Dodano: 14.08.11 - 23:07 | Dział: Godne uwagi

WÅ‚adza zwierzchnia

w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu


Å»yjemy w czasach w których nie można znać siÄ™ na wszystkim i osobiÅ›cie zaÅ‚atwiać wszystkie swoje sprawy. Musimy korzystać z usÅ‚ug poÅ›redników, przedstawicieli, reprezentantów, specjalistów, zastÄ™pców. DziÄ™ki nim możemy poÅ›wiÄ™cić siÄ™ czynnoÅ›ciom które sÄ… dla nas najważniejsze, na których siÄ™ znamy lub które lubimy. UkÅ‚ad “usÅ‚ugobiorca-usÅ‚ugodawca” ma jeden sÅ‚aby punkt - konflikt ich interesów. Oznacza to, że dla usÅ‚ugodawcy jego osobisty interes jest czÄ™sto ważniejszy niż interes usÅ‚ugobiorcy.

Mamy na trwale zapisaną w genach wolę przetrwania tj. dbałość o nasze osobiste interesy życiowe. W swoim własnym interesie każdy powinien na bieżąco kontrolować jakość świadczonych mu usług. Brak kontroli dobrze obrazuje anegdota:

Pan Andrzej na działce opryskuje swoje pomidory. Jego sąsiad zwraca mu uwagę: Środek chemiczny który stosujesz jest za silny. Ma zbyt długi okres karencji. Pomidory nie będą nadawały się do spożycia. Andrzej na to: Te pomidory uprawiam nie do jedzenia. One będą wyłącznie na sprzedaż.

SpecyficznÄ…, wyjÄ…tkowo ważnÄ… dla naszego tu, teraz, jutro i pojutrze jest usÅ‚uga jakÄ… Å›wiadczÄ… nam “specjaliÅ›ci” od bieżącego zarzÄ…dzania wspólnymi sprawami - politycy. Niestety - w naszej ojczyźnie pomimo zapisu Konstytucji RP Art. 4 pkt. 1 “WÅ‚adza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu.” my obywatele nie mamy kontroli (wÅ‚adzy) nad politykami. Nie możemy zawetować żadnej ich decyzji ani zmienić jakiegokolwiek przepisu prawnego bez ich zgody. Dla naszych polityków, zgodnie z naturÄ… ludzkÄ…, najważniejszy jest ich osobisty interes – jak najdÅ‚użej być na “Å›wieczniku”.

W biznesie udziałowcy wybierają w wolnych wyborach (w otwartych konkursach) zarząd firmy i dają mu na wstępie do podpisania swoje warunki pracy i płacy. Pozostawiają do swojej wyłącznej decyzji (zgody) wszystkie istotne sprawy firmy np. zaciąganie kredytów. Gwarantują sobie prawo do bieżącej kontroli i oceny pracy zarządu łącznie z prawem do natychmiastowego rozwiązania z nim umowy o zatrudnieniu.
Natomiast nasz “zarzÄ…d” bez pytania siÄ™ nas o zgodÄ™ ustanawia dla siebie “prawo pracy” i swoje uprawnienia. Nasi politycy okreÅ›lajÄ… sposób ich wybierania (rodzaj ordynacji wyborczej), wysokość diet poselskich, odpraw, prawo tworzenie wg wÅ‚asnego upodobania tzw. koalicji rzÄ…dzÄ…cych etc. W naszym imieniu podpisujÄ… umowy miÄ™dzynarodowe, zaciÄ…gajÄ… kredyty, wysyÅ‚ajÄ… naszych synów na dalekie egzotyczne wojny, ustanawiajÄ… przepisy pod dyktando lobbystów etc.

Jedynym warunkiem utrzymania się u władzy są wysokie notowania popularności. Przyjemne decyzje (rozdawnictwo), miłe słowa (komplementy, obiecanki) i bezwzględna krytyka konkurentów to trzy kanony polityków w obecnym systemie.
Nasza umowa spoÅ‚eczna “obywatele – politycy” ma dwie Å›miertelnie groźne dla nas wady. Obywatele nie majÄ… realnych możliwoÅ›ci:

 bieżącej kontroli pracy polityków - prawa veta. ScedowaliÅ›my tÄ™ istotnÄ… rolÄ™ na polityków opozycji. W walce o gÅ‚osy wyborców pomiÄ™dzy politykami ugrupowaÅ„ rzÄ…dzÄ…cych i opozycji nie ma szans na merytoryczny dialog miÄ™dzy nimi i poszukiwanie kompromisowych rozwiÄ…zaÅ„. Permanentnie rywalizujÄ… z sobÄ… i zdecydowanie siÄ™ krytykujÄ…;

 wprowadzania do umowy “obywatele – politycy” korekt - prawa inicjatywy obywatelskiej.
JesteÅ›my w swojej ojczyźnie, w swoim domu, traktowani jak maÅ‚e dzieci. Jeden z obecnych polityków okreÅ›liÅ‚ nas dosadnie - “ciemny lud”.

