Dodano: 19.10.11 - 12:01 | Dział: Godne uwagi

Tak miała wyglądać Polska?

kapÅ‚anie „SolidarnoÅ›ci”



Dwadzieścia siedem lat temu został zamordowany ks. Jerzy Popiełuszko.


Obecnie tyle siÄ™ mówi o oddzieleniu paÅ„stwa od KoÅ›cioÅ‚a, o postawie księży. Ciekawe, czy on przejÄ…Å‚by siÄ™ tym, czy robiÅ‚by dalej swoje? Czy za takÄ… PolskÄ™ „wojujÄ…cych” palikociÄ…t zginÄ…Å‚ on i inni księża – Niedzielak, Suchowolec, Zych? Czy po to by być teraz wykpiwanym pomagaÅ‚ nam zdobywać wolność papież Polak? Co powiedzieliby na postawÄ™ wielu wiernych niezÅ‚omni prymasi – Hlond i WyszyÅ„ski? Wreszcie, czy o takÄ… PolskÄ™ walczyÅ‚ u boku powstaÅ„ców nie jeden ksiÄ…dz? Czy im też powinno siÄ™ powiedzieć, że niepotrzebnie wtrÄ…cali siÄ™ do spraw paÅ„stwa?

Krótką pamięć mają ci, którym teraz przeszkadzają krzyże, bo to właśnie Kościół w latach komuny, a wcześniej w czasie rozbiorów i okupacji był ostoją Polskości. Pamiętamy jeszcze porywające Msze za Ojczyznę, gdzie każdy obecny choć przez chwile czuł się wolnym.

Warto pamiętać, że duchowieństwo, członkowie zakonów i zwykli wyznawcy to też obywatele tego kraju. Jeśli się tyle mówi o tolerancji, to może warto się zastanowić, że tez maja swoje prawa i mogą, a nawet powinni ich dochodzić. W Boga wierzy się nie tylko w świątyni, ale dwadzieścia cztery godzina na dobę, więc nie ma co spychać katolików i krzyżem do kruchty.

Adam Mickiewicz pisaÅ‚ "Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem – Polska jest PolskÄ…, a Polak Polakiem".
Nasi chrzeÅ›cijaÅ„scy przodkowie budowali potÄ™gÄ™ Polski. Z „BogurodzicÄ…” na ustach zaczynano walkÄ™ m.in. pod Grunwaldem.
Nasz wieszcz opracował też pisma Jakuba Bohme, który napisał inne, ważne słowa na ten temat:
„Mówisz: Niech sobie ludzie nie kochajÄ… Boga,
Byle im była cnota i Ojczyzna droga.
Głupiec mówi: Niech sobie źródło wyschnie w górach,
Byleby mi pÅ‚ynęła woda w miejskich rurach.”


Na koniec jeszcze kilka słów z ostatnich rozważaÅ„ różaÅ„cowych ks. Jerzego, które sÄ… uzasadnieniem jego dziaÅ‚aÅ„, ale także powinny dać do myÅ›lenia zwolennikom „nowych” zmian, których dziwi nieprzejednana postawa wierzÄ…cych.
„Zwyciężać zÅ‚o dobrem, to zachować wierność prawdzie. Prawda jest bardzo delikatnÄ… wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciÄ… naszego rozumu. Dążenie do prawdy wszczepiÅ‚ w czÅ‚owieka sam Bóg, stÄ…d w czÅ‚owieku jest naturalne dążenie do prawdy i niechęć do kÅ‚amstwa. Prawda, podobnie jak sprawiedliwość, Å‚Ä…czy siÄ™ z miÅ‚oÅ›ciÄ…, a miÅ‚ość kosztuje. Prawdziwa miÅ‚ość jest ofiarna, stÄ…d i prawda musi kosztować. Prawda zawsze ludzi jednoczy i zespala. ObowiÄ…zkiem chrzeÅ›cijanina jest stać przy prawdzie, choćby miaÅ‚a ona wiele kosztować. Bo za prawdÄ™ siÄ™ pÅ‚aci, tylko plewy nie kosztujÄ…. Za pszeniczne ziarno prawdy trzeba czasami zapÅ‚acić.
Aby zwyciężać zÅ‚o dobrem, trzeba troszczyć siÄ™ o cnotÄ™ mÄ™stwa. Cnota mÄ™stwa jest przezwyciężeniem ludzkiej sÅ‚aboÅ›ci, zwÅ‚aszcza lÄ™ku i strachu. ChrzeÅ›cijanin musi pamiÄ™tać, że bać siÄ™ trzeba tylko zdrady Chrystusa za parÄ™ srebrników jaÅ‚owego spokoju. ChrzeÅ›cijaninowi nie może wystarczyć tylko samo potÄ™pienie zÅ‚a, kÅ‚amstwa, tchórzostwa, zniewolenia, nienawiÅ›ci, przemocy, ale sam musi być prawdziwym Å›wiadkiem i obroÅ„cÄ… sprawiedliwoÅ›ci, dobra, prawdy, wolnoÅ›ci i miÅ‚oÅ›ci.”

(Rozważania różaÅ„cowe Bydgoszcz, 19 października 1984 r. wg: M. Kindziuk „Åšwiadek prawdy” s.403)

SGOSIA