Dodano: 30.12.14 - 12:09 | Dział: Śladami naszych przodków

Obóz polityczny Stańczyków i Podolaków


Z postępem ku przyszłości


StaÅ„czycy, albo też inaczej mówiÄ…c ugrupowanie polityczne StaÅ„czyków, swojÄ… dziaÅ‚alność opieraÅ‚o na znamiennych hasÅ‚ach postÄ™powych i racjonalizatorskich. DziaÅ‚alność polityczna tego ugrupowania, ograniczaÅ‚a siÄ™ jedynie do rejonów Galicji. PowstaÅ‚a ona w latach sześćdziesiÄ…tych XIX wieku. Nazwa wziÄ™ta zostaÅ‚a od pamfletu politycznego, czyli inaczej mówiÄ…c od krótkiego studium opublikowanego na lamach „PrzeglÄ…du Polski” w roku 1869, pod nazwÄ… Teka StaÅ„czyka. Ich antagonistÄ… politycznym, byÅ‚ obóz Podolaków, który opowiadaÅ‚ siÄ™ za konserwatywnymi nurtami, w jakie powinna kierować siÄ™ ojczyzna, by wyjść z politycznego niebytu.

Teka Stańczykab


Teka Stańczyka, to krótka rozprawa polityczna, wydana w formie broszury w Krakowie. Jej zwolennicy upatrywali niepodległości naszego kraju w solidarności Polaków, a także szczególnemu oddaniu się jej nadrzędnym wartościom oraz umiłowaniu wprowadzania reform. Autorami Teki Stańczyka byli: Józef Szujski, Stanisław Tarnowski, Stanisław Koźmian, a także Ludwik Wodzicki. Składała się ona z 20 listów, pisanych przez fikcyjne postacie, opowiadających o sprawach aktualnych. Wywołano publikacją wspomnianej Teki silną reakcję w środowiskach, które zostały w niej skrytykowane. Krytykowano we wspomnianych listach chęć własnego bogacenia się, a nie reagowanie na krzywdę innych ludzi. Zawsze podkreślano, iż to właśnie magnateria polska, przyczyniła się walnie do utraty przez Polskę niepodległości.

Jak wiemy z historii

CzÄ™sto listy te, podpisywano imieniem StaÅ„czyk. Jak pamiÄ™tamy z kart naszej historii, StaÅ„czyk byÅ‚ bÅ‚aznem na dworze króla Zygmunta Starego. WyrażaÅ‚ on zawsze swoje poglÄ…dy, w sposób prostolinijny i trafny. W „Tekach StaÅ„czyka" natomiast, bezpardonowo obarczano polski naród winÄ… za utratÄ™ niepodlegÅ‚oÅ›ci, wytykano mu rozliczne wady i skÅ‚onnoÅ›ci do anarchii. Jadowita satyra StaÅ„czyków, spotkaÅ‚a siÄ™ z rozlicznymi protestami spoÅ‚ecznymi.

Zamierzenia Stańczyków

Stańczycy, zmierzali do rozszerzenia praw narodowych. Dominowali w Kole Polskim w austriackiej Radzie Państwa. Stańczycy upatrywali w powstaniach narodowych i konspiracji, przyczyny największych klęsk półwiecza. Słabo przygotowane powstania narodowe, były przyczyną tragedii całego społeczeństwa. To one były powodem zsyłki na Syberię i utraty majątków, które od wieków były w polskich rękach. Zwalczali oni także tendencje rewolucyjne, godząc się na powolną, kontrolowaną przez elitę polskiego społeczeństwa, ewolucję społeczno-polityczną.

Podolacy

Czołowymi przedstawicielami stronnictwa Podolaków, byli: Agenor Romuald Gołuchowski, Dawid Abrahamowicz oraz Wojciech Dzieduszycki i Kornel Krzeczunowicz. Od lat 80, XIX wieku zaczęli obsadzać oni stanowiska obejmowane dotychczas przez obóz postępowy. Byli oni polityczną podporą obozu Endeków, z Romanem Dmowskim na czele. Chcieli oni zachować wszelkie frakcje niepostępowe, gdyż jak oni uważali, postęp nie zawsze jest dobry, gdyż wiąże się on z szeregiem niewiadomych sytuacji. Uwielbiali oni wszystkie narodowe zrywy polityczne, uważając je za dogmat mocnej walki o swoje.

W dobie, kiedy to wielkimi krokami zbliża się kolejna rocznica powstania styczniowego, warto jest wspomnieć o ugrupowaniu Stańczyków i Podolaków, a także szeregu dawnych poglądów społecznych, panujących w minionych latach.

Ewa Michałowska - Walkiewicz