Dodano: 16.10.13 - 21:49 | Dział: W kręgu wydarzeń

W obronie Dobrego Imienia


Podczas zgromadzenia publicznego w dn. 15.10.2013 u zbiegu Alei Jerozolimskich i MarszaÅ‚kowskiej pod tablicÄ… upamiÄ™tniajÄ…cÄ… egzekucjÄ™ ulicznÄ… z 1944 odczytano i podpisano petycjÄ™ do Sejmu Rzeczypospolitej w sprawie Å›cigania z urzÄ™du osób używajÄ…cych sformuÅ‚owania “polskie obozy koncentracyjne”.

W zgromadzeniu uczestniczyÅ‚o okoÅ‚o 100 osób oraz setki przechodniów (jest to najruchliwszy punkt stolicy). Byli obecni także posÅ‚owie – Adam Kwiatkowski, Dariusz Piontkowski – poseÅ‚ referent nowelizacji ustawy o IPN wprowadzajÄ…cej postulowane przez RDI zapisy oraz Marek Suski. PoseÅ‚ Dariusz Piontkowski odczytaÅ‚ proponowane zapisy ustawowe, które podajemy poniżej treÅ›ci petycji.


Petycja do Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie uznania sformuÅ‚owania „polskie obozy koncentracyjne” za „kÅ‚amstwo oÅ›wiÄ™cimskie”

Pani Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej,

Panie i Panowie Posłowie !

My, niżej podpisani Obywatele Rzeczypospolitej, wzywamy Sejm aby nie zwlekajÄ…c uchwaliÅ‚ prawo, w którym jasno bÄ™dzie okreÅ›lone, że publiczne użycie sformuÅ‚owania „polskie obozy koncentracyjne”, „polskie obozy Å›mierci”, „polskie obozy zagÅ‚ady” i tym podobne w odniesieniu do niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych jest „kÅ‚amstwem oÅ›wiÄ™cimskim”.

Dotykające Naród Polski zniesławienia ze strony mediów i osób używających takich określeń są coraz częstsze i, jak można przypuszczać, nie przypadkowe. Jeśli nie będzie się temu przeciwdziałać, także w sferze symbolicznej, niebawem światowa opinia publiczna będzie przekonana o tym, że to Polacy są sprawcami Holokaustu i ponoszą za niego odpowiedzialność.

Nie możemy do tego dopuÅ›cić. Naszym żywotnym interesem narodowym jest obrona dobrego imienia Polski i Polaków przed oszczerczymi pomówieniami. Milczenie w tej sprawie, brak zdecydowanego sprzeciwu wobec kÅ‚amliwych sformuÅ‚owaÅ„ oznacza zgodÄ™ na nie, zgodÄ™ na zakÅ‚amywanie naszej historii. A naród, na który przerzucono niemieckie winy z II Wojny Åšwiatowej nie bÄ™dzie traktowany na równi z innymi na arenie miÄ™dzynarodowej. Polacy stanÄ… siÄ™ ludźmi niższej kategorii – wÅ‚aÅ›nie przez to, że nawet we wÅ‚asnym prawodawstwie nie broniÄ… swojego honoru i godnoÅ›ci.

Liczymy, że posłowie reprezentujący naród nie będą się wzbraniać przed tak oczywistą, ponadpartyjną i jednoczącą wszystkich Polaków inicjatywą. W imię prawdy historycznej oraz poczucia sprawiedliwości, pamiętając o tych wszystkich obywatelach Polski, którzy ponieśli śmierć podczas II wojny światowej w niemieckich obozach koncentracyjnych


Proponowane zapisy ustawowe:

Projekt

Ustawa
z dnia …………… 2013 r.
o zmianie ustawy o Instytucie PamiÄ™ci Narodowej – Komisji Åšcigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz ustawy – Kodeks Karny.


Art. 1


W ustawie z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie PamiÄ™ci Narodowej – Komisji Åšcigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (Dz. U. z 2007 r. Nr 63, poz. 424, z późn. zm.) wprowadza siÄ™ nastÄ™pujÄ…ce zmiany:

1) art. 45a otrzymuje brzmienie:

„Art. 45a. Instytut PamiÄ™ci wszczyna z urzÄ™du Å›ledztwo w sprawach o przestÄ™pstwa okreÅ›lone w art. 54, 55, 55a i 55b.”

2) Po art. 55 dodaje siÄ™ art. 55a i 55b w brzmieniu:

„Art. 55a Kto publicznie oskarża o udziaÅ‚ w masowych zbrodniach polskie, niepodlegÅ‚oÅ›ciowe, niekomunistyczne, podziemne formacje i organizacje Polskiego PaÅ„stwa Podziemnego, podlega grzywnie, ograniczeniu wolnoÅ›ci lub karze pozbawienia wolnoÅ›ci do lat 5. Wyrok podawany jest do publicznej wiadomoÅ›ci.

Art.55b. Kto publicznie używa słów „polskie obozy Å›mierci”, „polskie obozy zagÅ‚ady”, „polskie obozy koncentracyjne” lub innych, które stosujÄ… przymiotnik „polskie” wobec niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i oÅ›rodków zagÅ‚ady, podlega grzywnie, ograniczeniu wolnoÅ›ci lub karze pozbawienia wolnoÅ›ci do lat 5. Wyrok podawany jest do publicznej wiadomoÅ›ci.”

Art. 2

W ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.) w art. 112 po ust 5 dodaje siÄ™ ust. 6 w brzmieniu:

„6. przestÄ™pstw okreÅ›lonych w art. 55a i 55b ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie PamiÄ™ci Narodowej – Komisji Åšcigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (Dz. U. z 2007 r. Nr 63, poz. 424, z późn. zm.),”

Art. 3

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.


Zapraszamy wszystkich do dyskusji nad tym projektem. Jest to sprawa ponadpartyjna. Zapraszamy do przystÄ…pienia do Reduty Dobrego Imienia – Polskiej Ligi Przeciw ZniesÅ‚awieniom.

Reduta Dobrego Imienia