Dodano: 16.01.13 - 18:15 | Dział: W kręgu wydarzeń

„Anatomia upadku” - Aktualizacja


BronisÅ‚aw Komorowski, peÅ‚niÄ…cy obowiÄ…zki prezydenta III RP w dniu 3 maja 2010 roku m.in. powiedziaÅ‚: „PaÅ„stwo polskie w obliczu dramatu katastrofy pod SmoleÅ„skiem i jej skutków zdaÅ‚o egzamin… mamy prawo być dumni ze współczesnego paÅ„stwa polskiego.”
Te jakże pokrÄ™tne, wzbudzajÄ…ce odrazÄ™ sÅ‚owa, padÅ‚y na zakoÅ„czenie znakomitego filmu Anity Gargas pt.: „Anatomia upadku”. Te dwa zdania, wypowiedziane przez Komorowskiego na oficjalnych uroczystoÅ›ciach trzeciomajowych, w sytuacji, kiedy jeszcze znajdowano w smoleÅ„skim bÅ‚ocie szczÄ…tki polskich obywateli polegÅ‚ych 3 tygodnie wczeÅ›niej i ich rzeczy osobiste, kiedy okazaÅ‚o siÄ™, że minister zdrowia kÅ‚amaÅ‚a w Sejmie, gdy sporÄ… część szczÄ…tków niezabezpieczonego przez wÅ‚adze rosyjskie samolotu Tu 154M sprzedano na wódkÄ™ w punktach zÅ‚omu, Å›wiadczÄ… o tym, że PaÅ„stwa Polskiego nie ma, że aktualni jego przywódcy sprzedali naszÄ… dumÄ™, honor i suwerenność obcemu mocarstwu. A co dostali w zamian?...

Jestem świeżo po emisji filmu, który zrobił na mnie duże wrażenie. Chociaż część faktów, poruszanych w filmie jest powszechnie znana (tzn. w II obiegu znana, ponieważ media głównego nurtu mają szlaban na niekorzystne dla rządu Tuska informacje), lecz przedstawione tu dodatkowe dowody jak i nowi świadkowie, jeszcze bardziej uwiarygodniają fakt, że obie komisje, MAK i Millera napisały w swych raportach nieprawdę.

Celowo nie używam sÅ‚owa „zamach”, bo nie wiem co tak naprawdÄ™ staÅ‚o siÄ™ na pokÅ‚adzie rzÄ…dowego samolotu 10 kwietnia 2010 roku, ale domagam siÄ™ rzetelnego Å›ledztwa, bez wzglÄ™du na ewentualne turbulencje miÄ™dzynarodowe. Ten wrzód trzeba natychmiast wyciąć, bo gdy w koÅ„cu pÄ™knie zaleje nas na wiele dekad.

Ile jeszcze człowiek może znieść upokorzeń, jak długo rodziny poległych pod Smoleńskiem będą się czuć obco we własnym kraju, jak długo jeszcze ludzie ewidentnie odpowiedzialni za największą po II wojnie światowej tragedię pozostaną bezkarni, mało tego, będą awansowani, a mający niebezpieczną wiedzę, eliminowani.

Różne dziwne tłumaczenia a raczej mataczenia prokuratora generalnego, jak również udowodnione na filmie kłamstwo, daje wiele do myślenia. Bezczelne uniki premiera Tuska podczas konferencji prasowych (gdy jeszcze takowe organizowano) i żenująco prostackie zachowania Grasia, to nic innego jak paniczny strach przed odpowiedzialnością tych prymitywnych ludzi i wiara, że jedyna droga to trzymanie się razem i pójście w zaparte, bez względu na jakąkolwiek, najbardziej nawet niekorzystną dla nich informację.

