Dodano: 27.07.10 - 15:35 | Dział: Na każdy temat

Źródło

By dojść do źródÅ‚a należy iść w górÄ™, pod prÄ…d rzeki – pisaÅ‚ nasz wielki rodak.

Papież doskonale wiedział gdzie szukać źródła i jak z niego korzystać, woda bowiem obok powietrza jest najważniejszym skarbem w życiu istoty ludzkiej.

Każdy czÅ‚owiek ma swojÄ… Å›cieżkÄ™ wydeptanÄ… wÅ‚asnymi stopami, wÅ‚asne drzewo, z którym razem wyrasta i rzekÄ™, która kiedyÅ› porywaÅ‚a mÅ‚odociane marzenia. Jednych raj otoczony jest wielkim miastem, innych Å‚Ä…kami z wysokÄ… trawÄ… i zÅ‚oconymi polami. Niektórzy mówiÄ…, że ziemia jest maÅ‚a, ale nie dla idÄ…cego piechotÄ… czÅ‚owieka. Kiedy lecÄ™ samolotem nad wielkimi obszarami Kanady, gdzie niegdzie na pustkowiu wyrastajÄ… domy. Kilka gospodarstw oddalonych wiele mil od miast, chaty wydaje siÄ™ zapomniane przez Boga. MyÅ›lÄ™, że i tam mieszkajÄ… szczęśliwi ludzie majÄ…cy swoje drzewa i rzeki, które siÄ™ wijÄ… daleko od nas. Gniazdo każdemu ptakowi jest drogie. ŹródÅ‚o podobnie jak życie wytryska tam gdzie go siÄ™ najmniej spodziewa, gdzie brakuje wody, a rzeka pÅ‚ynie już wybranym przez siebie szlakiem. Å»ycie – podobne rzekom: burzliwe lub spokojnie pÅ‚ynÄ…ce, coraz dalej od źródÅ‚a. Wszystko ma swój poczÄ…tek, wÅ‚asne źródÅ‚o, z którego czerpie bez koÅ„ca. IstniejÄ… źródÅ‚a dobra i zÅ‚a, choć nie te same, ale równomiernie wytryskajÄ…. Jak Å›wiat dÅ‚ugi i szeroki, na każdym niemal skrawku ziemi zamieszkujÄ… dobrzy i źli ludzie. ÅšpiÄ… w paÅ‚acach, wiejskich chatach, namiotach z wielbÅ‚Ä…dziej skóry czy w lodowatych iglach i wszyscy o czymÅ› marzÄ…. Czy marzenia jednych i drugich sÄ… podobne?, na pewno nie! Ci ostatni majÄ… najskromniejsze, co wcale nie oznacza, że ci w paÅ‚acach należą do najszczęśliwszych mieszkaÅ„ców tej ziemi. Wszyscy pÅ‚ynÄ… tym samym strumykiem i jednakowo oddalajÄ… siÄ™ od źródÅ‚a. Nie każdy potrafi pÅ‚ynąć pod prÄ…d w poszukiwaniu czegoÅ› nowego. Z każdym rokiem oddalamy siÄ™ od krystalicznej wody czÄ™sto zamieniajÄ…c jÄ… w zwyczajnÄ… kaÅ‚użę. Niszczymy boskie dary nie baczÄ…c na konsekwencjÄ™. Nie odczuwamy pragnienia, by pozostawić czyste rzeki wnukom, chociaż nasze pokolenie odziedziczyÅ‚o je w nieskazitelnym stanie. Ważne jest tu i teraz, liczymy siÄ™ tylko my i nasza egzystencja, co kogo obchodzi jutro. A źródÅ‚o nadal wylewa krystaliczne Å‚zy, by sprostać grymasom czÅ‚owieka. Na pustyni, by ugasić pragnienie należy ssać kamyk, ale to tylko doraźne rozwiÄ…zanie, bez wody życie nie istnieje.

Od czasów Antyku osady powstawały w pobliżu rzek, jezior, wybrzeży - głównie z kilku powodów: wody pitnej, pożywienia, łatwego transportu i uprawy nawodnionej gleby.

Widzimy zatem jakim skarbem jest woda i czym dla człowieka jest źródło. Każdy z nas ma wiele własnych gwiazd na niebie i jedno źródło, z którego czerpie zapasy.

Pamiętam lata dzieciństwa i tę zimną wodę z kamiennej studni, która do dzisiaj gasi moje pragnienie. Nie wszystkie marzenia z młodości się spełniają, ale potrafią pozostać w pamięci i towarzyszyć do końca. Bez marzeń nie można być szczęśliwym, bo niekiedy to, co otrzymaliśmy nie wystarcza, by żyć. Jesteśmy doskonale wkomponowani w przyrodę niczym obraz w ramę i z nią razem wzrastamy, w niej tworzymy życie.

Kiedy Stwórca miał już gotowy świat, zobaczył, że czegoś tu brakuje i wtedy pomyślał o człowieku. Nawet najpiękniejszy krajobraz staje się pusty, kiedy zabraknie w nim istoty rozumnej. Natura i człowiek potrafią tworzyć jedną całość. Każdy fotograf robiąc zdjęcie człowiekowi szuka pięknego tła, by uzupełnić jego wady i ukryć zalety. Mówią, że szata zdobi człowieka, ale nie mówią, że otoczenie dodaje mu barw i mądrości. Kiedy architekt projektuje dom, obok umieszcza drzewa i krzewy, bo sam dom na pustkowiu nie może być domem. Podobną pustynią jest dom bez kobiety.

