Dodano: 22.07.14 - 21:49 | Dział: Śladami naszych przodków

Dom Uphagena


W starym Gdańsku

Dom Uphagena, należy do wyjątkowych miejsc w Gdańsku. Położony jest, przy ulicy Długiej. Jest on jedyną w Polsce, kamienicą mieszczańską, pamiętającą czasy osiemnastego wieku. Zwiedzając Pomorze, nie możemy nie wstąpić do tego wyjątkowego miejsca.

Tuż po pierwszym rozbiorze Polski


Kamienicę tę, w 1775 roku od sławnego rodu kupców gdańskich, nabył Johann Uphagen. Ten znamienity znawca sztuki, literatury i geografii mieszkaniec Gdańska, wspomniany zakup, sukcesywnie modernizował i unowocześniał. Z biegiem lat, jego piękny dom, dostosowywany został do potrzeb zamożnego właściciela. Był on pięknie umeblowany, stwarzając niezatarty klimat epokowy. Dom ten, zamieszkiwany był przez wiele lat przez Uphagena i jego rodowych spadkobierców.

Z biegiem lat

Przez wiek XIX, dom ten pozostawał w rękach jednej rodziny Uphagenów. W 1911 roku, utworzono w tej kamienicy muzeum, które działało aż do roku 1944. pod koniec wojny, Niemcy przewidując upadek swoich pozycji nazistowskich, chcąc łatwo się wzbogacić, postanowili ograbić jej eleganckie wyposażenie. W ten sposób, nastąpiła powolna zagłada tego miejsca.

Rok 1998

Minęło wiele lat, kiedy to Dom Uphagena, już jako muzeum przywrócono do istnienia. Dziś, oglądać w nim można pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze, które tchną klimatem dawnych dni i epok. We wnętrzu tego zabytku, zobaczyć możemy sień, mały kupiecki kantor, kilka saloników, które ozdobiono drewnianymi boazeriami. Sufit zaś, ozdobiony jest barwną sztukaterią.

Oficyna

W oficynie, urządzono trzy saloniki, których ściany wyłożono boazerią, na której namalowano barwne motyle, kwiaty i ptaki. Warto jest wiedzieć, iż jeden z tych pokoi służył niegdyś jako pokój muzyczny, w których urządzane były koncerty fortepianowe i smyczkowe.

Drugie piętro

Na drugim piętrze, są stylowe sypialnie. W oficynie poprzecznej, znajduje się natomiast mała jadalnia, wyposażona w stół i krzesła, pamiętające dawne dzieje domu. Na parterze kamienicy, są pomieszczenia gospodarcze typu sień, kuchnia i spiżarnia.


Tekst i zdjÄ™cia Ewa MichaÅ‚owska – Walkiewicz