Dodano: 06.01.13 - 21:58 | Dział: Oceny-Poglądy-Analizy

Słońce przekłada się na miłość?


Serfując w internecie po stacjach radiowych, trafiłem na sycylijską stację radiową Radio Universal. Jestem zwolennikiem dobrej muzyki i tam taką spotkałem. Nowy Rok 2013 był tuż, tuż. Radio gościło w znanej mi Taorminie. W tym miasteczku nazywanym Wenecją Południa radiowcy żegnali stary i witali nowy rok. Wizycie ludzi radia towarzyszyła muzyka sycylijska. Grał i śpiewał dwuosobowy zespół 'Giuseppe-Gianni' z Taorminy. Ci muzycy to stały element miasteczka, niemal zawsze grają swój sycylijski etno-folk i śpiewają na taormińskim Placu Dziewiątego Września.
Nie ma osoby, która byłaby w Taorminie i nie zwiedzała tego właśnie Placu. Stąd jest chyba najpiękniejszy widok na Morze Jońskie, na Zatokę Taormińską i Etnę. Muzyka stwarza niepowtarzalny klimat. Do cudownego miejsca wciąż chciałoby się wracać. Tu spotyka się niemal cały świat. Niemal cały świat pragnie mieć chociażby tylko nagranie muzyki i śpiewu oddającego ten joński klimat. Klimat Perły Jonii, jak również zwykło mówić się o Taorminie. Taormina dosłownie przyklejona jest do Góry Tauro. W większości Europy tereny górskie są niezabudowane. Tutaj jest inaczej. Tutaj do większych i mniejszych skał doklejone są hotele i apartamentowce. Parkingi i baseny na dachach tych obiektów, to bardziej standard niż wyjątek. Tego budownictwa mogłoby uczyć się wielu architektów rozkładających bezradnie ręce, z braku terenów m.in. pod miejsca parkingowe. Równie piękny widok na Morze Jońskie i Etnę rozciąga się z miejscowego parku oraz z pobliskiej góry i miasteczka o tej samej nazwie - Castelmola, a także ze Wzgórza Madonna della Rocca. W Taorminie sezon turystyczny trwa niemalże przez cały rok. Od marca do listopada można praktycznie kąpać się w morzu i plażować, zarówno w pobliskim Mazzeo, jak i na Isola Bella. Jak dla Polaków przyzwyczajonych do zimnego Bałtyku, woda wcale nie jest zimna.
Kiedy w Europie Północnej czy Wschodniej rezygnuje się z budowy tuneli, ponieważ należałoby ingerować w miejscowe góry, Sycylia roi się od tuneli wykutych w górskich skałach. Sycylijczycy lubią śpiewać, lubią rozmawiać, lubią śmiać się, ale i lubią myśleć. Lubią myśleć o przeszłości, ale również i o przyszłości. Tutaj w słynnym Teatro Greco, pamiętającym czasy przed Chrystusem, występują największe znakomitości muzyczne współczesnego świata. O turystach zmotoryzowanych również pamięta się tutaj. Czekają na nich dwa wielkie, piętrowe parkingi Porta Catania i Lumbo, oraz autobusiki rozwożące bezpłatnie parkujących tam turystów. O kuchni sycylijskiej i restauracjach Taorminy można nie wspominać, tu trzeba jeść i pić, by odkryć niemalże religijny szacunek Włochów do jedzenia i picia, przede wszystkim picia sycylijskiego wina.


Niewolnicy telewizorów? Chyba już nie!

