Dodano: 21.07.11 - 11:31 | Dział: Nasze zdrowie

Filtry przeciwsłoneczne

– jakie sÄ…?



Nasza skóra zawiera melaninę, barwnik skóry chroniący nas przed promieniami słonecznymi. Jest to nasz naturalny filtr.

Im więcej melaniny tym ciemniejsza skóra. Jednak nawet małe zadrapanie powoduje wnikanie promieni słonecznych w głąb skóry. Dlatego należy korzystać z filtrów przeciwsłoneczne. Wyróżniamy dwa rodzaje : fizyczne i chemiczne.

Fizyczne filtry (mineralne) to drobinki tlenku cynku, żelaza lub dwutlenku węgla. Odbijają głównie promieniowanie UVB. Słabo natomiast cronią przed promieniami UVA. Są one pozbawione konserwantów i środków zapachowych więc nie uczulają. Polecane dla dzieci i alergików są dosyć ciężkie i zostawiają białą powłokę na skórze. Firmy kosmetyczne dążą do opracowania jak najmniejszych cząsteczek aby uniknąć powstawania białej powłoki.

Chemiczne filtry wnikają w naskórek (w jego wierzchnie warstwy) i pochłaniają niebezpieczną energie promieniowania ultra fioletowego w tym tez UVA. Chronią każdy rodzaj skóry, mogą jednak uczulać no i wymagają częstego stosowania (co 2 godziny). Są lżejsze i nie pozostawiają białej warstwy na skórze.

Najkorzystniejsze jest łącznie kilku filtrów fizycznych i chemicznych. Daje nam to pewność że lepiej chronimy skórę przed promieniami UVA i UVB.

LILKA