Dodano: 06.12.09 - 22:10 | Dział: FAKTY CIEKAWE LECZ MAŁO ZNANE - Marian Kałuski

Amerykanie krytykują rząd Tuska

Zagraniczni eksperci wzięli Polskę na celownik. Po ostatniej krytyce rządu za lenistwo, obecnie kolejni eksperci atakują Warszawę za to, że nie chce reformować gospodarki, a jedyne co władze planują, to organizacja Euro 2012. Ekonomiści nie mają złudzeń, że przez nasz rząd, Polska będzie rozwijać się dużo wolniej niż powinna.

Prestiżowy amerykański dziennik "Wall Street Journal" (23.11.2009) pisze rząd Donalda Tuska najwyraźniej zrezygnował z realizacji zapowiadanych ambitnych celów gospodarczych. Ponieważ rządowi w ciągu pierwszych dwóch lat kadencji nie udało się zapewnić większych wpływów z prywatyzacji, utorować drogi do wprowadzenia euro czy uprościć procedur biznesowych, teraz skupi się on na mniej ambitnych celach. Gazeta ostrzega, powołując się na analityków, że sytuacja taka sprawi, iż w nadchodzących latach wzrost gospodarczy kraju będzie poniżej jego możliwości. "WSJ" cytuje Witolda Orłowskiego, głównego doradcę PricewaterhouseCoopers, który oświadczył, że "brak reform mających na celu powstrzymanie rosnącego długu, będzie oznaczać dla kraju wystawienie na poważne ryzyko w ciągu najbliższych czterech-sześciu lat".

Nowojorski dziennik przypomina, że w przyszłym roku dług publiczny Polski może sięgnąć granicy 55 proc. PKB, a jeśli nie zostanie powstrzymany w najbliższych latach może zbliżyć się do 60 proc.

Cytowany przez "Wall Street Journal" Krzysztof Rybiński z firmy konsultingowej Ernst & Young uważa, że "perspektywa wyborów prezydenckich i parlamentarnych sprawi, że temu rządowi niezwykle trudno będzie myśleć o jakichkolwiek reformach".


Eksperci wytykają lenistwo rządowi Tuska

Dobry nastrój Donalda Tuska w dniu, gdy chwali się osiągnięciami swojego rządu na półmetku kadencji, zaburzają zagraniczni eksperci. Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Polska unika najważniejszych reform i stosuje kreatywną księgowość.

OECD nie zostawia suchej nitki na rządzie Donalda Tuska. Według ekspertów Polska niszczy system emerytalny i nie przeprowadza najważniejszych reform. Do tego rząd rozwiązuje problemy, stosując kreatywną księgowość i wyprzedając majątek narodowy, przesuwając tylko środki z jednej kategorii do drugiej, byle tylko nic nie robić i nie narazić się na krytykę - twierdzi "Puls Biznesu". "Nie widać działań rządu, które zmierzałyby do ograniczania deficytu" mówi "Pulsowi Biznesu" Główny ekonomista Banku Śląskiego Mateusz Szczurek („Dziennik” 20.11.2009).