Dodano: 25.10.11 - 22:39 | Dział: Nasze zdrowie

Komu służy służba zdrowia?




Temat zawsze na czasie. W sezonie jesiennym jednak niedoskonaÅ‚oÅ›ci polskiego systemu tzw. „sÅ‚użby zdrowia” odczuwamy silniej.

Nikt nie ma recepty na wiele chorób, które zadręczają polskie społeczeństwo. Eksperymentują na nas kolejne rządy i ekipy naprawcze. Sześciolatki do szkół, emeryci na cmentarz a chorzy niech wcinają Gripex, nie zawracają głowy lekarzom.

Nasze składki zusowskie zasilają konta przychodni, do których potem my nie możemy się dostać. Tym, którym kręcą się w oku łezki za kolejkami sklepowymi sprzed lat, zadam pytanie: kiedy ostatnio mieli przyjemność korzystać z publicznej służby zdrowia? Próba wyrwania numerka do lekarza szybko i boleśnie wyprostuje im wyidealizowane wspomnienia.

Nieprzyjemny to moment, w którym z bezsilnoÅ›ci chce siÄ™ dusić rejestratorkÄ™, chwila refleksji nad tym, ile kasy utopiÅ‚ zus, bez naszej zgody, w ten interes…

Opcjonalnie oczywiście zdesperowani pacjenci mogą wykupić prywatne ubezpieczenia. I już nawet nie w tym problem kogo na to stać, a wiadomo, że większość nie. Ale w tym, że są to kolejne nasze pieniądze przeznaczane na ten cel, a co się stało z poprzednią niemała sumką?

Szczęściarze dostają ubezpieczenie prywatne od pracodawcy. A może już nie szczęściarze? Państwo polskie opiekuńcze postanowiło wtrącić swoje trzy grosze.

Wczoraj sędziowie Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego w swojej uchwale uznali, że: "wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych, których wartość nie jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (...), stanowią dla pracowników uprawnionych do ich wykorzystania nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 tej wymienionej ustawy".

Uchwała jest kolejną, jaką podjął NSA w sprawie pakietów medycznych. 24 maja zeszłego roku decyzja zapadła w mniejszym (siedmioosobowym) składzie. Ze względu na kontrowersje i rozbieżności w orzecznictwie NSA postanowił przekazać sprawę do rozpatrzenia pełnemu składowi Izby Finansowej. Za wyrażonym stanowiskiem opowiedziało się 22 sędziów, a 8 było przeciw - zgłosili tzw. zdanie odrębne. Ministerstwo Finansów stoi na stanowisku, że firmy powinny doliczać do przychodów pracowników wartości faktycznie otrzymanych przez nich świadczeń, w tym usług medycznych, i odprowadzać od nich podatek dochodowy.

Jednym sÅ‚owem: pÅ‚acisz skÅ‚adki zusowskie, to maÅ‚o – zapÅ‚ać jeszcze za bezczelność, że stać CiÄ™ na prywatnÄ… sÅ‚użbÄ™ zdrowia.

Stara taktyka: żeby jednym siÄ™ nie wydawaÅ‚o, że inni majÄ… lepiej, zamiast ciÄ…gnąć w górÄ™, utnijmy, by byÅ‚o po równo. DaÅ‚abym gÅ‚owÄ™, że w Polsce ten sposób „wyrównywania szans” już kiedyÅ› byÅ‚ wdrażany …

Anna Raciniewska