Dodano: 21.01.07 - 20:08 | Dział: Oceny-Poglądy-Analizy

Dobrze siÄ™ zaczyna

W Å›rodÄ™, 10 stycznia, na 32 posiedzeniu Sejmu odbyÅ‚a siÄ™ interesujÄ…ca debata nad dwoma poselskimi projektami zmian w ordynacjach wyborczych do Sejmu i rad gmin. PosÅ‚owie PSL zgÅ‚osili propozycjÄ™ wprowadzenia zasady jednomandatowych okrÄ™gów wyborczych (JOW) w gminach do 60 tysiÄ™cy mieszkaÅ„ców, natomiast LPR zaproponowaÅ‚ dwie istotne poprawki do ordynacji wyborczej do Sejmu: (1) możliwość blokowania list partyjnych – podobnie jak w ostatnich wyborach samorzÄ…dowych – z koniecznoÅ›ciÄ… przekroczenia progu 8% dla bloku (partie wchodzÄ…ce w skÅ‚ad takiego bloku nie potrzebowaÅ‚yby przekraczać żadnego progu) oraz (2) zniesienie przywileju wyborczego dla list mniejszoÅ›ci narodowych, jakim byÅ‚o zwolnienie tych list z obowiÄ…zku przekraczania 5% progu w skali kraju.

W dyskusji wystąpiło 47 posłów, niektórzy kilkakrotnie. Projekt PSL poparł w całości Klub Poselski PO, zdecydowanie przeciw były kluby poselskie PiS i LPR, natomiast kluby SLD i Samoobrony wypowiedziały się ostrożnie, proponując kontynuowanie dyskusji nad tą propozycją. Wniosek LPR, żeby projekt od razu odrzucić nie uzyskał większości: 174 było za, 192 przeciw. Inaczej było z projektem Ligi. Wniosek o odrzucenie zgłosił SLD, ale za odrzuceniem było 197 posłów, a przeciw 227. Jak z tego wynika oba wnioski będą miały dalszy żywot, będą nad nimi pracowały komisje sejmowe itd.

Sprawa JOW wielokrotnie powracaÅ‚a w trakcie dyskusji. W uzasadnieniu projektu PSL znalazÅ‚ siÄ™ passus: Od wielu lat w badaniach opinii publicznej wyborcy niezmiennie opowiadajÄ… siÄ™ za wprowadzeniem okrÄ™gów jednomandatowych. SpeÅ‚nienie tego postulatu byÅ‚oby wyjÅ›ciem naprzeciw oczekiwaniom spoÅ‚ecznym. ReferujÄ…cy Eugeniusz Grzesiak: Proponowane zmiany wychodzÄ… naprzeciw oczekiwaniom spoÅ‚ecznym, co wypÅ‚ywa zarówno z wyników sondaży opinii publicznej, jak i z gÅ‚osów wszystkich bez wyjÄ…tku liderów ugrupowaÅ„ politycznych… Bogdan Bojko (PO): PO uważa, że każdy zdrowo myÅ›lÄ…cy obywatel wie i uważa, że powinien zostać wybrany ten, kto dostaje najwiÄ™cej gÅ‚osów…. Uważamy, że należy wprowadzić ordynacjÄ™ wiÄ™kszoÅ›ciowÄ… dla wszystkich okrÄ™gów wyborczych w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich. Renata Beger (Samoobrona): Wprowadzenie JOW w gminach do 60 tysiÄ™cy wydaje siÄ™ być speÅ‚nieniem oczekiwaÅ„ spoÅ‚ecznych… Ryszard Galla (nn): Jako doÅ›wiadczony samorzÄ…dowiec jestem zwolennikiem JOW, szczególnie na poziomie lokalnych samorzÄ…dów.

Najdalej idÄ… posÅ‚owie Platformy Obywatelskiej. W debacie nad obu projektami z poparciem dla JOW wypowiedziaÅ‚o siÄ™ zdecydowanie 11 posłów PO, niektórzy kilkakrotnie, których tutaj – dla pamiÄ™ci – wymieniÄ™: Bogdan Bojko, Tomasz GÅ‚ogowski, Jacek Krupa, Tomasz Tomczykiewicz, Wojciech SaÅ‚uga, Ireneusz RaÅ›, Henryk Siedlaczek, Janusz Chwirut, StanisÅ‚aw Chmielewski, Tomasz Kulesza i Krystyna SkowroÅ„ska. PoseÅ‚ Tomasz Tomczykiewicz: JesteÅ›my za upraszczaniem ordynacji wyborczej, to bÄ™dzie sprzyjaÅ‚o wiÄ™kszej frekwencji wyborczej. Platforma Obywatelska proponuje zmniejszenie Sejmu do 230 posłów oraz JOW. Już nie bÄ™dÄ™ o zaletach tego mówiÅ‚, bo mój kolega przy poprzednim punkcie o tym mówiÅ‚. I to sÄ… zmiany oczekiwane przez wyborców. PrzypomnÄ™, że zÅ‚ożyliÅ›my na rÄ™ce marszaÅ‚ka w Sejmie poprzedniej kadencji ponad 700 tysiÄ™cy podpisów obywateli, aby przeprowadzić referendum w tej sprawie… Mam nadziejÄ™, Pani MarszaÅ‚ek, że wkrótce doczekamy siÄ™ w Sejmie debaty na temat tego referendum.

