Dodano: 20.05.14 - 9:47 | Dział: Kultura i Nauka

Rzucić serce przed przeszkodę





„Rzucić serce przed przeszkodÄ™”
O tryptyku” Szarża” słów parÄ™



Na ogół nie wszystkie marzenia siÄ™ speÅ‚niajÄ…, ale bywa, że sÄ… takie. Dobrze znane przysÅ‚owie: ”żebyÅ› żyÅ‚ w ciekawych czasach” chyba jest aktualne. WÅ‚aÅ›nie nastaÅ‚ taki okres, gdzie niektóre sÅ‚owa straciÅ‚y na wartoÅ›ci. Jednym z nich jest patriotyzm, a później Bóg, Honor i Ojczyzna. PowróciÅ‚a z dawnych lat propaganda znaczÄ…ca wiÄ™cej niż prawdziwe zasÅ‚ugi i zwyczajny czÅ‚owiek dajÄ…cy z siebie wszystko. Nie ważne zatem, co robisz, ale z kim.
Znamy wielu reżyserów, którym władza pozwoliła na odrobinę krytyki, tylko po to, by społeczeństwo wzięło ich za swoich. Ci mogli i mogą wszystko, ich słowo ma jakieś znaczenie, a krytykom wara od nich, chyba, że wyrażą się pochlebnie. Mamy takich reżyserów, piosenkarzy, aktorów, sportowców i pisarzy, którzy Panu Bogu palą świeczkę, a diabłu ogarek.
Gra na dwie strony zawsze była opłacalna; zapewniała sławę i medale, choć najmniej posiadała w sobie wartości i okrywała się zdradą. Ale cóż ona znaczy wobec sławy i niezłej fortuny, której tak trudno się oprzeć. Historię pisali zwycięzcy i pisarze zaprzyjaźnieni, a wytyczne do owych dzieł pochodziły ze zjazdów, cokolwiek znaczyły. Prawdziwa historia niekiedy okryta hańbą pozostawała za kulisami i trudno było do niej dotrzeć.
Żyjemy różnie, ale odchodzimy jednakowo, z tym, że jedni w wielkiej glorii, a drudzy samotnie. Salwy armatnie zarezerwowane są dla nielicznych, którzy nie mają nic wspólnego z patriotyzmem. Aleje zasłużonych na szczęście nie są korytarzami do niebieskich wrót, pozostają jedynie symbolem.
Kiedyś Polska była dla odważnych, a dzisiaj?
Patriotyzm zanika, honor jest rzadkością. Zdrajcy stają się bohaterami i odwrotnie.
Odchodzą ostatni wielcy patrioci, którzy tak wiele ludziom powiedzieli, ale o nich mówi się mało.
Odszedł od nas Bohdan Poręba, człowiek, który stworzył Hubala oglądanego przez każdego z nas. Nie był to jedyny Jego film, ale ten był kultowy.

„Czeluść grobu na Wólce WÄ™glowej
Dąb trumienny kryje ciało artysty
ZiÄ…b lutowy ciÄ…gnie przez dÄ…browÄ™
Szczypie uszy mundurowej asysty
Garstka ludzi – ledwo setki siÄ™ga
Lecz w ich mowach – wielka słów potÄ™ga!”

Tak opisuje ostatniÄ… drogÄ™ reżysera WÅ‚adysÅ‚aw Janusz Obara. Klasyczne strofy opowieÅ›ci poetyckiej „Najpierw trzeba serce rzucić przed przeszkodÄ™…” czyli Ostatnia Szarża Brygadiera PorÄ™by oddajÄ… cześć naszemu artyÅ›cie i podkreÅ›lajÄ… wielkie zasÅ‚ugi dla kraju, w którym żyÅ‚ i tworzyÅ‚. Bohdan PorÄ™ba byÅ‚ wielkim patriotÄ…, pozostawiÅ‚ po sobie dzieÅ‚a filmowe, które bÄ™dÄ… uczyÅ‚y mÅ‚odzież bez wzglÄ™du na racje polityczne i kierunki obrane przez partie.

Władysław Janusz Obara w swoim poemacie wspomniał nie tylko o zasługach reżysera, ale też przybliżył ostatnie dzieje naszej Ojczyzny. Zatem poemat posiada nie tylko swoją wartość literacką, ale też historyczną.
Nie każdego dzisiaj stać na tak odważne słowa zaprzeczające nowo pisanej historii. Żyjemy też w ciekawych czasach, kiedy literatura wyzbywa się ostatnich okruchów klasycyzmu. Nowoczesne wiersze stają się niemal słabiutką prozą, a ich autorzy zdobywają znaczące miejsca na różnych lokalnych konkursach literackich.
Opowieść poetycka w dzisiejszych czasach prawie nie istnieje. Od Homera dużo lat minęło, ale mówią też, że moda zawsze powraca. Mam nadzieję, że nadejdzie piękno, które niechybnie gdzieś zanika. Trudno je zastąpić byle czym, ale próby są czynione.
Wycofano ze szkół Pana Tadeusza. Poeci podążajmy wiÄ™c za modÄ…, cóż tam poematy, poetycka proza…
Cenię takich, co piękno kochają i tych, co wiedzy w nich dostatek. Obara trzyma się klasyki i to w Nim lubię. Używa doskonałego języka i dobrej formy, to też lubię.