Ostatnio młoda włoska aktorka Laura Morante wypowiedziała znamienne słowa: 'Il cinema e morto, il teatro e vivo' {kino umiera, teatr żyje}. Pod tym hasłem odbyła tournee dookoła Italii, wraz m.in. z Gigio Alberti, grając sztukę 'The country'. Laura Morente jest córką włoskiej pisarki Elsy Morante. Dzisiaj aktorzy teatralni szukają publiczności na ulicy. Od Italii po Warszawę organizowane są Festiwale Sztuki Ulicy. Niemniej klasyczne teatry również cieszą się popularnością. Jednak np repertuar antycznego Teatru Greckiego w Syrakuzach, czy repertuar antycznego Teatru Greckiego w Taorminie adresowane są do nieco zamożniejszego odbiorcy. Teatr Ulicy adresowany jest do wszystkich, którzy interesują się sztuką. Sztuka Ulicy nie wprowadza barier, bramek, ani zapór. Artyści ocierają się o publiczność. Tylko czy tak potrzebna Sztuka Ulicy może funkcjonować bez hojności widzów?. Czy niezbyt zamożny widz jest w stanie zagwarantować artystom chociażby biologiczne przetrwanie?. Człowiek tym różni się od zwierzęcia, że myśli, że posiada świat uczuć i wrażliwość na potrzeby innych. Do kształtowania ludzkiego wnętrza potrzebna jest autentyczna sztuka. Teatr nią jest. Podobnie jak muzyka. Tej teatroterapii, podobnie jak muzykoterapii nie wolno rugować z codziennego życia. Trzeba ją wspierać na różne sposoby. Nie zagłuszać jedynie słusznym teatrem politycznym marksistów-leninistów, czy jedynie słuszną 'Międzynarodówką' albo 'Odą do radości'.


Antysemita czy wolny dziennikarz?

W krajach niemieckich zawrzało. Niemcy intensywnie zastanawiają się czy 45-cio letni wydawca 'Der Spiegel' Jakob Augstein należy do największych antysemitów na świecie czy nie. Augstein w swoim 'Der Spiegel online' napisał m.in. , że 'Gaza jest jednym więzieniem' i 'Obozem'. Gminy żydowskie i Izraelczycy są bardzo wyczuleni na treści wygłaszane przez rodaków Hitlera.


Gdyby Anders doszedł do Polski...

Generał Sikorski tragicznie zginął ...Do dzisiaj nie wiadomo czy był to zamach, czy tylko katastrofa lotnicza...Jeżeli zamach, to wykonany przez agentów Abwehry czy może funkcjonariuszy GRU?. Wywiad brytyjski też nie jest zbyt rozmowny na ten temat. Generał Sikorski miał wiele planów zarówno odnośnie Polski, jak i krajów ościennych. Na konfederację z Polską bardzo miało apetyt państwo Czechów i Słowaków. Być może z tego powodu generał Sikorski wydał się groźny zarówno dla Berlina, jak i dla Moskwy. Generał Anders po wyzwoleniu miast włoskich i otwarciu drogi na Rzym, po zwycięskiej bitwie pod Monte Cassino nie ruszył na Polskę. Podobnie generał Maczek, wyzwoliwszy miasta Belgii, Holandii i Francji, nie wyruszył do własnej ojczyzny. Nie pozwalali na to wojenni koalicjanci. Tym, który szedł najkrótszą drogą do Warszawy był generał Berling. Tliły się w nim resztki rzetelnej polskości. Ale tylko resztki. W przypływie troski o przyszły kształt Polski, skierował do Stalina ultimatum. Domagał się w nim powrotu Polski nad Odrę i Nysę Łużycką, nad Bałtyk i nad Pregołę. Tak, tak...W planach Berlinga do Polski miało należeć również Województwo Królewieckie. Niestety ultimatum Berlinga poddano 'obróbce' na Kremlu. Terytorium Prus Książęcych na którym już polski król Kazimierz Jagiellończyk ustanowił jedno z województw Rzeczypospolitej Polsko-Litewskiej, nie wróciło do polskiej Macierzy. Czy Berling znał polską historię Pomorza Przedniego, z Roztoką i wyspą Rugią?. Być może terytorialne zdobycze króla Bolesława Krzywoustego uznał za niemożliwe do utrzymania przez powstającą z gruzów Polskę.


