Dodano: 03.10.09 - 11:01 | Dział: Godne uwagi

Centrum modlitwy za zmarłych

Jako chrześcijanie wierzymy w komunię wszystkich w Chrystusie, zarówno tych, którzy są pielgrzymami na tej ziemi, jak i zmarłych, których oczyszczenie dokonuje się w czyśćcu, a także błogosławionych i świętych w niebie. W komunii tej na uprzywilejowanym miejscu znajduje się Maryja Dziewica, czczona w Sanktuarium Notre Dame de Montligeon we Francji jako Wyzwolicielka i Pocieszycielka Strapionych.

Fundator Dzieła Montligeon, ksiądz Paul Buguet, aby wytyczyć drogę wiodącą do nieba, stał się budowniczym i misjonarzem, utworzył dwa dzieła: jedno o celu socjalnym, drugie- mistycznym. Urodzony w 1843, ten człowiek czynu jako kapłan został skierowany w 1878 do La Chapelle, małego miasteczka, gdzie zastał ubogich mieszkańców. Aktywny, odrestaurował tutejszy kościół, następnie zbudował zbiornik wodny dla zaopatrywania w wodę pitną, zaprojektował linię kolejową. Tu, w La Chapelle, została zrealizowana idea utworzenia dzieła dla uwolnienia dusz cierpiących w czyśćcu, idea, którą nosił w sercu już dwa lata przed przybyciem do La Chapelle, kiedy został dotknięty przez trzy zgony w swojej rodzinie. W modlitwach i medytacjach Paula Buguet powracała odtąd myśl ulżenia duszom czyśćcowym.

Kiedy w 1884 Buguet otrzymaÅ‚ zgodÄ™ od biskupa Sees na utworzenie stowarzyszenia dla uwolnienia dusz czyśćcowych pod patronatem Maryi Wyzwolicielki (Marie Liberatrice), staje siÄ™, jak sam o sobie mówi „komiwojażerem dusz czyśćcowych”. Aby dzieÅ‚o mogÅ‚o siÄ™ rozwijać, potrzebuje pomocy. ZachÄ™cony przez papieża w 1893 udaje siÄ™ w podróż- pielgrzymkÄ™, anonsujÄ…c przesÅ‚anie DzieÅ‚a Montligeon; byÅ‚ w Europie Zachodniej, Hiszpanii, Niemczech, Europie Centralnej, Anglii, Irlandii, Australii, Indiach, Stanach Zjednoczonych…20 listopada 1893 DzieÅ‚o liczy 3 500 000 osób stowarzyszonych.

W La Chapelle rozpoczyna siÄ™ budowa bazyliki. KamieÅ„ wÄ™gielny zostaÅ‚ poÅ›wiÄ™cony w 1896; bazylika zostaÅ‚a otwarta w 1911. W 1902 DzieÅ‚o liczy już 10 mln stowarzyszonych. KsiÄ…dz Paul Buguet decyduje siÄ™ utworzyć drukarniÄ™ i publikować biuletyn DzieÅ‚a Montligeon. Prace prowadzone sÄ… na poczÄ…tku w bardzo skromnej salce przy koÅ›cielnej z pomocÄ… mieszkaÅ„ców ubogiej La Chapelle. PojawiajÄ… siÄ™ efekty pracy oraz licznych podróży fundatora. Ze wszystkich zakÄ…tków Europy napÅ‚ywajÄ… zamówienia biuletynów. KsiÄ…dz Paul Buguet angażuje wiÄ™kszÄ… liczbÄ™ robotników- dbajÄ…c usilnie o to, aby mieszkaÅ„cy jego parafii mieli pracÄ™- i tÅ‚umaczy. W 1904 biuletyn jest tÅ‚umaczony na osiem jÄ™zyków. W trzecim numerze pisma można przeczytać: „ ChcieliÅ›my wznieść w Montligeon kaplicÄ™ godnÄ… naszego wielkiego i piÄ™knego DzieÅ‚a, gdzie każdego dnia bÄ™dÄ… siÄ™ gromadzić proÅ›by ze Å›wiata za dusze czyśćcowe, aby wznieść siÄ™ razem do Boga”.