Film Anity Gargas obejrzaÅ‚em na komputerze. W normalnym kraju obejrzaÅ‚bym w telewizji. Panie prezesie Juliuszu Braun, dlaczego nie mogÄ™ tego filmu obejrzeć w telewizji publicznej? Przecież to materiaÅ‚ rzetelnie zrobiony w peÅ‚ni profesjonalny. Czego pan siÄ™ boi, czy raczej kogo? ProszÄ™ powiedzieć, czy w Polsce istnieje ministerstwo cenzury, bo oficjalnie szczycicie siÄ™ tym, że po 89’ cenzury już nie ma, że panuje powszechna wolność wyrażania poglÄ…dów, że gwarantuje nam to nawet Konstytucja KwaÅ›niewskiego z 1997 roku. Czy „ktoÅ›” dzwoni do pana i nakazuje lub wstrzymuje emisjÄ™, czy sam pan wie co wolno a czego nie wolno a jeżeli tak, to skÄ…d?...
Co bÄ™dzie po 10 kwietnia 2013, gdy Telewizja „Republika” wejdzie do naszych domów i pokaże caÅ‚Ä… prawdÄ™, o was, sprzedawczykach, zdrajcach, tchórzach i pospolitych przestÄ™pcach (pokaże przede wszystkim tym, którzy jej na wÅ‚asnÄ… rÄ™kÄ™ nie szukali lub mieli swojÄ…). Co siÄ™ stanie, cóż nowego wymyÅ›licie, gdy już bÄ™dzie można przeskakiwać pilotem z programu na program i porównywać newsy dnia i rozstrzygać kto mówi prawdÄ™ a kto jÄ… zamilcza lub znieksztaÅ‚ca.

Zapewne „salon” jeszcze ma nadziejÄ™, że do tego nie dojdzie, że to niemożliwe, aby kiedykolwiek skoÅ„czyÅ‚o siÄ™ to eldorado i II PRL w ramach III RP i nadzieja, że „góra” znów coÅ› wymyÅ›li, jak byÅ‚o to w przeszÅ‚oÅ›ci. Nie z takich opresji spadali na cztery Å‚apy. Przypomnijmy sobie to sÅ‚ynne już gadanie szefa Komisji afery hazardowej do pustych krzeseÅ‚. A niech sobie tak myÅ›lÄ… a my róbmy swoje.

Jest również akcent pozytywny w tym wszystkim i wiara, że nic nie trwa wiecznie – faÅ‚sz i obÅ‚uda też. Otóż, gdy kupowaÅ‚em „GazetÄ™ PolskÄ…” z filmem Anity Gargas „Anatomia upadku”, zaobserwowaÅ‚em, że takich kupujÄ…cych jest wielu. To Å›wiadczy, że Polak jest gÅ‚odny prawdy, ewentualnie chce zobaczyć argumenty drugiej strony, do których nie miaÅ‚ wczeÅ›niej dostÄ™pu. A jak Polak gÅ‚odny to zÅ‚y i może, daj Boże… zacznie myÅ›leć po polsku i co wiÄ™cej, bÄ™dzie skuteczny.

Zbigniew Skowroński

................................................................................................................................

Pan
Juliusz Braun
Prezes TVP S.A.

Szanowny Panie Prezesie,

Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zwraca się do Pana
z apelem o wyemitowanie filmu Anity Gargas wyprodukowanego przez Niezależne Wydawnictwo Polskie „Anatomia upadku”. Producent i autorzy zadeklarowali, że gotowi sÄ… udostÄ™pnić film bezpÅ‚atnie.

Pozwalamy sobie przypomnieć, że obowiązkiem telewizji publicznej jest wszechstronne informowanie o najważniejszych wydarzeniach współczesnej historii Polski. Katastrofa w Smoleńsku do takich należy. Mamy nadzieję, że TVP z tego obowiązku się wywiąże.

Z wyrazami szacunku,
Krzysztof Skowroński
Prezes SDP

Warszawa dnia 24 stycznia 2013 r.

................................................................................................................................



