Dodano: 20.03.12 - 23:02 | Dział: Oceny-Poglądy-Analizy

Problemy emerytur i demografia


Dzisiejsza dyskusja na temat podniesienia wieku emerytalnego zmusza nas do szerszego spojrzenia na toczÄ…ce siÄ™ zmiany demograficzne w kraju i w Europie. PisaÅ‚em o tych sprawach jeszcze przed naszym przystÄ…pieniem do UE. w pracy pt. „Tak –Nie, wydanej przez wyd. von Borowiecki. PrzytoczÄ™ te rozważania uwzglÄ™dniajÄ…c w nich nowe, rodzÄ…ce siÄ™ w tej dziedzinie problemy..

Często zadajemy sobie pytanie, po co się do nas pchają ?Przy czym mamy na myśli przeważnie sąsiadów z Zachodu, bo tym wschodnim wystarczy jedynie grabież. Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta i wymaga spojrzenia na ogólne procesy demograficzne zachodząca w świecie i tuż za naszymi granicami. Demografowie, ekonomiści, ekolodzy, socjologowie i inni często zwracają uwagę na niebezpieczeństwo przeludnienia świata, a jednocześnie podają środki zaradcze, jak temu zapobiec.

Ogólne procesy ludnościowe mają swe odbicie w sytuacji ludnościowej Polski, a koncepcje sterowania tymi procesami, wykształcone w ośrodkach decyzyjnych świata, przenoszone są do naszej rzeczywistości. Dobrze więc będzie przybliżyć czytelnikowi tę problematykę :

Ludność Å›wiata – dynamika jej przyrostu
w mln.
lata: 1950 1999 1950 = 100%
Åšwiat 2522 5978 237
Afryka 221 767 347
Ameryka płdn. 113 341 301
Ameryka płn. i śr. 226 477 211
Azja 1402 3634 259
Europa 547 729 133
Oceania 12,6 30,0 238

Jak widać, prężność biologiczna narodów Europy pozostała daleko w tyle za innymi częściami świata. Istnieje więc prawdopodobne zagrożenia wypełnienia jej rozrodczej opieszałości przez ludy innych części świata, z czym już dziś mamy do czynienia (np. w Niemczech żyje już ok. 3 mln. imigrantów !)

Unia Europejska, której inspiracjÄ… powstania byÅ‚a potrzeba sprostania konkurencji amerykaÅ„skiej i japoÅ„skiej, wynikajÄ…cej miedzy innymi z wielkoÅ›ci rynku, w dziedzinie demograficznej skazana jest na przegranÄ…. W jednym ze swych nr. „The Economist” pisze, że za 50 lat mÅ‚odzieÅ„cze USA bÄ™dÄ… miaÅ‚y ok. 500 mln. obywateli, natomiast Europa, w której wskaźnik pÅ‚odnoÅ›ci stale spada ( z 1,9 w poÅ‚owie lat 80 – tych do poniżej 1,4 na poczÄ…tku 2000 r.) bÄ™dzie, jak mówiÄ…, miaÅ‚a przechlapane. WedÅ‚ug tego czasopisma w r. 2050 przeciÄ™tny Amerykanin bÄ™dzie sobie liczyÅ‚ 36 lat, a Europejczyk - 53 lata. Procesy te znajdÄ… odbicie w produkcyjnoÅ›ci tych spoÅ‚eczeÅ„stw, a przede wszystkim w sferze socjalnej (w Europie coraz mniej ludnoÅ›ci w wieku produkcyjnym bÄ™dzie utrzymywać coraz wiÄ™cej ludnoÅ›ci w wieku poprodukcyjnym). Taki stan wywrze prawdopodobnie wpÅ‚yw na poglÄ…dy mÅ‚odych Europejczyków i zapoczÄ…tkowane w Holandii zezwolenie na eutanazjÄ™, może pozyskiwać coraz wiÄ™cej zwolenników. Ta niekorzystna dla Europy prognoza demograficzna znajdzie swe odbicie w gospodarce, powodujÄ…c zmniejszenie jej tempa rozwoju w stosunku do USA. Ogólne procesy demograficzne zachodzÄ…ce w wyksztaÅ‚cajÄ…cych siÄ™ ugrupowaniach paÅ„stw (NAFTA, UE, WNP) wpÅ‚ywajÄ… na współczesnÄ… i przyszÅ‚oÅ›ciowÄ… sytuacje demograficznÄ… w Polsce. Toteż procesy demograficzne zwÅ‚aszcza zachodzÄ…ce w UE zmuszajÄ… nas do opracowania koncepcji dostosowawczych lub obronnych zachowujÄ…c suwerenność paÅ„stwa. Bez liczb, drogi czytelniku, nie dam rady przybliżyć ci obrazu sytuacji w tej dziedzinie toteż polecam przestudiowania ostatniego rocznika statystycznego który dziale „PrzeglÄ…d MiÄ™dzynarodowy” pokazuje w liczbach ruch naturalny ludnoÅ›ci w poszczególnych krajach. Uderza w tych wskaźnikach spadek przyrostu naturalnego ludnoÅ›ci w Rosji, Ukrainie i innych krajach byÅ‚ego obozu krajów podlegÅ‚ych Moskwie. I dla naszego kraju znaczny spadek dzietnoÅ›ci budzi niepokój demografów. WedÅ‚ug rocznika statystycznego z 2010r. współczynnik reprodukcji ludnoÅ›ci wahaÅ‚ siÄ™ w granicach 0,67 , czyli w stosunku do dziesiÄ™cioleci powojennych spadÅ‚ gwaÅ‚townie, a tendencja jego ksztaÅ‚towania siÄ™ w ostatnich latach rodzi gÅ‚Ä™boki niepokój.

