Dodano: 16.02.13 - 10:24 | Dział: Krótko, celnie i na temat...

Wektory


Szanowni Państwo!

Tradycyjny podziaÅ‚ na prawicÄ™ i lewicÄ™ bywa mylÄ…cy, a ponadto nie zawsze odzwierciedla nasze przekonania i potrzeby. Dlatego wydaje mi siÄ™ wÅ‚aÅ›ciwszy podziaÅ‚ na ukierunkowanie w górÄ™ lub dół. Niezależnie od Å›wiatopoglÄ…du wszyscy kojarzymy to co piÄ™kne, mÄ…dre i wzniosÅ‚e z miejscem na górze. Już samo sÅ‚owo „wzniosÅ‚y” o tym mówi. Wyrazu „staczać siÄ™” też nikomu objaÅ›niać nie trzeba. Wybór wiÄ™c powinien być jednoznaczny. Okazuje siÄ™ jednak, że sÄ… ludzie, dla których wygÅ‚upy „palikociarni” majÄ… nieodpartÄ… moc przyciÄ…gania. Dzieje siÄ™ tak, bo już z samej fizyki wynika, że Å‚atwiej jest siÄ™ staczać niż mozolnie wspinać. „PostÄ™pacy” cynicznie to wykorzystujÄ….

Wybór kierunku ku górze czy w dół zależy od każdego z nas. CzÅ‚owiek wolny w każdej sytuacji ma jakiÅ› wybór. Zniewolony – w żadnej. Reżimowe dziaÅ‚ania polegajÄ… na tym wÅ‚aÅ›nie, żeby potencjalny wybór obywateli ograniczać najlepiej na każdym polu.

Od nas jednak zależy w jakich dziedzinach oddajemy własną wolność w cudze ręce i co to są za ręce.

Do następnej soboty. Pozdrawiam
Małgorzata Todd
www.mtodd.pl





Teatrzyk Zielony Śledź
ma zaszczyt przedstawić sztukę p.t.

Szkolenie sędziów

Występują: Szkoleniowiec, młoda Adeptka.

Szkoleniowiec – PrzyszedÅ‚ nareszcie dawno oczekiwany czas zmian. Macie teraz w rÄ™ku narzÄ™dzie, dziÄ™ki któremu skazać można dowolnie wskazanego obywatela.

Adeptka – Za mowÄ™ nienawiÅ›ci?

Szkoleniowiec – Tak. Dlatego należy stworzyć podrÄ™czny sÅ‚ownik wyrazów zakazanych.

Adeptka – Takich jak k...?

Szkoleniowiec – SkÄ…d ty siÄ™ wzięłaÅ› dziewczyno? Podejrzewam, że gdzieÅ› z zapadÅ‚ej dziury. PowinnaÅ› zauważyć, że to sÅ‚owo weszÅ‚o no... może nie do sÅ‚ownika dyplomatycznego jeszcze, ale na salonach wÅ‚adzy obowiÄ…zuje od lat. Można go oczywiÅ›cie użyć do skazania nieprawomyÅ›lnego osobnika, bo teoretycznie jest zakazane w miejscach publicznych. Ale wracajÄ…c do meritum sprawy. Umiesz wymienić sÅ‚owa nienawiÅ›ci, za które można skazać?

Adeptka – Alfabetycznie?

Szkoleniowiec – Niekoniecznie. Ostatnia litera alfabetu zawiera sÅ‚owo, którego lepiej nie używać, nawet jeÅ›li jest siÄ™ w obozie wÅ‚adzy. Bo nigdy nie wiadomo, kto i kiedy może je przeciwko tobie wykorzystać.

Adeptka – Rozumiem. A wiÄ™c tradycyjnie: patriotyzm, ojczyzna, honor... O! Wiem: tajny współpracownik.

Szkoleniowiec – Dobrze. Podaj precedens.

Adeptka – To znajÄ… wszyscy. SÄ…d skazaÅ‚ za pomówienie byÅ‚ego dziaÅ‚acza opozycji, który mianem „tajnego współpracownika” okreÅ›liÅ‚ byÅ‚ego prezydenta. Najlepsze jest uzasadnienie. SÄ…d nie kwestionowaÅ‚ faktu, że byÅ‚y prezydent byÅ‚ TW, tylko że mógÅ‚ siÄ™ tym okreÅ›leniem poczuć obrażony.

Szkoleniowiec – WÅ‚aÅ›nie! To stwarza znakomity ewenement. Gdyby ktokolwiek próbowaÅ‚ pozywać kogoÅ› z naszych za jakiekolwiek oszustwa, nazywajÄ…c je po imieniu, zawsze można użyć argumentu, że nasz klient co prawda ukradÅ‚, ale czuje siÄ™ dotkniÄ™ty nazywaniem go zÅ‚odziejem.

Adeptka – Czy należy brać też przykÅ‚ad z sÄ™dziego Igora?

Szkoleniowiec – Jak najbardziej. Porównania do Stalina, a jeszcze lepiej do Hitlera Å›wietnie może uzasadnić każdy wyrok zarówno skazujÄ…cy, jak i uniewinniajÄ…cy.

KURTYNA


Ps. Zaczerpnięte z internetu: Dlaczego Benedykt XVI abdykuje skoro Jan Paweł II był papieżem do samego końca? Ponieważ Niemcy pracują do emerytury, a Polacy do śmierci.