Dodano: 25.01.14 - 16:57 | Dział: WPiS

STYCZNIOWY NUMER WPiS


Najnowszy numer „WPISU” – aż 76 stron! Najaktualniejsze tematy, rozmowy z autorytetami, kulisy nieznanych szerzej spraw!

W styczniowym numerze „WPISU” zajmujemy siÄ™ m.in. politykÄ… polskÄ…, wÅ‚oskÄ… i europejskÄ…, zwÅ‚aszcza w kontekÅ›cie zbliżajÄ…cych siÄ™ wyborów do Parlamentu Europejskiego, jak zwykle przypominamy ważne wydarzenia historyczne, przybliżamy sylwetkÄ™ bÅ‚. papieża Jana XXIII, wspominamy Å›p. Wojciecha Kilara, podejmujemy aktualne, ważne dla Polaków tematy.



Åšmierć Poczty Polskiej – Leszek Sosnowski ujawnia kulisy przetargu, w wyniku którego listy z prokuratury i z sÄ…du odbieramy… w kioskach, a zdaniem przewodniczÄ…cego pocztowej „SolidarnoÅ›ci” BogumiÅ‚a Nowickiego Poczta Polska bÄ™dzie musiaÅ‚a zwolnić kilka tysiÄ™cy pracowników!

Pokory, pokory, pokory! Dobry papież Jan – Jolanta Sosnowska przedstawia maÅ‚o znanÄ… postać bÅ‚. Jana XXIII, który wraz z bÅ‚. Janem PawÅ‚em II zostanie kanonizowany 27 kwietnia. Biograficzny artykuÅ‚, przywoÅ‚ujÄ…cy liczne fragmenty „Dziennika duszy” tego NastÄ™pcy Å›w. Piotra, przybliża drogÄ™ do Å›wiÄ™toÅ›ci Ojca ÅšwiÄ™tego, który zwoÅ‚aÅ‚ przeÅ‚omowy dla KoÅ›cioÅ‚a Sobór WatykaÅ„ski II.

O chorobie Rzeczypospolitej, która pochodzi z niezgody domowej – obszerny fragment wystÄ…pienia bp. Antoniego Pacyfika Dydycza podczas prezentacji w Sejmie uwspółczeÅ›nionej wersji „KazaÅ„ sejmowych” ks. Piotra Skargi. Hierarcha wnikliwie analizuje kazanie trzecie, w piÄ™kny sposób objaÅ›niajÄ…c kontekst historyczny i myÅ›l jezuickiego Kaznodziei.

Bieda i ekologia? Tylko bieda... – o bulwersujÄ…cej sprawie ZakÅ‚adu Recyklingu Akumulatorów zaÅ‚ożonego w piÄ™knej miejscowoÅ›ci Korsze na Mazurach pisze PaweÅ‚ Stachnik. FascynujÄ…cy reportaż, opis tÅ‚a sprawy, rozmowy z zagrożonymi zatruciem oÅ‚owiem mieszkaÅ„cami, żmudne szukanie informacji u urzÄ™dników – tego nie pokazano w telewizji!

Naród źle zagÅ‚osowaÅ‚ 4 czerwca 1989 – prof. Andrzej Nowak i Leszek Sosnowski rozmawiajÄ… o tym, czy, zgodnie z zachÄ™tami wÅ‚adz, mamy co Å›wiÄ™tować 4 czerwca. W zamieszczonej w tym numerze pierwszej części rozmowy prof. Nowak przybliża realia tamtych „częściowo wolnych” wyborów i przypomina także wczeÅ›niejsze wydarzenia, które doprowadziÅ‚y do zawiÄ…zania okrÄ…gÅ‚ego stoÅ‚u i zmiany reguÅ‚ wyborczych.

Mocarstwo wolnoÅ›ci – historyk dr Robert KoÅ›cielny przedstawia drogÄ™ Królestwa Polskiego do wielkoÅ›ci, a także dzieje rywalizacji Jagiellonów z Habsburgami o prymat w Europie Åšrodkowo-Wschodniej. MaÅ‚o kto dziÅ› pamiÄ™ta, że w XV i na poczÄ…tku XVI w. wÅ‚adcy z dynastii Jagiellonów panowali na Litwie, w Polsce, w Czechach i na WÄ™grzech.

70 lat temu Sowieci zabrali nam Kresy – 70 lat temu, w styczniu 1944 r., Armia Czerwona przekroczyÅ‚a przedwojennÄ… granicÄ™ z PolskÄ…. Sowieci traktowali wschodnie województwa Rzeczypospolitej jak swojÄ… wÅ‚asność. By zamanifestować niezbywalne prawa Polski do tych ziem, Armia Krajowa rozpoczęła realizacjÄ™ przygotowywanej od dawna Akcji „Burza”. Jej przebieg okazaÅ‚ siÄ™ jednak tragiczny…

Wojciech Kilar: PiszÄ™ muzykÄ™, jakÄ… sam chciaÅ‚bym sÅ‚yszeć – nigdy wczeÅ›niej niepublikowana relacja ze spotkania z niedawno zmarÅ‚ym wybitnym kompozytorem, jakie miaÅ‚o miejsce 19 października 1987 r. podczas VIII Tygodnia Kultury ChrzeÅ›cijaÅ„skiej w Krakowie.

