Dodano: 27.05.14 - 12:05 | Dział: Oceny-Poglądy-Analizy

UE po wyborach





Jeśli Unia szybko i radykalnie się nie zmieni, grozi jej rozpad. Coraz większe grupy ludzi w Europie, a nawet całe duże narody, jak to ma miejsce we Francji, Wielkiej Brytanii czy na Węgrzech, takiej jak obecna Unia mówi: basta


UE dostaÅ‚a w eurowyborach czerwonÄ… kartkÄ™ i to wÅ‚aÅ›nie Unia musi siÄ™ zmienić, i to zasadniczo, a nie zwykli ludzie i caÅ‚e narody – jeÅ›li chce przetrwać. Prawdziwy kryzys w samej UE po sukcesach eurosceptyków i eurorealistów dopiero siÄ™ zaczyna. Eurosceptyczny cios okazaÅ‚ siÄ™ bardzo skuteczny i bardzo bolesny dla eurobiurokratów. Poziom frustracji wÅ›ród europejskich narodów wobec marnotrawstwa, Å‚amania zasad demokracji, jednoÅ›ci, a przede wszystkim zajmowania siÄ™ sprawami zwykÅ‚ych obywateli gwaÅ‚townie narasta.

Unia w znacznej mierze straciła już zaufanie i sympatię zwykłych obywateli, a nawet całych narodów, wielu postanowiło ją skutecznie ukarać w tych wyborach za wiarołomstwo, bezrobocie, obietnice bez pokrycia, korupcję, a zwłaszcza sytuację i perspektywy ludzi młodych.

Kraje Unii jak i sama UE ma dziś 30 mln, głównie młodych, bezrobotnych, gigantyczne długi i rosnącą biurokrację. Złość i rozczarowanie milionów oszukanych tzw. zwykłych szarych obywateli rośnie w siłę. Dziś to coraz bardziej Unia dla bogatych, dla elit, bankierów i wielkich koncernów, a nie dla coraz szerszej grupy europejskiej biedoty.

Niemieckie pomysÅ‚y drakoÅ„skich cięć i oszczÄ™dnoÅ›ci do żywej koÅ›ci przestajÄ… siÄ™ podobać nawet w samych Niemczech. Europejskie narody chcÄ… mniej Niemiec w Europie, a wiÄ™cej Europy w Niemczech. Tym bardziej, że kryzys gospodarczy w Unii wcale siÄ™ nie skoÅ„czyÅ‚. To wÅ‚aÅ›nie ta obecna Unia, „Å›wietlana i umiÅ‚owana” przez polskiego premiera D. Tuska i PO skutecznie przecież zabiÅ‚a prawdziwÄ… solidarność miÄ™dzy narodami, uczciwÄ… konkurencjÄ™, ograniczyÅ‚a rolÄ™ uprzemysÅ‚owienia, zablokowaÅ‚a oddolnÄ… inicjatywÄ™, przedsiÄ™biorczość i zaradność, a nawet zwykÅ‚y zdrowy rozsÄ…dek. Prawdziwe problemy w Unii zacznÄ… siÄ™ dopiero po obecnych wyborach do Europarlamentu.

Takie kwestie jak Pakt Fiskalny czy Pakiet Klimatyczny oraz Unia Bankowa mogą się okazać wręcz zabójcze dla wielu europejskich gospodarek, w tym zwłaszcza dla Polski, podobnie jak Traktat Handlowy z USA dla europejskiego przemysłu i jej konkurencyjności. Unia jest dziś coraz bardziej bezradna, bezwolna, uwikłana i uzależniona i bardziej niż Unię XXI wieku przypomina Mumię XXI wieku.

Coraz wyraźniej powraca idea państw narodowych w UE, powraca przywiązanie do własnej tradycji i specyfiki oraz chrześcijańskich korzeni. To w dużej mierze dziś skutek działań bezmyślnych euro-klakierów. Powracają separatyzmy, nacjonalizmy i gospodarcze egoizmy. Dziś najszybciej w Unii rosną długi, bezrobocie, nierówności majątkowe, cięcia i oszczędności. Gwałtownie rosną zaś koszty utrzymania i funkcjonowania obecnego modelu Unii.

To obecna Unia, euro-entuzjaÅ›ci i spolegliwe elity wÅ‚adzy w poszczególnych krajach czÅ‚onkowskich tak skutecznie „sobie nagrabili”. Tylko premierowi D. Tuskowi wydawaÅ‚o siÄ™, że można nie dopuÅ›cić euro-krytyków i euro-sceptyków do gÅ‚osów i urny wyborczej. Francja i Anglia najlepiej pokazaÅ‚y, na ile to poważne deklaracje. Tak czy siak, Unia w dotychczasowej formule może nie przetrwać, a referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie opuszczenia Unii bÄ™dzie wczeÅ›niej niż to sÄ…dzono.

Europejskie narody mówiÄ… coraz gÅ‚oÅ›niej: swoboda podróżowania i wspólny rynek gospodarczy – tak; biurokratyczna, unijna wszechwÅ‚adza – nie; solidarność europejska – tak; hegemonia Niemiec – nie.

Specyfika poszczególnych państw, narodowe i kulturowe tradycje muszą być brane na poważnie pod uwagę przez tzw. unijne elity. Jeśli Unia chce przetrwać, musi być oparta o wolność gospodarczą, wolną konkurencję i zdrowy rozsądek. Wielu jeszcze Polakom wydaje się, że to UE uratuje polską gospodarkę przed polskim rządem, zapaścią gospodarczą, biedą, korupcją i bezrobociem. To czyste mrzonki, umiesz liczyć, licz na siebie. Lepiej już było.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Janusz Szewczak
Główny Ekonomista SKOK

Artykuł ukazał się wPolityce