Dodano: 24.01.15 - 13:42 | Dział: WPiS

Pierwszy Numer WPiS w Nowym 2015 Roku


W bieżącym numerze:

I jak tu sercem nie być z górnikami? – reportaż Adama Sosnowskiego ze ÅšlÄ…ska, gdzie górnicy, ich rodziny i zwiÄ…zkowcy protestowali przeciwko zamierzonej przez rzÄ…d likwidacji czterech kopalÅ„. PoruszajÄ…cy obraz ludzi z determinacjÄ… walczÄ…cych o swoje miejsca pracy.

RzÄ…d nie zabierze nam godnoÅ›ci – wystÄ…pienie przewodniczÄ…cego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy skierowane do zwiÄ…zkowców, na temat aktualnej sytuacji w kraju i przebiegu górniczych protestów na ÅšlÄ…sku.

…im koÅ„czy siÄ™ Å›wiat – rozmowa Leszka Sosnowskiego z przewodniczÄ…cym maÅ‚opolskiej „SolidarnoÅ›ci” Wojciechem Grzeszkiem o likwidacji kopalÅ„, polityce gospodarczej rzÄ…du i odpowiedzialnoÅ›ci polityków za ich decyzje.

Malować piÄ™knie, czynić dobrze – w 150-lecie urodzin Olgi BoznaÅ„skiej sylwetkÄ™ wybitnej malarki przypomina Jolanta Sosnowska. Po bogatym i peÅ‚nym sukcesów życiu ta utalentowana artystka umieraÅ‚a w biedzie i samotnoÅ›ci…

Ruchome przestrzenie BoznaÅ„skiej – o prezentowanej w Muzeum Narodowym w Krakowie wystawie „Olga BoznaÅ„ska” pisze artystka Ewa BaraÅ„ska-Jamrozik.

PÅ‚aca minimalna w Polsce: 37 zÅ‚ za godzinÄ™! – felieton ekonomiczny Leszka Sosnowskiego o wprowadzonej w tym roku w
Niemczech minimalnej stawce za godzinę pracy wynoszącej 8,5 euro. Autor wyjaśnia, co z tej decyzji wynika dla Polaków i polskich przedsiębiorców.

Stoimy wÅ‚aÅ›nie przed dylematem: ulegÅ‚ość czy niepodlegÅ‚ość – Antoni Macierewicz omawia najnowszÄ… książkÄ™ prof. Andrzeja Nowaka „UlegÅ‚ość czy niepodlegÅ‚ość”. Jego zdaniem to najważniejsza dotychczasowa praca tego autora.

Polska potrzebuje reformy ustrojowej – w cyklu „Szczer(ski)e rozmowy” Leszek Sosnowski i prof. Krzysztof Szczerski zastanawiajÄ… siÄ™ nad możliwoÅ›ciami ustrojowej reformy Polski. Czy federalizacja kraju byÅ‚aby dziÅ› dobrym rozwiÄ…zaniem? I czy wzmocniÅ‚aby nasze paÅ„stwo?

Åšwiato-podglÄ…d – przeglÄ…d najciekawszych wiadomoÅ›ci z mediów caÅ‚ego Å›wiata, a w nim m.in. religijne retusze w izraelskich gazetach, zakaz pokazywania Å›wiÅ„ w brytyjskich podrÄ™cznikach i cenzura we WÅ‚oszech.

Hipolit Cegielski. Wzór na dzisiejsze czasy – w rocznicÄ™ urodzin Hipolita Cegielskiego przedstawiamy życie i dorobek tego niezwykÅ‚ego Polaka, który w trudnych warunkach zaboru pruskiego potrafiÅ‚ stworzyć dosÅ‚ownie z niczego prężnie dziaÅ‚ajÄ…ce przedsiÄ™biorstwo przemysÅ‚owe i handlowe.

Szlak z wiÄ™zienia do… Å›w. Jakuba – opowieść o niezwykÅ‚ej pielgrzymce, majÄ…cej być jednoczeÅ›nie formÄ… resocjalizacji osób karanych. Program realizowany m.in. przez areszt Å›ledczy w Lublinie i archidiecezjÄ™ lubelskÄ… ma pomóc byÅ‚ym więźniom w powrocie do normalnego życia.

Karmelici XXI wieku – reportaż z klasztoru w Czernej koÅ‚o Krakowa, gdzie niedawno otwarto nowoczeÅ›nie zaaranżowane muzeum karmelitaÅ„skie, a bracia budujÄ… oÅ›rodek dla coraz liczniej przybywajÄ…cych tam pielgrzymów.

Listy spod gilotyny – artykuÅ‚ o „poznaÅ„skiej piÄ…tce”, mÅ‚odych wychowankach SalezjaÅ„skiego Oratorium Å›w. Jana Bosko w Poznaniu, czÅ‚onkach konspiracyjnej organizacji, aresztowanych przez gestapo i skazanych na karÄ™ Å›mierci przez zgilotynowanie.

Handlarze cudzymi nieszczęściami i Å›mierciÄ… – relacja dwójki ostatnich żyjÄ…cych Å›wiadków zbrodni w Jedwabnem. Hieronima Wilczewska i Stefan Boczkowski opowiadajÄ… o prawdziwym przebiegu wydarzeÅ„ z 10 lipca 1941 r.

Jednak optymistycznie o kryzysach w KoÅ›ciele – artykuÅ‚ CzesÅ‚awa Ryszki o trudnych momentach pojawiajÄ…cych siÄ™ co pewien czas w dziejach KoÅ›cioÅ‚a. ByÅ‚o ich wiele, bywaÅ‚y trudne, ale wszystkie zostaÅ‚y przezwyciężone.

Jak walczyÅ‚ ORP „Kujawiak” – reportaż o wojennych losach polskiego niszczyciela ORP „Kujawiak” i niedawnym odnalezieniu jego wraku spoczywajÄ…cego na dnie Morza Åšródziemnego w pobliżu wybrzeży Malty.

A prócz tego jak zawsze zapowiedzi nowości książkowych Białego Kruka, atrakcyjne przeceny (w tym pozycji na trwający właśnie Rok św. Jana Pawła II i nagrodzonych książek naszego wydawnictwa) oraz krzyżówka z nagrodami.

WPiS