Aby to zmienić nie trzeba wyważać otwartych drzwi. Szwajcarzy przez ponad 150 lat nie tylko produkujÄ… doskonaÅ‚e zegarki i czekolady ale także wypracowali najlepszy system polityczny. “ZatrudniajÄ…” polityków na czas okreÅ›lony i w “umowie o pracÄ™” zastrzegli sobie prawo do staÅ‚ej kontroli ich pracy oraz nadrzÄ™dne prawo “korekty umowy o pracÄ™”. MajÄ… realne prawo veta poczynaÅ„ polityków oraz realnÄ… możliwość ustanawiania prawa bez ich udziaÅ‚u.

“Nie wolno skakać na gÅ‚Ä™bokÄ… wodÄ™ ,gdy nie umie siÄ™ pÅ‚ywać”. Nie możemy żywcem adaptować systemu Helwetów. Stowarzyszenie WIĘCEJ DEMOKRACJI postuluje naukÄ™ samodzielnoÅ›ci i test dojrzaÅ‚oÅ›ci obywatelskiej rozpocząć od samorzÄ…dów. Dać obywatelom gmin realne prawo veta istotnych decyzji zarzÄ…du oraz prawo inicjatywy w każdej ważnej sprawie dotyczÄ…cej ich gminy. Decyzja zwykÅ‚ej wiÄ™kszoÅ›ci gÅ‚osujÄ…cych MUSI być wiążąca niezależnie od frekwencji. Obywatele muszÄ… siÄ™ przekonać, że samodzielnie mogÄ… i potrafiÄ… decydować o swoich wspólnych sprawach.

Szanowny czytelniku: Czy zgadzasz siÄ™ być dzieckiem “rodziców” którzy nie troszczÄ… siÄ™ o TwojÄ… przyszÅ‚ość i Å›rodowisko w którym mieszkasz a wyÅ‚Ä…cznie permanentnie walczÄ… z sobÄ… o wÅ‚adzÄ™ nad TobÄ…?
JeÅ›li do koÅ„ca nie przekonaÅ‚ CiÄ™ do demokracji bezpoÅ›redniej ten apel i wahasz siÄ™ z odpowiedziÄ… na tak postawione pytanie to odwiedź naszÄ… stronÄ™ internetowÄ… www.demokracjbezosrednia.pl i/lub zapoznaj siÄ™ z publikacjÄ… “Potrzeba prawdziwej demokracji”.* JeÅ›li natomiast jesteÅ› już przekonany, że masz prawo osobiÅ›cie i bezpoÅ›rednio decydować o swoich/naszych publicznych sprawach to:
1. Przekonaj do demokracji bezpośredniej swoich bliskich znajomych.
2. Prześlij znajomym w Internecie ten apel.
3. Przyłącz się do naszego stowarzyszenia SWD.
4. Przed najbliższymi wyborami do Sejmu i Senatu na spotkaniach przedwyborczych pytaj się kandydatów czy mają w swoim programie postulat wprowadzenia demokracji bezpośredniej w samorządach. Jeśli kandydat odpowie, że NIE to oświadcz mu, że na niego nie zagłosujesz.

******************
* Publikacja “Potrzeba prawdziwej demokracji” zawiera moje piÄ™cioletnie refleksji na temat potrzeby zastosowania w naszej ojczyźnie demokracji bezpoÅ›redniej, możliwoÅ›ci jej wdrożenia, zalet i efektów jej zastosowania. Jest dostÄ™pna w wydawnictwie Unibook: http://www.unibook.com/pl/Zdzis%C5%82aw-Gromada/Potrzeba-prawdziwej-demokracji . W listopadzie 2007 roku Prezes Organizacji Narodu Polskiego Ligi Polskiej w Szwajcarii Dr hab. .med. Jan Pyszko tak oceniÅ‚ mojÄ… decyzjÄ™ o tej publikacji:
“Spostrzeżenia i refleksje zawarte w monografii “ Potrzeba peÅ‚nej demokracji” sÄ… w peÅ‚ni uzasadnione i trafne, szczególnie w obecnym kryzysowym poÅ‚ożeniu naszego kraju. Dla szerokiej publicznoÅ›ci wydanie drukiem publikacji “Potrzeba peÅ‚nej demokracji” bÄ™dzie cennym przyczynkiem w procesie odbudowypolskiej Å›wiadomoÅ›ci narodowej bez której nie znajdziemy drogi do naprawy Rzeczypospolitej.”

Zdzisław Gromada