Liczby, nawet drastycznie różniące się miedzy sobą nie przemawiają do wyobraźni. Spróbujmy więc wzmocnić je słowem, które może lepiej uzmysłowi nam problemy wynikające z zapisu liczbowego:

§ W naszej, europejskiej sytuacji widzimy, że jedynie państwa biologicznie potężne decydują o polityce europejskiej i narzucają słabszym postępowanie nie zawsze dla nich korzystne. Państwami silnymi biologicznie są Niemcy (ponad 80 mln. ludności), Rosja (ok. 150 mln. ludności), Anglia (ok. 59 mln. ludności), Francja (59 mln. ludności), i Włochy (ok. 57 mln. ludności). Dlatego polityka depopulacyjna stosowana w Polsce jest sprzeczna z jej interesem, tym bardziej, że zarówno gęstość zaludnienia jak i możliwości jej wyżywienia, a także ubioru i mieszkania nie stanowią istotnej bariery rozwoju.

§ Można zaobserwować prawidÅ‚owość spadku aktywnoÅ›ci biologicznej (przyrostu naturalnego) we wszystkich paÅ„stwach byÅ‚ego „bloku wschodniego” jako nastÄ™pstwa drastycznego obniżenia poziomu życia ludnoÅ›ci tu zamieszkaÅ‚ej. PrzyczynÄ… tego procesu byÅ‚o bÅ‚Ä™dne (może celowe) przeprowadzenie reform, które miast polepszyć warunki rozwoju spoÅ‚eczno – gospodarczego w tych krajach, doprowadziÅ‚y do szerzenia siÄ™ gÅ‚odu, braku mieszkaÅ„ uniemożliwiajÄ…cego zakÅ‚adanie rodzin, a powodujÄ…cego emigracjÄ™ z tych krajów. NastÄ™puje powolne wyludnianie siÄ™ tych olbrzymich obszarów.

§ Obszar ten w stosunku do krajów UE ma 3 do 5 krotnie mniejszą gęstość zaludnienia, co przy ograniczeniu barier migracyjnych po przystąpieniu ich części do imperium UE, spowoduje przemieszczanie się ludności z Zachodu na Wschód rozbijając istniejące tu struktury narodowe i powodując zmiany strukturalne ludności niekorzystne dla ludności miejscowej.

