Dodano: 27.11.12 - 11:32 | Dział: Oceny-Poglądy-Analizy

Policja kupiła sobie nielegalną broń





Zgodnie z raportem NIK broń akustyczna zakupiona przez policję jest w zasadzie nielegalna, a przetarg na jej zakup był nierzetelny. Jako pierwsza o tym, że policja miała zamiar stosować broń akustyczną pisała "Gazeta Polska Codziennie" oraz portal Niezalezna.pl

Najwyższa Izba Kontroli wystawiła bardzo złą ocenę zakupionym przez Komendę Główną Policji urządzeniom akustycznym, LRAD (Long Range Acoustic Device ), które miały być używane w operacjach przeciwko tłumom.

- NIK negatywnie ocenia przygotowania i realizacjÄ™ zakupu przez KomendÄ™ GłównÄ… Policji urzÄ…dzeÅ„ nagÅ‚aÅ›niajÄ…cych dużej mocy (LRAD), wyposażonych w moduÅ‚ wysyÅ‚ania sygnaÅ‚u wysokiej czÄ™stotliwoÅ›ci. Polskie prawo nie pozwala na stosowanie wysokich czÄ™stotliwoÅ›ci jako Å›rodka przymusu bezpoÅ›redniego. NIK poÅ›wiadcza, że Policja skutecznie dezaktywowaÅ‚a moduÅ‚ wysyÅ‚ajÄ…cy tego typu sygnaÅ‚y, jednak wydatkowanie pieniÄ™dzy podatnika na Å›rodki niedozwolone polskim prawem NIK ocenia negatywnie – czytamy w raporcie Najwyższej Izby Kontroli.

LRAD emituje dźwięk o wysokiej częstotliwości, który wywołuje u porażonych poczucie oszołomienia, dzięki przekroczeniu progu bólu (przy natężeniu 130-150 decybeli), a także silne dolegliwości aparatu słuchu i silny ból głowy. Uznawany za broń niezabijającą (non-lethal weapon) LRAD wykorzystywany jest na świecie w operacjach przeciwko tłumom.

W związku z tym, że policja w Polsce nie mogła używać urządzeń, zdecydowano o dezaktywowaniu przycisków umożliwiających emitowanie sygnałów o wysokiej częstotliwości. Ostatecznie okazało się, że policja za ponad milion złotych kupiła w zasadzie sześć głośników o dużej mocy.

W ocenie Najwyższej Izby Kontroli przetarg na LRAD był nierzetelny, niegospodarny, a sam zakup urządzeń okazał się bezcelowy.
NIK zarzuca także policji, że przed zakupem nie dokonano nawet testów urządzenia, a jedynie je zaprezentowano.

Niezależna.pl