Dodano: 10.11.14 - 21:56 | Dział: Głos Polonii

Prezes USOPAŁ o Niepodległości





Przemówienie wygłoszone przez Prezesa Unii Katolickiej Polsko-Urugwajskiej, Towarzystwa im. Marsz. J. Piłsudskiego i USOPAŁ Jana Kobylańskiego z okazji 96. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości 11 Listopada 1918 roku

Jak co roku, pragnę powitać wszystkich tutaj obecnych Polaków jak i Urugwajczyków - przyjaciół Polski w imieniu swoim oraz w imieniu organizacji Unii Polsko – Urugwajskiej, Towarzystwa Polskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, USOPAŁ i Fundacji J. Kobylański. Uczestniczyliśmy we Mszy św. sprawowanej przez proboszcza parafii Matki Bożej Bolesnej, który zawsze jest wśród nas za co bardzo mu dziękujemy, ks. prof. Roberto Russo, prosząc o potrzebne łaski dla naszej Ojczyzny Polski i teraz zgromadziliśmy się tutaj w siedzibie Towarzystwa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, aby wspólnie świętować tę ważną rocznicę historyczną. Pragniemy przywitać naszych gości z Urugwaju i wszystkich przyjaciół. To dla nas wielki honor móc gościć wszystkich Państwa tutaj podczas obchodów narodowego święta polskiego.

Dzień 11 listopada 1918 r. uznajemy za początek niepodległości Polski, kiedy to po 123 latach niewoli znów pojawiła się na mapach Europy. I wojna światowa zakończyła się klęską dla trzech zaborców: Prus, Austrii i Rosji, które okupowały Polskę przez 123 lata. Odzyskanie niepodległości było efektem długiej i wytrwałej walki o wolność i tożsamość. Kraju nie było na mapie, ale nigdy nie zniknął z serc Polaków. Wielu naszych Rodaków poświęciło swoje talenty, siłę i pracę, a także przede wszystkim życie, aby Polska stała się wolna. Wielu żołnierzy już nigdy nie wróciło do swoich matek, żon i dzieci. Walczyli i umierali ze słowami na ustach „Polska będzie wolna". Ich wysiłek nie poszedł na marne. 11 listopada 1918 roku Naród podniósł się z kolan i odzyskał nadzieję, na którą czekały pokolenia modląc się „Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie”. Cześć i chwała bohaterom walk niepodległościowych jak: Roman Dmowski, Gen. Józef Haller, Premier Ignacy Paderewski, bohaterowie I i II wojny światowej, Powstania Styczniowego i Listopadowego, Powstania Warszawskiego z 1944 roku, żołnierze Armii Krajowej, bohaterowie, którzy zginęli w niemieckich obozach koncentracyjnych, sowieckich obozach pracy, na Syberii, rozstrzelani w Katyniu. Pamiętamy także o ofiarach tego bolesnego okresu komunizmu, które bohatersko trwały przy najświętszych wartościach, za co zostały zamordowane, bł. Ks. Jerzy Popiełuszko i wielu, wielu Polaków, którzy zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach, brutalnie zamordowani.

Dzisiaj patriotyzm nie wymaga od nas, abyśmy ofiarowali swoje życie. Wymaga szacunku dla godła, hymnu, języka polskiego i historii oraz szacunku i miłości wobec naszych bliźnich. Potrzeba nam zgody i wzajemnego zrozumienia oraz dołożenia wszelkich starań, aby żyło nam się dobrze i spokojnie.

Nasza przeszłość, silnie naznaczona krwią naszych przodków, wymaga od nas dumy z naszej historii, kultury i tradycji i pielęgnowania ich na co dzień. Na tych wartościach powinny opierać się fundamenty naszej Ojczyzny we współczesnym świecie. Zawsze byliśmy Narodem solidarnym, silnym, którego korzenie tkwią w chrześcijaństwie i tylko dzięki zaangażowaniu patriotycznemu możemy jako taki Naród przetrwać.

Rok 2014 jest dla nas Polaków rokiem szczególnym, gdyż na ołtarze został wyniesiony wielki Polak Syn Polskiej Ziemi św. Jan Paweł II. Wielokrotnie podkreślał On znaczenie wolności, w jednym z przemówień z okazji Święta Niepodległości w 1998 roku powiedział:

Wraz z całym narodem polskim dziękuję dziś dobremu Bogu za ten niewysłowiony dar Jego miłosierdzia, polecam dusze zmarłych i poległych. Szczególnie w tym dniu proszę Boga o łaskę wiary, nadziei i miłości dla wszystkich rodaków, aby w jedności i pokoju dobrze korzystali z tak cennego daru wolności. Niech opieka Maryi, Jasnogórskiej Pani, zawsze towarzyszy naszej Ojczyźnie i wszystkim rodakom. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”

Wszystkim naszym Rodakom zamieszkującym odległy Urugwaj życzymy, aby zawsze żywa była w nich pamięć o Ojczyźnie, która choć fizycznie daleko, musi przetrwać w naszych sercach z pokolenia na pokolenie, bo „Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy”.

Jan Kobylański
Prezes
Wanda Pastorczyk
Wiceprezes
Weronika Pachla
Redaktor
Leonor Adami
Dyrektor