Wszystko powstaje z czegoś, ma swój początek, swoje źródło. Tylko Bóg potrafił z niczego stworzyć świat, lecz Jego źródłem był sam pomysł, przecież nie miał na czym bazować. Jak widzimy bez źródła nie stało się nic, co się stało. Filozofia życia to coś więcej niż byt, to również otaczający nas świat, to przyroda dodająca barw nawet w najsmutniejszych momentach.

SmukÅ‚e topole, rosochate wierzby potrafiÄ… być piÄ™kniejsze niż los czÅ‚owieka.” Kiedy w las wchodzisz stajesz siÄ™ drzewem – Å›piewaÅ‚ Marek Grechuta, kiedy wsiadasz do łódki udziela ci siÄ™ wiosÅ‚o.” JesteÅ›my częściÄ… przyrody i tylko dziÄ™ki jej urokom potrafimy siÄ™ Å›miać. Szczęście przychodzi tylko do tego domu, w którym sÅ‚ychać Å›miech. Wszystko na Å›wiecie podobne naczyniom poÅ‚Ä…czonym i nic nie dzieje siÄ™ bez przyczyny. PomysÅ‚ na obraz, który malujemy przez caÅ‚e życie ma swoje poczÄ…tki w dzieciÅ„stwie. Te cudowne drzewa ukryte we wspomnieniach, Å‚Ä…ki z rozsianym kwieciem, kapliczki drewniane witajÄ…ce przechodnia i wÅ‚asne niebo nad rodzinnym krajem. Przez caÅ‚e życie powracamy do źródÅ‚a, do miejsca gdzie byÅ‚ nasz poczÄ…tek, gdzie zapach zielonej miÄ™ty i skromnych maciejek wdzieraÅ‚ siÄ™ do malutkiego nosa.

Każdy ma swój własny zapach i obraz pozostawiony bogom, na którym domalowują resztki naszego losu. Przy życiu trzyma nas nadzieja i wiara w tajemniczą przyszłość, która jest w ręku Boga.

A człowieczy los często zawdzięczamy ludziom, którzy starają się być mądrzejsi od Boga.

WywoÅ‚ujÄ… wojny, nadmiernym bogactwem powodujÄ… głód innych, zabierajÄ… życie i oni również posiadajÄ… swoje źródÅ‚o – źródÅ‚o zÅ‚a. Z niego czerpiÄ… bez koÅ„ca i to potrafi gasić ich nadmierne pragnienie, pragnienie wÅ‚adzy nad resztÄ… Å›wiata. Oni nie dostrzegajÄ… piÄ™kna natury, ich tÅ‚em do fotografii sÄ… nadÄ™te banki, taki krajobraz im z zupeÅ‚noÅ›ci wystarcza. Każdy ma swego Boga, któremu powierzyÅ‚ caÅ‚e życie; od samego poczÄ…tku, do koÅ„ca. Wszystko ma swój poczÄ…tek, zÅ‚o również, jego źródÅ‚o leży u podnóża fortuny, zakÅ‚amania i nienawiÅ›ci.

Przepych potrafi w ludzkim umyśle czynić spustoszenie, cóż można chcieć mając wszystko i tutaj zaczynają powstawać szatańskie pomysły. A wszystko to po to, by uprzykrzyć życie drugiemu człowiekowi, a w rezultacie go odebrać. Jednych marzeniem jest pomagać, drugich niszczyć. Nie może być utrzymana równowaga we wszystkim.

Los rzuca czÅ‚owieka, szczególnie w tych trudnych czasach po caÅ‚ym Å›wiecie i dobrze jest jeÅ›li ten nie zapomina skÄ…d przybyÅ‚, gdzie siÄ™ urodziÅ‚. Bronić swego miejsca nawet przed zÅ‚ym sÅ‚owem – to obowiÄ…zek każdego czÅ‚owieka

Gdziekolwiek rzuci ciÄ™ los, powracaj do korzeni, nie łódź siÄ™ piÄ™knem, którego jeszcze nie poznaÅ‚eÅ›, a jeÅ›li nawet – wÅ‚asne piÄ™kno nie ma równego sobie. Dla każdego dziecka najpiÄ™kniejszÄ… jest jego matka. Tak czÄ™sto idziemy za innym depczÄ…c wÅ‚asnÄ… godność, zbyt szybko zapominamy wÅ‚asnego jÄ™zyka zachwycajÄ…c siÄ™ niezrozumiaÅ‚ym beÅ‚kotem.

Choć źródło nie ma wpływu na wybór koryta przez rzekę, to jednak dało jej życie i ciągle pamięta o jej zasilaniu, a więc istnieniu.

Iść pod prąd, znaczy być silnym i wiernym temu, co dało początek. Ówczesne czasy każą człowiekowi iść z prądem, modą narzucaną przez możnych, zapomnieć o jakimkolwiek źródle. Nowe trendy nie uznają istnienia Stwórcy, nauka potrafi udowodnić i obalić wszystkie reguły dobra. Sprawiedliwość staje się mało modna, wręcz wyśmiewana, kto nie potrafi kombinować uważany jest za frajera, głupca.

Wysycha źródło dobroci, jedynym pragnieniem człowieka stają się pieniądze zdobyte za wszelką cenę. Apetyt na władzę spycha z drogi najważniejsze znaki, którymi jeszcze niedawno kierował się ambitny człowiek.

Choć zostały jeszcze źródła z zimną, krystaliczną wodą wolimy pić mętne, pełne bakterii ścieki z kałuży. Niewielu ludzi stać, by wsłuchali się w słowa Wielkiego Polaka i udali się w górę rwącej rzeki w poszukiwaniu źródła.

Serce i źródÅ‚o stanowiÄ… jedno, kiedy przestajÄ… bić – wygasa życie.

Władysław Panasiuk
8 lipiec 2010