'Partnerstwo Wschód-Zachód'?

Najwyraźniej w Polsce i Krajach Ościennych byłaby potrzebna taka organizacja. Byłaby potrzebna zinstytucjonalizowana organizacja, która realnie koordynowałaby współpracę Wschód-Zachód. Serce boli, gdy odpływają najnowsze technologie z Włoch, Francji, Wlk Brytanii, Holandii czy Szwecji. Gdy odpływają do krajów Azji. W tym czasie przecież umiera pół europejskiego kontynentu. Umiera, ponieważ nie ma na nim nowoczesnej pracy. Nie ma nowoczesnego zajęcia dla milionów młodych ludzi i nie ma stałych dochodów, niezbędnych do zakładania rodzin i utrzymywania tychże rodzin. Bez zachodnich technologii nigdy nie powstaną na Wschodzie Europy zakłady lotnicze czy samochodowe, podziemne parkingi czy motele w centrach miast. Nie powstaną również linie metra w miastach Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Krajów Bałtyckich i Krajów Adriatyckich. Unifikacja Made in Germany, to wyłącznie totalna dewastacja europejskich państwowości. Rzecz jasna za wyjątkiem państwowości niemieckiej. Wschodnia Europa może stawać się Wschodzącą Europą, Europą przyszłości, ale musi zostać odkryta przez europejski Zachód. Zachód musi odkryć korzyści płynące z harmonijnego rozwoju całego kontynentu. Z harmonijnego rozwoju państwowości leżących na wschód od Rzymu i m.in. Paryża. Supremacja niemiecka nie służy żadnej z zachodnioeuropejskich wspólnot państwowych.


Włosi w Europie

Renesans wymyślony przez Włochów - rozlał się na całą Europę. Architekci włoscy i malarze, budowniczowie okrętów i rzeźbiarze - ruszyli do Polski Centralnej i na Litwę, do Rosji i do Czech. Dzisiaj kiedy nieśmiało rodzi się Odnowa - Rinnovamento, Włosi znów chcieliby ruszyć w Europę. Już są obecni w Polsce i Austrii, w Bawarii, Belgii, Szwajcarii i w Rosji. Czy znów zaproponują Europie swój styl życia i pracy, wypoczynku i rozrywki?. Oby!. Europie potrzebne jest nowe odrodzenie, nie mniej, jak przed 'wybuchem' Renesansu. Oby Włosi za teren swojej cywilizacyjnej ekspansji obrali przede wszystkim Europę, a nie Amerykę, Azję, Afrykę czy Australię z Oceanią. Oby Polska stała się Drugą Italią. Oby stała się sojusznikiem Włochów w cywilizacyjnej ekspansji nad Pregołę i Niemen, nad Dniepr a może i nad Newę. Włosi muszą iść naprzód, by nie skazywać się na zadeptanie w mocno przeludnionej ojczyźnie. Muszą dzielić się swoimi osiągnięciami, zamiast likwidować je z braku zainteresowania czy rzekomej nieopłacalności.


Ordery, ordery...

Oswoiliśmy się, że wątpliwej jakości osoba publiczna nie stąd, ni zowąd obwieszana jest wielce dyskusyjnym orderem przez Niemców, Rosjan czy Izraelczyków...Cóż, protektor chce widać dowartościować osoby dyspozycyjne wobec siebie. Ale czy ordery nie mogłyby oddziaływać pozytywnie na dzieci i młodzież?. Jakieś np ordery radości?. Np order 'Młody Ekolog', za aktywną działalność w Szkolnym Kółku Ekologicznym, za aktywność na polu rodziców, czy w ogródku działkowym dziadków. 'Order 'Młody Misjonarz' - za aktywność w Szkolnym Kółku Charytatywnym, czy order 'Młody Rycerz' - za działalność w harcerstwie?. Warto kreować przyszłość, by zapewnić sobie w niej miejsce.

Lubomir