Jest pewien catch w tym piÄ™knym stanowisku: posÅ‚owie PO sÄ… jednoczeÅ›nie przeciwni zlikwidowaniu przywilejów wyborczych dla kandydatów mniejszoÅ›ci niemieckiej! Mówi ten sam poseÅ‚ Tomczykiewicz: Nie wydaje mi siÄ™, aby to byÅ‚ dobry moment, aby kiedykolwiek byÅ‚ dobry moment, aby niszczyć ten dobry zwyczaj, który byÅ‚ w okresie miÄ™dzywojennym. (…) JesteÅ›my przeciwko temu rozwiÄ…zaniu i jesteÅ›my w zwiÄ…zku z tym przeciwni caÅ‚ej tej propozycji, którÄ… przedÅ‚ożyÅ‚a LPR. Jest pewnÄ… zagadkÄ…: w jaki sposób posÅ‚owie PO chcÄ… pogodzić postulat JOW z postulatem uprzywilejowania mniejszoÅ›ci niemieckiej?

Inni bowiem zwolennicy projektu Ligi powoływali się na pionierską rolę Polski w tym zakresie, gdyż zwyczaj uprzywilejowania mniejszości jest raczej niespotykany, a więc Polska zgłasza tutaj swoją ambicję do palmy pierwszeństwa i chlubnego wzoru dla innych narodów. Na co ripostuje poseł Ligi Antoni Sosnowski: Mniejszości niemieckiej w Polsce jest 147 094 osoby, mniejszości polskiej w Niemczech jest od 1,5 mln do 1 800 tysięcy. Stąd moje pytanie do przedstawicieli rządu: ilu deputowanych mniejszości polskiej jest w niemieckim Bundestagu? Jest to pytanie retoryczne. Jak wiemy w Bundestagu nie ma żadnych przedstawicieli mniejszości polskiej, a mniejszość niemiecka ma obecnie w Sejmie 2 posłów.

Trzeba stwierdzić, że argumenty przeciwników JOW i projektu PSL sÄ… raczej maÅ‚o wyrafinowane i maÅ‚o przekonujÄ…ce. TwierdzÄ…, że nie wiadomo skÄ…d PSL ma takie dane, że wiÄ™kszość obywateli chce JOW? KrytykujÄ… ustawÄ™ o bezpoÅ›rednich wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, bo jakoby otwiera ona drogÄ™ korupcji i przestÄ™pcom. PosÅ‚anka PiS-u Anna Paluch, dla uzasadnienia swojej tezy przywoÅ‚uje sprawÄ™ prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego Tadeusza JÄ™drzejczaka, który przez prawie 3 miesiÄ…ce rzÄ…dziÅ‚ miastem z wiÄ™zienia. Witold Gintowt-DziewaÅ‚towski (SLD) zwróciÅ‚ jej uwagÄ™, że prezydent JÄ™drzejczak siedziaÅ‚ w wiÄ™zieniu bez wyroku i nigdy nie zostaÅ‚ sÄ…downie ukarany, ale nie przekonaÅ‚o to posÅ‚anki Paluch, która uznaÅ‚a, że skoro siedziaÅ‚, to musiaÅ‚ być winny, inaczej przecież by nie siedziaÅ‚! Inni posÅ‚owie, jak np. poseÅ‚ nowej partii o nazwie Ruch Ludowo-ChrzeÅ›cijaÅ„ski Józef Cepil, twierdziÅ‚, że JOW doprowadzi do kupowania gÅ‚osów przez ukÅ‚ady mafijne na masowÄ… skalÄ™, a poza tym powtarzano znanÄ… mantrÄ™ przeciwników JOW o niereprezentatywnoÅ›ci posłów czy radnych wybranych w JOW. Szereg adwersarzy twierdziÅ‚o, że wybory w JOW – wbrew intencjom PSL – nie spowodujÄ… odpartyjnienia czy odpolitycznienia samorzÄ…dów, ponieważ kandydaci partyjni bÄ™dÄ… siÄ™ ukrywać pod szyldami komitetów bezpartyjnych. Tak podobno postÄ…piÅ‚o wielu kandydatów w ostatnich wyborach. ByÅ‚y gÅ‚osy, że projekt nie jest poparty poważnymi opiniami ekspertów konstytucyjnych, byÅ‚y też takie, w których twierdzono, że wprowadzenie JOW oznacza jednoczeÅ›nie konieczność wyborów uzupeÅ‚niajÄ…cych, a to bÄ™dÄ… nowe, dodatkowe koszty itp.

