Dodano: 04.03.12 - 10:50 | Dział: Oceny-Poglądy-Analizy

Kolaboranci, racjonaliści i romantycy

MaÅ‚e i Å›rednie narody i ich paÅ„stwa czÄ™sto ulegajÄ… przemocy ich wiÄ™kszych sÄ…siadów. Tak dzieje siÄ™ od wieków i w naszej części Europy. Wielcy, zdobywszy wÅ‚adzÄ™ nad mniejszymi narodami, starajÄ… siÄ™ je i ich bogactwo wykorzystać. By speÅ‚nić to zadanie siÄ™gajÄ… do różnych metod. Jednym z celów jest wzmocnienie wÅ‚asnych siÅ‚ biologicznych ( w postaci tzw. „miÄ™sa armatniego”, siÅ‚y roboczej, potencjaÅ‚u intelektualnego) przez zniszczenie Å›wiadomoÅ›ci narodowej (odrÄ™bnoÅ›ci interesów) spoÅ‚eczeÅ„stwa narodu pokonanego (nad którym zdobywcy rozszerzyli swe panowanie). Zdobywcy cele te mogÄ… realizować poprzez wÅ‚asnÄ… ludność (jej przedstawicieli). Metoda ta jest jednak maÅ‚o skuteczna gdyż ich obcość powoduje konsolidacjÄ™ miejscowych w ich oporze, ewentualnie walce. Dlatego zdobywcy starajÄ… siÄ™ pozyskać odpowiednie zastÄ™py współpracujÄ…cych z nimi ludzi miejscowych, którymi wypeÅ‚niajÄ… ogniwa wÅ‚adzy, potrzebne do kierowania spoÅ‚eczeÅ„stwem. W nakÅ‚anianiu do współpracy zwyciÄ™zca (wróg) stosuje różne metody. Najskuteczniejszymi sÄ… szantaż i korupcja.
W narodzie podbitym wykształcają się różne postawy wobec zdobywcy w zależności od stopnia zagrożenia i odczuwalnej dokuczliwości metod realizowania zamierzeń obcej władzy. Z grubsza możemy je podzielić na postawę kolaboracji, racjonalizmu i romantyzmu. Warto je przeanalizować.:

Kolaborant: wyrÄ™cza okupanta w administrowaniu podbitym narodem i realizuje jego cele skuteczniej od niego, gdyż przez wielu miejscowych uważany jest za jednego ze „swoich”. Podbity naród uważa go jednak za zdrajcÄ™ narodowego interesu i przy ewentualnej zmianie siÅ‚ i odzyskaniu niepodlegÅ‚oÅ›ci taki osobnik pozbawiany jest zazwyczaj życia (Hacha, Peten, Quisling, ks.Tiso). Kolaboranci to odÅ‚am narodu przez resztÄ™ pogardzany, znienawidzony, a w czasach wojen czÄ™sto likwidowany. Jednak jego wodzowie mogÄ… w pewnych wypadkach Å›wiadomie przyjąć owÄ… pogardzanÄ… rolÄ™ by uchronić swój naród od zagÅ‚ady (Np. CzechosÅ‚owacja, dziÄ™ki kolaboracji z Hitlerem rzÄ…du Hachy przetrwaÅ‚a wojnÄ™ bez wiÄ™kszych zniszczeÅ„ biologicznych, rozwoju intelektualnego (funkcjonujÄ…ce szkolnictwo i uniwersytety) i znacznie powiÄ™kszyÅ‚a swe bogactwo i potencjaÅ‚ gospodarczy). Czasem kolaborant może być przez naród oceniany nawet pozytywnie, jeÅ›li współpracuje z siÅ‚ami zewnÄ™trznymi, które usunęły miejscowego, znienawidzonego wÅ‚adcÄ™ (np. Husejn w Iraku w oczach Kurdów i Szyitów).

Racjonalista: to czÅ‚owiek gÅ‚Ä™boko zwiÄ…zany ze swoim narodem, który w wyniku istniejÄ…cego stanu nie widzi możliwoÅ›ci przywrócenia narodowi niepodlegÅ‚oÅ›ci w dajÄ…cym siÄ™ do przewidzenia czasie. Stara siÄ™ Å‚agodzić ciężar okupacji dla spoÅ‚eczeÅ„stwa, zapobiegać procesom jego wyniszczania, przygotowywać organizacyjnie do niepodlegÅ‚oÅ›ci, wpÅ‚ywać na zmiany celów okupanta w kierunku pożytecznym dla rozwoju swego narodu. PrzykÅ‚adów takiej postawy w naszej historii mamy wiele jak np. książę Czartoryski, Wielopolski, polscy posÅ‚owie w parlamencie wiedeÅ„skim w czasie Austro- WÄ™gier. Ostatnio takie postawy mogliÅ›my odnotować wÅ›ród naszych narodowych elit dziaÅ‚ajÄ…cych w „Radzie Konsultacyjnej” powoÅ‚anej w czasie stanu wojennego przez gen. Jaruzelskiego. W jej pracach uczestniczyli wybitni Polacy jak Aleksander Legatowicz, WÅ‚adysÅ‚aw SiÅ‚a Nowicki, ZdzisÅ‚aw Sadowski, Andrzej Tymowski, Julian Auleytner, Janusz ZabÅ‚ocki, Maciej Giertych, Jan SzczepaÅ„ski, Eugeniusz TabaczyÅ„ski, Å». Wierzbicki i inni. Wystarczy przeczytać wypowiedzi tych ludzi, publikowanych bez cenzury, w miesiÄ™czniku Rada Narodowa, by zrozumieć jak wielkÄ… i bezkompromisowÄ… walkÄ™ toczyli w tamtych warunkach o ratowanie polskoÅ›ci. Jak pod wpÅ‚ywem ich argumentów dokonano wyÅ‚omu i niszczenia ideologii komuny, importowanej ze wschodu. Co wiÄ™cej siÅ‚a rażenia gÅ‚oszonych prawd byÅ‚a tak wielka, że naruszyÅ‚a nawet sposób myÅ›lenia samego centrum sowieckiego imperium – Moskwy. SÄ… to niestety zapomniani, przez mafiÄ™ okrÄ…gÅ‚o stoÅ‚owÄ…, bohaterowie.

Romantyk: to człowiek całą duszą i sercem oddany ojczyźnie. Gotów poświęcić własne życie w obronie praw swych ziomków do życia w wolności, w niepodległym państwie. Obcą zwierzchność zwalcza wszystkimi możliwymi sposobami. Nie patrzy na realność osiągnięcia zamierzonych celów. Ten typ ludzi staje się inspiracją pisarzy, poetów, stawiani są za wzór i jest kreowany na bohaterów narodowych. Ich nie poparte zimną kalkulacją działania sprowadzają często na ich naród morze nieszczęść, a nawet jego zagładę. (Powstania). Jednak ich zasługą jest nieraz pokonanie wroga wbrew zimnym kalkulacjom (bitwa warszawska). Dzięki ich zrywom, wróg stale nękany, opuszcza nieraz okupowany teren (Wietnam, Algiera, ), a ich czyny przywracają nieraz utraconą poprzednio niepodległość. W historii te postacie najbardziej są cenione a ich zrywy, nawet nieudane, stanowią ważny czynnik w przetrwaniu duchowości narodu,
W życiu narodu postawy racjonalistów i romantyków stanowią o jego przetrwaniu. Trzeba jednak pamiętać, że w sytuacjach skrajnych o jego przetrwaniu może zadecydować także postawa kolaboranta, choć najbardziej tragiczna i ryzykująca życiem przyjęcie takiej postawy.

Rudolf Jaworek