Dodano: 26.05.12 - 22:54 | Dział: W kręgu wydarzeń

Nie boję się pałowania


Rząd wypycha ludzi i związek zawodowy Solidarność na ulicę. Nasze działania jako komisji krajowej od początku były pokojowe, merytoryczne. Zbieraliśmy podpisy pod referendum, braliśmy udział w debacie emerytalnej i wykorzystywaliśmy wszystkie możliwości dialogu, jakie daje państwo prawa - z Piotrem Dudą, przewodniczącym Solidarności, rozmawiają Samuel Pereira i Dawid Wildstein.

Nie wpuścili Pana do Senatu na posiedzenie dotyczące reformy emerytalnej. Wygląda na to, że władza już nie tylko nie uwzględnia głosu społecznego w swoich planach, ale nie pozwala na jego istnienie w przestrzeni publicznej.


Jestem wolnym czÅ‚owiekiem, ale jak widać tylko w teorii – do parlamentu wejść mi nie wolno. Kolejnym krokiem na tej drodze jest delegalizacja zwiÄ…zków zawodowych. W koÅ„cu stojÄ… one wÅ‚adzy na drodze do realizacji projektów, w których czÅ‚owiek jest tylko przedmiotem. W rzekomo wolnym, demokratycznym paÅ„stwie nie wpuszczono do Sejmu i Senatu nie tylko przedstawiciela SolidarnoÅ›ci, ale przede wszystkim reprezentanta przynajmniej dwóch milionów obywateli, którzy siÄ™ podpisali pod wnioskiem o referendum. To pogwaÅ‚cenie elementarnych zasad demokracji. Tym bardziej przykro mi, że stoi za tym Bogdan Borusewicz, kiedyÅ› bohater SolidarnoÅ›ci.

SkÄ…d ta ostentacja?

WÅ‚adzy siÄ™ wydaje, że może wszystko. Doskonale wiadomo, że ponad 80 proc. Polaków nie chce, aby ustawa emerytalna zostaÅ‚a przegÅ‚osowana, podpisana i weszÅ‚a w życie. Dlatego wybrano poÅ›piech i metodÄ™ pracy nad ustawÄ… nie merytorycznÄ…, ale starÄ… metodÄ™ Donalda Tuska „policzmy gÅ‚osy". WÅ‚adza nic sobie nie robi z obywateli, bo wie, że ma wiÄ™kszość i może sobie przegÅ‚osować nawet to, że mamy nie tylko przejezdne, ale i w peÅ‚ni ukoÅ„czone autostrady. Tyle że rzeczywistość prÄ™dzej czy później dochodzi do gÅ‚osu. Polacy zresztÄ… już sobie wyciÄ…gajÄ… z tego wszystkiego wnioski, wystarczy zobaczyć, jaki jest ich stosunek do rzÄ…du. Tymczasem zaufanie do SolidarnoÅ›ci roÅ›nie i dzieje siÄ™ tak nie tylko dlatego, że prowadzimy „walkÄ™ z 67". To jest przede wszystkim walka o to, by wÅ‚adza traktowaÅ‚a swoich obywateli z szacunkiem, a nie z pogardÄ….

Rządzący traktują obywateli jako tych, którzy przeszkadzają w polityce?

Wydaje się, że rządzący chcą zepchnąć obywateli do getta, bo im przeszkadzają. Mam jednak nadzieję, że to się nie uda. To w ogóle cecha charakterystyczna dzisiejszej władzy. Donald Tusk już przy okazji ACTA, leków refundowanych czy właśnie ustawy 67 chciał, żeby społeczeństwo podchodziło do tych spraw biernie, a wszystko rozstrzygnęło się w sejmowych kuluarach. Jednak okazało się, że są ludzie, którzy staną w obronie pracowników. To jest oczywiste zadanie związku zawodowego. Dla Solidarności to najważniejsza sprawa, bo dotycząca czasu pracy Polaków. To jest nasz żywotny interes i jej nie odpuścimy.

Z tym rządem nie da się dyskutować?