W trakcie tej debaty mogliÅ›my siÄ™ dowiedzieć ciekawych rzeczy. Zwolennicy JOW i przeciwnicy projektu Ligi twierdzili, że ordynacja wyborcza powinna być prosta, że to co mamy jest bardzo skomplikowane, a pomysÅ‚ blokowania jeszcze bardziej to komplikuje. Jeden z posłów stwierdziÅ‚, że zaledwie 10% gÅ‚osujÄ…cych rozumiaÅ‚o, o co chodzi z tym blokowaniem. PoseÅ‚ Witold Gintowt-DziewaÅ‚towski powiedziaÅ‚, że: osiÄ…gnÄ™liÅ›my ponad 10-procentowy próg gÅ‚osów nieważnych, a w niektórych grupach wyborczych – do 20%. Najwyższy wskaźnik gÅ‚osów nieważnych dotyczyÅ‚ tych wyborów, w których wystÄ™powaÅ‚y grupy list, przede wszystkim do sejmików samorzÄ…dowych. WtórowaÅ‚ mu – jakkolwiek Å›miesznie by to nie brzmiaÅ‚o – przedstawiciel wnioskodawcy, Antoni Sosnowski (LPR): GÅ‚osów nieważnych w caÅ‚ym kraju byÅ‚o 1800 tysiÄ™cy, a w moim województwie Å›lÄ…skim prawie 150 tysiÄ™cy. W procentach byÅ‚o to od okoÅ‚o 10% do okoÅ‚o 17% w poszczególnych województwach. Najmniej w województwie pomorskim – 9,67%, najwiÄ™cej w wielkopolskim – 16,64%. Jest to o tyle zaskakujÄ…ce, że w komunikacie PKW na pierwszej po wyborach konferencji prasowej mówiÅ‚o siÄ™ o znikomej liczbie gÅ‚osów nieważnych… Prawie 2 mln gÅ‚osów nieważnych w kraju jest liczbÄ… porażajÄ…cÄ….

Jak już wspomniaÅ‚em oba projekty trafiÄ… teraz do odpowiednich komisji, a potem bÄ™dÄ… znowu czytane i gÅ‚osowane. PiÄ™knie by byÅ‚o, gdyby ta debata byÅ‚a naprawdÄ™ publiczna, a wiÄ™c gdyby sÅ‚yszany byÅ‚ w niej gÅ‚os obywateli. Politycy polscy już dawno pobili rekord Å›wiata w czÄ™stoÅ›ci zmian ordynacji wyborczych, zarówno do parlamentu, jak i na szczeblach samorzÄ…dowych. Kolejne majstrowanie przy tych fundamentalnych aktach ustrojowych chluby już nam nie przyniesie. Fakt, że w każdej kadencji trzeba korygować ordynacjÄ™ wyborczÄ… do Sejmu jest absolutnie kompromitujÄ…cy i ukazujÄ…cy zarówno niekompetencjÄ™, jak i cynizm naszej klasy politycznej. Co gorsza, uważa ona, że procedura wyborcza to jej wewnÄ™trzna sprawa i obywatele nie maja tu nic do gadania. Stanowi to oczywiste zaprzeczenie rzymskiej zasady Nemo iudex in causa sua – nikt nie może być sÄ™dziÄ… we wÅ‚asnej sprawie. Dlatego takim skandalem jest fakt zignorowania ponad 700 tysiÄ™cy podpisów obywateli w sprawie referendum, o jakim przypomniaÅ‚ poseÅ‚ Tomczykiewicz.

Ale może posÅ‚owie majÄ… racjÄ™? Może sprawa ordynacji wyborczej nikogo w Polsce – poza nimi samymi – nie interesuje? Gdzie w tej debacie podziaÅ‚y siÄ™ gÅ‚osy wszystkich bÅ‚yskotliwych komentatorów politycznych, którzy od rana do nocy obsiadajÄ… wszystkie studia telewizyjne i radiowe i z ogniem w oczach wykłócajÄ… siÄ™ publicznie o setki spraw, jakie podobno najbardziej interesujÄ… i emocjonujÄ… obywateli? Czy znalazÅ‚a siÄ™ jakaÅ› gazeta, jakiÅ› opiniotwórczy dziennik, tygodnik lub miesiÄ™cznik, który by zwróciÅ‚ uwagÄ™ na tÄ™ debatÄ™? JakaÅ› ważna strona internetowa?

Teraz podobno najważniejsza ze wszystkiego jest lustracja i przegląd teczek. Moim zdaniem dużo ważniejsza i pożyteczniejsza byłaby lustracja złogów w mózgach polskich inteligentów, którzy pomimo wspaniałych osiągnięć w najróżniejszych konkursach, znajomości języków, podróży zagranicznych oraz umiejętności czytania i pisania, nadal nie pojmują, jakie znaczenie może mieć dla przyszłości naszego kraju taki czy inny sposób wyłaniania elity politycznej. Bez tego zrozumienia politycy zawsze będą robili, co im się spodoba, a demokracja w Rzeczypospolitej niewiele będzie się różnić od demokracji ludowej.

Jerzy Przystawa
Wrocław, 17 stycznia 2007