Dodano: 24.12.14 - 8:16 | Dział: Co w prasie piszczy

Zatrzymaj siÄ™ na chwilÄ™





Jasnogórska szopka to jedna z najwiÄ™kszych w Polsce inscenizacji Å›wiÄ…tecznych, zbudowana na otwartej powierzchni 2,5 tys. metrów kwadratowych ogrodów jasnogórskich. HasÅ‚em „żywej szopki” sÄ… sÅ‚owa: „Nawróćcie siÄ™ i wierzcie w EwangeliÄ™”.

Nad budowÄ… szopki czuwaÅ‚ tradycyjnie o. BronisÅ‚aw Kraszewski, jasnogórski dekorator, który zadbaÅ‚ także o Å›wiÄ…teczny wystrój caÅ‚ego jasnogórskiego klasztoru – informuje Biuro Prasowe Jasnej Góry.

Drewniane zabudowania gęsto otoczone choinkami, pośród nich sprzęty rolnicze, wóz zaprzężony w konie sprawiają, że szopka jasnogórska co roku nabiera szczególnego uroku polskiej wsi. W centralnej części stoi szopa, nad którą bije blask świecącej gwiazdy betlejemskiej oraz widoczne są sylwetki dwóch aniołów. We wnętrzu szopki, po prawej stronie, umieszczony jest żłóbek z Dzieciątkiem, obok figury Maryi i św. Józefa oraz pasterzy, aniołów i trzech królów.

Po przeciwnej stronie przygotowano specjalnÄ… dekoracjÄ™ zachÄ™cajÄ…cÄ… do chwili refleksji. UpÅ‚ywajÄ…cy szybko czas symbolizujÄ… zegary, a lustra zachÄ™cajÄ… do spojrzenia na siebie i odpowiedzi na pytanie, jakim jestem czÅ‚owiekiem. – JesteÅ›my zapÄ™dzeni, zapracowani, nigdy nie mamy czasu na refleksje naszego życia, i wÅ‚aÅ›nie ta szopka jest takim miejscem, gdzie powinniÅ›my siÄ™ zastanowić nad sobÄ… – wyjaÅ›niÅ‚ tegoroczny wystrój o. BronisÅ‚aw Kraszewski, jasnogórski dekorator. – Zatrzymaj siÄ™ na chwilÄ™, zastanów siÄ™, jakim jesteÅ› wobec Boga, ludzi i siebie – dodaje o. BronisÅ‚aw Kraszewski.

– Zegary przypominajÄ… nam o biegnÄ…cym czasie, my biegniemy, ale czas również nie zwalnia, i warto zastanowić siÄ™, dokÄ…d tak naprawdÄ™ zmierzamy – wyjaÅ›niaÅ‚ podczas konferencji o. Robert Jasiulewicz. – Każdy z umieszczonych zegarów odmierza inny czas, pokazuje innÄ… godzinÄ™. Na samym Å›rodku jest zegar zielony, zegar nadziei, który ma aktualny czas. Sekundnik odmierza chwile, które wÅ‚aÅ›nie mijajÄ…, ten czas jest dla mnie do wykorzystania. Z tym dziÅ›, z tym teraz, wiąże siÄ™ nadzieja, to, co mogÄ™ zrobić, mogÄ™ zrobić teraz. Każdy zegar wskazuje inny czas, bo każdy z nas jest inny, każdy inaczej przeżywa życie, w różnym jesteÅ›my wieku, w różnej życiowej sytuacji. Na dole, niejako w kÄ…cie, jest zegar czarny, zegar, który nie idzie, zegar, który siÄ™ zatrzymaÅ‚, on mówi o tym czasie, który kiedyÅ› dla każdego z nas siÄ™ zatrzyma, dla każdego z nas siÄ™ skoÅ„czy. Ta chwila przyjdzie i ta eschatologiczna refleksja w jakiÅ› sposób pomaga nam jeszcze bardziej aktywnie spojrzeć na ten czas, który mija, by mój czas byÅ‚ dobry, twórczy, by prowadziÅ‚ mnie do drugiego czÅ‚owieka, by każda minuta byÅ‚a minutÄ… miÅ‚oÅ›ci, minutÄ… dobra – dodaje paulin, którego sÅ‚owa cytuje Biuro Prasowe.

W tym roku jasnogórska szopka zawiera też akcenty związane z tegoroczną kanonizacją św. Papieża Jana Pawła II. Na murach prowadzących do jasnogórskiej szopki zostały umieszczone 22 wielkoformatowe zdjęcia z pobytu św. Jana Pawła II na Jasnej Górze, autorstwa Zdzisława Sowińskiego, częstochowskiego fotografa.

Budowa szopki trwała już od października. W sumie prawie przez trzy miesiące powstawał wystrój całej przestrzeni zajmowanej przez jasnogórską szopkę. W prace zaangażowani byli stolarze, cieśle i elektrycy. Szopka oficjalnie zostanie otwarta po Pasterce. Czynna będzie od pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenia.
MM

Nasz Dziennik