Dodano: 07.02.13 - 10:53 | Dział: W kręgu wydarzeń

Obrażenia typowe dla wybuchu





JeÅ›li pÅ‚uca sÄ… w ten sposób zniszczone od wewnÄ…trz, oznacza to, że mogÅ‚o dojść do wybuchu na pokÅ‚adzie samolotu – mówi prof. Michael Baden. Tygodnik „Gazeta Polska” ujawniÅ‚ informacje z dokumentów sekcyjnych. Wynika z nich, że u niektórych ofiar katastrofy smoleÅ„skiej stwierdzono rozedmÄ™ pÅ‚uc.

Z dokumentów sekcyjnych, do których dotarÅ‚a „Gazeta Polska”, wyÅ‚ania siÄ™ szokujÄ…cy obraz obrażeÅ„ ciaÅ‚ ofiar katastrofy rzÄ…dowego tupolewa z 10 kwietnia 2010 r. Wynika z nich, że w kilku wypadkach u ofiar stwierdzono rozedmÄ™ pÅ‚uc, która objawia siÄ™ zniszczeniem pÄ™cherzyków pÅ‚ucnych.

– To, że rozpoznano rozedmÄ™, jest naprawdÄ™ niezwykÅ‚e, ponieważ jest to rzadko spotykane u ofiar katastrof lotniczych – przyznaje w rozmowie z „GazetÄ… PolskÄ… Codziennie” Å›wiatowej sÅ‚awy patomorfolog prof. Michael Baden. Co ważne, rozpoznano jÄ… u osób, u których za życia nie stwierdzono takich schorzeÅ„. Ponadto w dwóch wypadkach diagnoza dotyczyÅ‚a ofiar, które w zwiÄ…zku z wykonywanÄ… pracÄ… regularnie przechodziÅ‚y okresowe szczegółowe badania lekarskie.

Jak tÅ‚umaczy prof. Baden, jeżeli pÅ‚uca sÄ… zniszczone od wewnÄ…trz, oznacza to, że mogÅ‚o dojść do wybuchu na pokÅ‚adzie samolotu. – Podczas eksplozji powietrze bÄ™dÄ…ce pod ogromnym ciÅ›nieniem dostaje siÄ™ do pÅ‚uc i prowadzi do tzw. nagÅ‚ej Å›wieżej rozedmy, niszczÄ…c pÄ™cherzyki pÅ‚ucne. Inaczej nie da siÄ™ wytÅ‚umaczyć tych zmian – mówi patomorfolog.

W dokumentacji medycznej sekcji znajduje się także opis wskazujący na krótkotrwałe, ale niezwykle silne działanie ognia, co może świadczyć o działaniu fali termicznej.
Autor: Katarzyna Pawlak, Aleksandra Rybińska
Żródło: Gazeta Polska Codziennie

Niezależna.pl