosztownych błyskotek. Myślę, że na planie filmowym aktor tej sceny tak bardzo nie przeżywa. Z jednej strony jest to tylko atrapa, a z drugiej jest to tylko aktor.
Przemijanie - to pory roku nastÄ™pujÄ…ce w cyklicznym Å‚adzie: dzieciÅ„stwo, mÅ‚odość, wiek Å›redni i ta jesieÅ„; dojrzaÅ‚a, zÅ‚ota, peÅ‚na barw i mÄ…droÅ›ci. JesieÅ„, której wielu mÅ‚odych ludzi do koÅ„ca nie rozumie. MÅ‚odzież przeważnie żyje chwilÄ… i tak powinno być, wiem coÅ› o tym. MÅ‚odość nie jest czasem refleksji, ale nie powinna też być porÄ… bezmyÅ›lnoÅ›ci. Å»aden wiek nie zwalnia czÅ‚owieka od logicznego myÅ›lenia i grzecznoÅ›ci. Gabriel Laub powiedziaÅ‚: ”czÅ‚owiek uczy siÄ™ przez caÅ‚e życie, z wyjÄ…tkiem lat szkolnych”
Lata szkolne, pierwsza lecz czÄ™sto nie ostatnia miÅ‚ość, te prywatki niezapomniane, Skaldowie z wiolonczelistkÄ… w tle i ta jesieÅ„…Pomieszanie piÄ™kna z innym piÄ™knem, szukanie życiowych luk, bÅ‚Ä™dów i wypaczeÅ„. Tak wiele pytaÅ„ potrafi zadawać jesieÅ„, ale gdzie szukać odpowiedzi?
Czy istnieje takie życie, które nie gromadzi żadnych pytań? Czy jest człowiek nie mający na swoim życiowym koncie żadnych błędów?
Jesteśmy jedną z rzek, która ciągle oddala się od źródła, ale musi pamiętać skąd wypłynęła i dokąd zmierza.
Jesteśmy ptakiem, który wzbił się na odpowiednią wysokość i rozłożywszy skrzydła korzysta z przychylności prądów powietrznych.
Wreszcie jesteśmy ludźmi, którzy tak niewiele potrzebują, by innym szczęście dać. Jeśli żyjemy tylko dla siebie, nasze życie zatraca sens. Nie ma gorszej sytuacji jak ta, kiedy ma się dużo i nie ma się tego z kim dzielić. Nadmierne bogactwo stwarza takie sytuacje i tym sposobem stajemy się odizolowani od innych. Wystarczy, że globalizacja jest powodem wielu
problemów, dlatego tym bardziej powinniśmy się szanować. Człowiek w końcu musi stać się bliższy drugiemu. Chciejmy, by słowo miłość nie było tylko słowem.
„Prawdziwie kochasz wtedy, kiedy nie wiesz, dlaczego” ToÅ‚stoj

Władysław Panasiuk