§ ByÅ‚e paÅ„stwa kolonialne, dla zarzÄ…dzania koloniami wyksztaÅ‚ciÅ‚y ogromnÄ… liczbÄ™ kadr kierujÄ…cych , zarzÄ…dzajÄ…cych i przedsiÄ™biorców. Współczesny klimat antykolonialny na olbrzymich obszarach Afryki, Azji powoduje wypieranie tego elementu do krajów ich pochodzenia, gdzie nastÄ™pujÄ™ coraz wiÄ™ksze ich zagÄ™szczenie. (Nadmiar zagÄ™szczenia u wszystkich istot żywych powoduje nieraz nieprzewidziane reakcje. Nadmierny przychówek Rezusów w ogrodzie zoologicznym w Hamburgu spowodowaÅ‚ ich zagÄ™szczenie...”Å»adna z maÅ‚p nie mogÅ‚a odizolować siÄ™ od pozostaÅ‚ych, każda musiaÅ‚a bez przerwy walczyć o utrzymanie swojej pozycji albo też pozwolić zgnÄ™bić siÄ™ przez inne. LÄ™k o byt stopniowo rozbudzaÅ‚ stres, a potem nagle zniszczyÅ‚ wszelkie hamulce agresji i żądzy mordu, hamulce, które normalnie nie dopuszczajÄ… do tego, aby czÅ‚onkowie stada wzajemnie siÄ™ zabijali... KoÅ‚o Narviku w Norwegii zaobserwowano exodus masy lemingów pÄ™dzÄ…cych szaleÅ„czo przed siebie, by nastÄ™pnie utonąć w morzu.” (Vitus B. Dröscher: ReguÅ‚a przetrwania s12, 13)). ZagÄ™szczenie kadr kierowniczych w byÅ‚ych paÅ„stwach kolonialnych może w ramach UE wyprzeć (i już wypiera) z posad paÅ„stw wschodnich caÅ‚Ä… inteligencjÄ™ miejscowÄ….

§ Istnieje prawdopodobieństwo. że państwa zachodnie w procesie rozgęszczania swych krajów, stworzą w pierwszym rzędzie warunki (może przymus ekonomiczny lub inny) do emigracji na wschód różnych mniejszości, trudnych do asymilacji z tamtejszymi społeczeństwami, ze względu na odrębności kulturowe, religijne, obyczajowe i tradycje. (muzułmanie, afrykanie, azjaci). Jednocześnie, przy istniejących różnicach płacowych nastąpi przepływ na Zachód naszych specjalistów ( których koszt wykształcenia myśmy ponieśli a owoce ich wiedzy chętnie przyjmą społeczeństwa zachodnie, oszczędzając w ten sposób swoje wydatki w budżecie), pozbawiając naród inteligencji niezbędnej do jego rozwoju.

§ Nasza polityka mieszkaniowa, propaganda seksu bez zobowiÄ…zaÅ„, atak na instytucje wielodzietnej rodziny (ekonomiczny i propagandowy),sprawiajÄ…, że wielkoÅ›ci prognozowanej liczby ludnoÅ›ci Polski podane w opracowaniu „Strategia Rozwoju Polski do 2020 sÄ… zawyżone, gdyż nie uwzglÄ™dniajÄ… tempa obniżania siÄ™ jej przyrostu naturalnego i coraz wiÄ™kszej migracji mÅ‚odzieży w wieku rozrodczym z Polski. WÅ‚adza powinna zasadniczo zmienić politykÄ™ ludnoÅ›ciowÄ… kraju , przyjmujÄ…c jÄ… jako priorytet.

§ Z punktu widzenia więc procesów demograficznych włączenie Polski do UE było niekorzystne i zagraża najbardziej istotnym interesom zamieszkałego w Polsce społeczeństwa.

§ PowstaÅ‚a zmiana struktury wieku ludnoÅ›ci (spadek liczby urodzeÅ„, emigracja ludzi w wieku rozrodczym) daje faÅ‚szywy obraz przedÅ‚użania siÄ™ naszego życia, a jednoczeÅ›nie uzbraja w argumenty uzasadniajÄ…ce wydÅ‚użanie czasu pracy i przechodzenia na emeryturÄ™ narodu przez elity nie zainteresowane jego przetrwaniem. Reformatorzy nie biorÄ… pod uwagÄ™, że samo przyÅ›pieszenie nauczania (reforma szkolnictwa) wydÅ‚uża dla spoÅ‚eczeÅ„stwa czas pracy. Nie biorÄ… również pod uwagÄ™, że przyÅ›pieszone tempo życia (patrz Taffler – Future schock) a stÄ…d i przyÅ›pieszone wdrażanie do produkcji i wymiany postÄ™pu technicznego (komputeryzacja, automatyzacja, robotyzacja) uwielokrotnia bogactwo spoÅ‚eczeÅ„stwa, z Å‚atwoÅ›ciÄ… pokrywajÄ…c ubytek pracy żywej, czyli liczby pracujÄ…cych. Chyba, że z góry zakÅ‚adajÄ…, że powstaÅ‚e w kraju bogactwo przejmie oligarchia lub cwaniacy z zagranicy.

Rudolf Jaworek

.....................................................................................................................