Kaligula po Polsce hula – mgr KÄ…kretny w swym comiesiÄ™cznym felietonie wskazuje na zaskakujÄ…ce podobieÅ„stwa pomiÄ™dzy cieszÄ…cym siÄ™ niezbyt pochlebnÄ… sÅ‚awÄ… cesarzem rzymskim a dzisiejszÄ… wÅ‚adzÄ… w Polsce.

Do Europarlamentu jak na krucjatÄ™ – w cyklu „Szczer(ski)e rozmowy” Leszek Sosnowski pyta posÅ‚a prof. Krzysztofa Szczerskiego m.in. o znaczenie Parlamentu Europejskiego, dominujÄ…cÄ… w nim ideologiÄ™ i reprezentujÄ…cych tam PolskÄ™ posłów oraz kryteria doboru kandydatów przed zbliżajÄ…cymi siÄ™ wyborami.

Unia Europejska finansuje przemysÅ‚ aborcyjny – rozmowa z Carlo Casinim, wÅ‚oskim europosÅ‚em, przewodniczÄ…cym wÅ‚oskiego Ruchu dla Å»ycia, byÅ‚ym sÄ™dziÄ… SÄ…du Najwyższego, o problemie aborcji w Europie.

SÅ‚odka sól i sÅ‚ony cukier – o mieszaniu pojęć, ekspansji feminizmu i ideologii gender oraz faÅ‚szywie rozumianym równouprawnieniu pisze Ewa Rejman, mÅ‚oda aktywistka ruchu pro life.

Prorocze sÅ‚owa kardynałów WojtyÅ‚y i Ratzingera – CzesÅ‚aw Ryszka przypomina prorocze wypowiedzi sprzed lat dwóch przyszÅ‚ych papieży na temat przyszÅ‚oÅ›ci KoÅ›cioÅ‚a: przeÅ›ladowaÅ„, jakie go czekajÄ… i ataków, jakie bÄ™dzie musiaÅ‚ odeprzeć.

Jasnogórska Pani z odsieczÄ… dla życia – relacja z wielkiej peregrynacji po caÅ‚ym Å›wiecie, jakÄ… od 2012 r. odbywa kopia obrazu Matki Bożej CzÄ™stochowskiej pod hasÅ‚em obrony życia nienarodzonych.

Berlusconi szykuje siÄ™ do bitwy – rozmowa z Alberto Michelinim, przyjacielem Silvio Berlusconiego, towarzyszem Jana PawÅ‚a II, politykiem chadeckim, o meandrach wÅ‚oskiej polityki i przyszÅ‚oÅ›ci byÅ‚ego premiera Berlusconiego.

Polak wyhodowaÅ‚ mini kiwi – artykuÅ‚ o nowych owocach wyhodowanych przez badacza z warszawskiej SGGW, które mogÄ… stać siÄ™ dużą szansÄ… dla polskich rolników i sadowników.

Krzyżówka z nagrodami, liczne promocje i rabaty dla Czytelników.

Zapraszamy do lektury! Kto czyta „WPiS”, rozumie wiÄ™cej!

MiesiÄ™cznik Kulturalny „WPiS. Wiara, Patriotyzm i Sztuka” (www.e-wpis.pl) ukazuje siÄ™
od 2010 r. Obecnie jego nakÅ‚ad to już 40 000 egz. i – 72 strony interesujÄ…cych, ambitnych artykułów. PublikujÄ… u nas m.in. prof. Andrzej Nowak, Adam Bujak, bp Antoni Pacyfik Dydycz, ks. prof. Waldemar Chrostowski, prof. Krzysztof Ożóg, prof. Krzysztof Szczerski.
Redakcja „WPiS-u” kÅ‚adzie duży nacisk na szatÄ™ graficznÄ… i jakość edytorskÄ… czasopisma, dba o różnorodność formy – obok wywiadów czy reportaży znaleźć w nim można również komentarze i dyskusje, konkursy i krzyżówkÄ™. Piszemy o bieżących wydarzeniach spoÅ‚ecznych, politycznych i gospodarczych, zarówno w Polsce, jak i na Å›wiecie. Wiele miejsca poÅ›wiÄ™camy życiu KoÅ›cioÅ‚a, naszej historii i kulturze. Rozmawiamy z ludźmi, którzy wykazujÄ… siÄ™ postawÄ… moralnÄ… i obywatelskÄ….


WPiS