Politycy wszystkich opcji – TVP powinna pokazać „AnatomiÄ™ upadku”

Film „Anatomia Upadku” w reżyserii Anity Gargas powinien zostać wyemitowany w TVP – to zgodna opinia polityków z wszystkich partii obecnych w Sejmie - PO, PiS, SP, RP, PSL i SLD, którzy wziÄ™li udziaÅ‚ w dzisiejszej audycji Radia Zet „Siódmy dzieÅ„ tygodnia”.

ProwadzÄ…ca audycjÄ™ Monika Olejnika zapytaÅ‚a swoich goÅ›ci, czy telewizja publiczna powinna pokazać film Anity Gargas „Anatomia upadku”.

- Jeżeli tak, to równoczeÅ›nie z filmem National Geographic. Pokazać trzeba oba punkty widzenia i wtedy to byÅ‚oby sensowne – stwierdziÅ‚ jako pierwszy StanisÅ‚aw Å»elichowski, poseÅ‚ Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- W przestrzeni publicznej powinny siÄ™ pokazać równorzÄ™dnie, tak żeby widzowie mogli zobaczyć lub wybrać oba (filmy). To wtedy mamy do czynienia z telewizjÄ… publicznÄ… – dodaÅ‚ poseÅ‚ Adam Hofman, Prawo i Sprawiedliwość.

Tadeusz CymaÅ„ski (Solidarna Polska) stwierdziÅ‚, że obywatel powinien mieć szerokÄ… paletÄ™ dostÄ™pu do bieżącej informacji. I nie miaÅ‚ żadnych wÄ…tpliwoÅ›ci, czy TVP powinna pokazać „AnatomiÄ™ upadku”.
- OczywiÅ›cie, że tak – dodaÅ‚ stanowczo.

Nawet Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota, choć – jak sam przyznaÅ‚ – nie wiedziaÅ‚ jeszcze filmu byÅ‚ zdania, że film powinien być wyemitowany w TVP.
- Telewizja (publiczna – dop. red.) o ile coÅ› trzyma jakikolwiek poziom i nadaje siÄ™ technicznie i formalnie do emisji, to powinna emitować wszystko – stwierdziÅ‚. – Jestem absolutnie przeciwny, aby jakieÅ› filmy kÅ‚aść na półkÄ™ dlatego że nie odpowiadajÄ… jakiejÅ› ideologii.

W studio Radia ZET przeważaÅ‚y opinie, że film Anity Gargas powinien być powszechnie dostÄ™pny, tak jak film „Åšmierć prezydenta” National Geographic o katastrofie smoleÅ„skiej, aby widzowie mieli takie same możliwoÅ›ci ich obejrzenia. Jedynie przedstawiciel SLD, Janusz Zemke próbowaÅ‚ sugerować, że film powinni wczeÅ›niej zobaczyć i ocenić eksperci, bo jest to obraz propagandowo-polityczny. Szybko jednak okazaÅ‚o siÄ™, Zemke nawet nie widziaÅ‚ filmu. Rzecznik PiS Adam Hofman ripostowaÅ‚, żeby Janusz Zemke najpierw obejrzaÅ‚ film, a dopiero później zabieraÅ‚ gÅ‚os w dyskusji i ferowaÅ‚ opinie.

Z tym, że film Anity Gargas powinien zostać wyemitowany w TVP zgodziÅ‚ siÄ™ nawet przedstawiciel PO Jacek Protasiewicz, który zapewniaÅ‚, że jeÅ›li bÄ™dzie miaÅ‚ okazjÄ™, przedstawi swoje zdanie wÅ‚adzom telewizji. WedÅ‚ug niego TVP mogÅ‚aby wyemitować zarówno film „Anatomia upadku” w reżyserii Anity Gargas, jak i film „Åšmierć prezydenta” z National Geographic, a po emisji obu, w studio powinna odbyć siÄ™ dyskusja ekspertów, którzy mogliby porównać i zweryfikować przedstawione w filmach informacje.

Politycy zgodnie pochwalili również decyzję Anity Gargas, która zapowiedziała, że jest w stanie przekazać film do emisji w TVP za symboliczną złotówkę.
Autor: gb, pł
27 stycznia 2013 r.

Niezależna.pl