Nie. Spójrzmy prawdzie w oczy – to ten rzÄ…d wypycha ludzi i zwiÄ…zek zawodowy Solidarność na ulicÄ™. Nasze dziaÅ‚ania jako komisji krajowej od poczÄ…tku byÅ‚y pokojowe, merytoryczne. Nie spadliÅ›my z nieba 11 maja przed Sejm. WczeÅ›niej zbieraliÅ›my podpisy pod referendum, braliÅ›my udziaÅ‚ w debacie emerytalnej i wykorzystywaliÅ›my wszystkie możliwoÅ›ci dialogu, jakie daje paÅ„stwo prawa. Niestety kolejne nasze dziaÅ‚ania, propozycje byÅ‚y ignorowane. RzÄ…dzÄ…cych cechowaÅ‚o nastawienie „możecie zrobić, co chcecie, a my i tak zrobimy swoje". Ale gdy wyczerpuje siÄ™ możliwość dialogu, wtedy przenosi siÄ™ on na ulicÄ™ – tam nas wÅ‚aÅ›nie wypychajÄ…. A my bÄ™dziemy dalej walczyli o nasze prawa, które sÄ… gwaÅ‚cone.

Solidarność czuje się dziś jak na wojnie?

Jeżeli zostaniemy do tego zmuszeni, to wrócimy na ulicę. Ustawa 67 to ważna sprawa, ale w związku z nią pojawiły się inne, takie jak umowy śmieciowe młodych ludzi. Przy debacie emerytalnej wyszło, że wiele osób, mając 27, 30 lat, jest już po 7 latach pracy i nie ma ani jednej składki emerytalnej.

A co z mistrzostwami Euro? To ukochane dziecko premiera, sedno i cel jego polityki.

Widzimy, jakie są nastroje społeczeństwa. Reprezentujemy ludzi i nie przeszkodzą nam w tym żadne piarowe zagrywki premiera. Naszej walki nie przykryje ani Euro 2012, ani igrzyska w Londynie. To nie jest tak, że przyjdzie lato, potem wrzesień i ludzie zapomną. Będziemy przypominali, powtarzali jak mantrę, aż w końcu liczba 67 pochłonie Platformę Obywatelską i ten rząd. Zobaczą panowie, będą ją długo wspominali. Ze strony Solidarności deklaracja jest prosta: na czas mistrzostw nie zawieszamy swojej działalności. Euro 2012 to nie jest żadna świętość, która jest nadrzędna wobec losu Polaków. Niech politycy składają sobie apele, my funkcjonujemy jak zawsze, jesteśmy w pracy.

Czy czuł Pan kiedykolwiek, by władza do tego stopnia oderwała się od społeczeństwa?

Nie, nie przypominam sobie niczego podobnego w ciągu ostatnich 10 lat. Wszyscy widzą, że posłowie głosują, tak jak chce szef partii, a przecież to my, nie on, ich wybieramy. Mamy niecały rok po wyborach, a politycy już odwracają się od wyborców. Wielokrotnie przychodzimy do biur poselskich, rozmawiamy, przekonujemy, że 80 proc. społeczeństwa jest przeciwko ustawie, a oni i tak robią, jak każe im szef partii. Hanna Gronkiewicz-Waltz uważa Warszawę za swój prywatny folwark. Sejm to zdaje się już prywatny dom marszałek Kopacz, a Senat jest rezydencją letnią marszałka Borusewicza. Nie pamiętam takiego rozdziału między władzą a społeczeństwem. To wszystko idzie w złym kierunku. Donald Tusk być może uważa, że to jest jego ostatnia kadencja, wie, że ucieknie z tonącego okrętu gdzieś na jakieś stanowisko i jest mu w związku z tym wszystko jedno. Ale dziwię się szeregowym posłom Platformy i Ruchu Palikota, bo może się okazać, że dla nich będzie to ostatnia kadencja w polityce w ogóle.

Będą Was pałować?

Ja się pałowania nie boję. Jest mi za to niezmiernie przykro, że grozi nim Lech Wałęsa, pierwszy przewodniczący Solidarności. Podpisał się on pod postulatami sierpniowymi, ale ich nie zrealizował. Za to dziś chce nas pałować. Nie chcę dalej komentować tych słów, by się nie zniżać do poziomu byłego prezydenta.

Do jakiej granicy może dojść ten konflikt? Może dojść do demonstracji, zadym z policją?

Z pewnością nie możemy doprowadzić do sytuacji, że po drugiej stronie, przeciw nam, będzie policja, bo to są nasi bracia i siostry, tacy sami obywatele jak my. Uchwalenie ustawy mundurowej to było spałowanie policji przez posłów PO, Ruchu Palikota i PSL-u. Czy mamy spełnić marzenie obecnej władzy i bić się z policją, podczas gdy członkowie rządu będą się przyglądali? Nie tędy droga, to polityków musi boleć, nie obywateli.

Wejdzie Pan w politykÄ™?

Więcej osiągam jako przewodniczący Solidarności niż jako polityk.

Niezależna.pl