Dodano: 31.07.13 - 23:10 | Dział: Na każdy temat

Rocznica Powstania


1 sierpnia. UroczystoÅ›ci zwiÄ…zane z uczczeniem kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Już od ponad tygodnia media mówiÄ… tylko o tym. Co rusz pojawiajÄ… siÄ™ wywiady z żyjÄ…cymi jeszcze kombatantami. Za chwilÄ™ oficjalne delegacje ruszÄ… szturmem przed mikrofony i kamery telewizji. BÄ™dÄ… skÅ‚adać kwiaty i wygÅ‚aszać przemówienia. BÄ™dÄ… tyrady o bohaterstwie, ofiarnej walce i … pamiÄ™ci nastÄ™pnych pokoleÅ„ o tym wielkim wydarzeniu. NaprawdÄ™? Co rzeczywiÅ›cie – oprócz słów i gestów – obecne pokolenie daÅ‚o i daje w hoÅ‚dzie wspaniaÅ‚ym żoÅ‚nierzom, którzy poÅ›wiÄ™cili swoje życie dla Ojczyzny. Poszukajmy razem Å›ladów tej pamiÄ™ci w naszym mieÅ›cie.

W Warszawie jest prawie pięć tysiÄ™cy ulic, placów, skwerów i parków. Nazwami oddziałów powstaÅ„czych nazwanych jest razem niecaÅ‚e 30 z nich. Daje to 0,06 %. A mówimy przecież o stolicy kraju, o mieÅ›cie, w którym mieszka prawie dwa miliony ludzi, gdzie ciÄ…gle przybywa osiedli i ulic. Ale równoczeÅ›nie miasto to znalazÅ‚o czas, by tylko w tym roku nazwać ulice tak ważnym nazwami, jak Porannej Rosy czy ZÅ‚otej Rybki…

WiosnÄ… 2003r. zÅ‚ożyÅ‚em wniosek do ZespoÅ‚u Nazewnictwa Miejskiego UrzÄ™du m.st. Warszawy o nazwanie ulic w rejonie Kopca Czerniakowskiego (który tak siÄ™ wówczas nazywaÅ‚) i Dworca PoÅ‚udniowego (wiÄ™kszość warszawiaków zna to miejsce pewnie pod nazwÄ… „Metro Wilanowska”) nazwiskami dowódców mokotowskich oddziałów powstaÅ„czych. MiaÅ‚ to być m.in. dowódca caÅ‚oÅ›ci siÅ‚ powstaÅ„czych Mokotowa podpuÅ‚kownik StanisÅ‚aw KamiÅ„ski. UzyskaÅ‚em wsparcie Åšrodowiska Å»oÅ‚nierzy PuÅ‚ku Armii Krajowej „Baszta” i Innych Mokotowskich Oddziałów PowstaÅ„czych. Nie zyskaÅ‚o to jednak akceptacji ZespoÅ‚u. JesieniÄ… tamtego roku kompromisowo próbowaliÅ›my nazwać ulice już nie nazwiskami a nazwami oddziałów powstaÅ„czych walczÄ…cych w naszej dzielnicy m. in. Batalionu AK „BaÅ‚tyk”, Dywizjonu AK „JeleÅ„” a przedÅ‚użenie ul. Gagarina, które ma siÄ™ Å‚Ä…czyć z Mostem Siekierkowskim – AlejÄ… Polski WalczÄ…cej. Podczas posiedzenia ZespoÅ‚u poparÅ‚ mnie tylko jeden czÅ‚owiek dr. Andrzej Krzysztof Kunert. Dla reszty czÅ‚onków tegoż zacnego gremium ciekawsze byÅ‚y nazwy Niewielka, Drobna i SkoÅ›na. Na szczęście siÄ™ udaÅ‚o!

Co ciekawe we wniosku byÅ‚ też postulat nazwania warszawskich ulic nazwiskami innych bohaterskich Polaków. W rejonie Siekierek nazwami generalicji Powstania Listopadowego np. generaÅ‚a Józefa Czyżewskiego – obroÅ„cy Czerniakowa i Belwederu podczas szturmu feldmarszaÅ‚ka armii carskiej Paskiewicza we wrzeÅ›niu 1831 r. ChodziÅ‚o o upamiÄ™tnienie generałów, którzy wybór za wolnÄ… PolskÄ… okupili po przegranym zrywie utratÄ… majÄ…tków, emigracjÄ… lub zesÅ‚aniem. ZaÅ› rejon nowego osiedla Eko-Parku tuż przy koÅ›ciele Å›w. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej m.in. nazwiskiem ksiÄ™dza WÅ‚adysÅ‚awa WiÄ…cka, który zginÄ…Å‚ mÄ™czeÅ„sko w podziemiach tegoż koÅ›cioÅ‚a 2 sierpnia 1944r. Na nic te starania. PozytywnÄ… akceptacjÄ™ ZespoÅ‚u uzyskaÅ‚y natomiast takie nazwy ulic jak Perkusyjna, Wiolonczeli i Gitarowa. Warszawa pamiÄ™ta swoich bohaterów. Zaiste w wyszukany sposób…

W 2004 r. wykonano modernizacjÄ™ Kopca Powstania Warszawskiego. MiaÅ‚ to być wstÄ™p do utworzenia na tym terenie Parku NiepodlegÅ‚oÅ›ci upamiÄ™tniajÄ…cego wszystkie zrywy narodowo-wyzwoleÅ„cze. W budżecie 2004 r. byÅ‚o to 1,5 mln zÅ‚, w 2005 r. 3 mln zÅ‚ a na rok 2006 r. zaplanowano 12,8 mln zÅ‚. Do dziÅ› udaÅ‚o siÄ™ ledwie zrobić schody wiodÄ…ce pod kotwicÄ™ stojÄ…cÄ… dumnie na szczycie Kopca. I nic wiÄ™cej…

OkazaÅ‚o siÄ™, że pomysÅ‚ budowy Parku nie podoba siÄ™ nowej wÅ‚adzy. A przypominam, że jest to wÅ‚adza, gdzie córka PowstaÅ„ca jest Prezydentem Warszawy, gdzie caÅ‚a mÄ™ska cześć rodziny (ojciec, dziadek i stryj) Prezydenta Polski walczyÅ‚a w Armii Krajowej, gdzie Premier RzÄ…du zostaÅ‚ wybrany do Sejmu gÅ‚osami Warszawiaków. Jak Å‚atwo mówić podniosÅ‚e sÅ‚owa do kamer i w Å›wietle jupiterów pochylać gÅ‚owÄ™ przed milczÄ…cymi grobami, jak Å‚atwo…

Co tak naprawdę robi się dla uczczenia bohaterów Powstania?

Gdzie są te władze Warszawy, która pamiętają o Powstaniu częściej niż raz do roku?

Mariusz Ciechomski
WWS