„Do filmu w Jedwabnem rwaÅ‚a Ci siÄ™ dusza
Chciałeś zmazać hańbę grossowego dzieła
Przyjaciele kończyli zarys scenariusza
O stodole, co tysiąc istnień pochłonęła?!...
Tutaj jeden szczegół czytelnikom zdradzę
PodsÅ‚uchaÅ‚em go skrycie, gdym byÅ‚ w Kopenhadze”

Tryptyk o Bohdanie PorÄ™bie” Szarża” napisany zrÄ™cznym piórem poety ze Starachowic jest nie jedynie zarysem dokonaÅ„ wielkiego reżysera, ale też kawaÅ‚kiem historii naszego narodu. Historii czÄ™sto „skrzywionej” przez pisarzy opÅ‚acanych rÄ™kÄ… rzÄ…dów zmieniajÄ…cych siÄ™ niczym pogoda na morzu.

(…) PorÄ™ba mówi:- bohater antyczny
O Sikorskim – premierze, generale
Lecz splot wydarzeÅ„ byÅ‚ tak tragiczny…
Pochłonęły go cieśniny fale
Zabrał do grobu swą śmierć tajemną
Historycy – kłóćcie siÄ™ ze mnÄ….

Autor nie idzie na skróty, prostuje to, co zostało wypaczone. Chce być rzetelnym w tym, co robi, tacy właśnie powinni być pisarze. Władysław Janusz Obara spełnia te warunki.
Taki też był Bohdan Poręba, kręcił filmy zgodne z prawdą, a z dotacją takich zawsze były problemy. Inni mieli mniej problemów, bo posłuszni ich nie mają.

W tej poetyckiej opowieści nie trudno się doszukać pięknych słów i co za tym idzie bogactwa literackiego. Mało kto pisze dzisiaj poematy, zapomniano o klasyce i tych cudownych strofach gdzie szumiały trawy i śpiewały rzeki. Chcemy być nowocześni, idziemy za postępem, ale zapominamy, że w poezji najważniejszy jest rytm, z którym doskonale sobie radzi W. J. Obara.

(…) Z Brukseli salonów nasze „europosÅ‚y”
Mówią, że nasz patriotyzm ma złe notowania
Nasz honor narodowy – mówiÄ… – zbyt wyniosÅ‚y
Że mamy na tym punkcie zbytnie wymagania
I za dużo jest wiary w naszym obyczaju
Po prostu: trzeba wiele zmienić w naszym kraju

Szczegółowy opis pozwala czytelnikowi zapoznać się z twórczością Bohdana Poręby, który wyreżyserował sporo dobrych filmów opowiadających o naszych bohaterskich żołnierzach, którzy nie wahali się oddać życia za naszą Polskę.
Janusz Obara potrafi jak nikt inny pisać o patriotach walczących na frontach, to temat dobrze Mu znany, sam długo był żołnierzem. Kto może lepiej ująć pole bitwy i posługiwać się językiem obcym cywilowi.
Dobry warsztat i dobrane słowa sprawiają, że opowieści Władysława Janusza Obary zachęcają czytelnika do lektury i gwarantują pożyteczne spędzenie czasu.
Każdemu polecam zapoznanie się z twórczością W. J. Obary, która z dnia na dzień staje się obszerniejsza i piękniejsza. A więc nie wszystko jeszcze stracone.

Bohdanie! Artysto! Wajdeloto!
W Twoim życiu chodziło o to
By artysta był dłużnikiem narodu
TarczÄ… wobec Wschodu i Zachodu
„ z krwi żoÅ‚nierskiej Polska wyrosÅ‚a”…
Taka myśl przez dzieje Cię niosła

Dzieło Twe dokończymy
Przed Bogiem siÄ™ kalaj
I pozdrów od nas wszystkich
Majora DobrzaÅ„skiego –„ Hubala”

WÅ‚adysÅ‚aw Janusz Obara „ Szarża” Tryptyk o Bohdanie PorÄ™bie
Oficyna wydawnicza: ARS pro Memoria Starachowice 2014
str.62


Władysław Panasiuk

Zdjęcie: TV Starachowice