Do La Chapelle przybywają też pielgrzymi z Francji i innych państw, aby modlić się za dusze osób zmarłych. 29 sierpnia 1928 papież Pius XI kościołowi Notce Dame Liberatrice nadał godność bazyliki; 19 września 1935 odbyła się uroczystość koronacji figury Notce Dame z Montligeon.

Sanktuarium jest poÅ›wiÄ™cone Maryi dlatego, że jest Ona najlepszym adwokatem ludzi wobec Boga i Jezusa Chrystusa. JeÅ›li ludzie przywoÅ‚ujÄ… tu MaryjÄ™ od dawna, to dlatego, że potwierdza siÄ™ Jej moc wstawiennicza. Zarówno za życia, jak i po Å›mierci, Maryja nie opuszcza swych dzieci, przyczynia siÄ™ do ich „oczyszczenia”, czyniÄ…c ich zdolnymi do bycia przyjÄ™tymi w Królestwie Swojego Syna. Pragnie widzieć dusze czyśćcowe wprowadzane do najbliższej obecnoÅ›ci Boga.

KsiÄ…dz Buguet od zawsze ufaÅ‚ wartoÅ›ciom pracy wspólnotowej. Dobrze zorganizowana praca w duchu braterstwa owocowaÅ‚a już przy konstrukcji i rozwoju drukarni i dziaÅ‚alnoÅ›ci publicystycznej. DzieÅ‚o Montligeon- ofiarowane wsparciu modlitewnemu dla dusz zmarÅ‚ych- to kolejny dowód na braterstwo bez granic. „Nikt nie jest wyspÄ…”- mówiÅ‚ mnich amerykaÅ„ski Thomas Merton. Nasza egzystencja jest utkana relacjami. Wiara mówi nam, że jesteÅ›my czÅ‚onkami jednego ciaÅ‚a (np. 1 Kor.12, 27). Buguet, zgodnie z naukÄ… KoÅ›cioÅ‚a katolickiego, wierzyÅ‚ we wzajemnÄ… więź dusz, osób zmarÅ‚ych i ludzi przebywajÄ…cych na ziemi. ÅšwiÄ™ci i bÅ‚ogosÅ‚awieni, sÅ‚udzy Boży, zmarli czÅ‚onkowie naszych rodzin wstawiajÄ… siÄ™ za nami do Boga. My z kolei, czekajÄ…c na moment ostatecznego opuszczenia ziemi i spotkania z SÄ™dziÄ…, mamy szansÄ™ i możliwoÅ›ci wstawiania siÄ™ za tymi, którzy przebywajÄ… jeszcze w czyśćcu, za dusze nieczyszczone z win. Wg „Katechizmu KoÅ›cioÅ‚a katolickiego” „Å›mierć jest konsekwencjÄ… grzechu. UrzÄ…d Nauczycielski KoÅ›cioÅ‚a, który autentycznie interpretuje wypowiedzi Pisma Å›wiÄ™tego i Tradycji, naucza, że Å›mierć weszÅ‚a na Å›wiat z powodu grzechu czÅ‚owieka. Chociaż czÅ‚owiek posiadaÅ‚ Å›miertelnÄ… naturÄ™, z woli Bożej miaÅ‚ nie umierać. Åšmierć byÅ‚a wiÄ™c przeciwna zamysÅ‚om Boga Stwórcy, a weszÅ‚a na Å›wiat jako konsekwencja grzechu. Åšmierć cielesna, od której czÅ‚owiek byÅ‚by wolny, gdyby nie byÅ‚ zgrzeszyÅ‚, jest ostatnim wrogiem czÅ‚owieka, który musi zostać zwyciężony” (1008). I dalej Katechizm podaje, że „także Jezus, Syn Boży, przeszedÅ‚ przez cierpienie Å›mierci, wÅ‚aÅ›ciwej dla kondycji ludzkiej. Mimo swojej trwogi przed Å›mierciÄ…, przyjÄ…Å‚ jÄ… aktem caÅ‚kowitego i dobrowolnego poddania siÄ™ woli Ojca. PosÅ‚uszeÅ„stwo Jezusa przemieniÅ‚o przekleÅ„stwo Å›mierci w bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwo”(1009).

Pamięć o zmarłych szczególnie żywa jest w miesiącu listopadzie. W Montligeon modlitwa za zmarłych rozbrzmiewa zawsze, nieustannie, każdego dnia sprawowane są w sanktuarium Msze święte wieczyste.

Komunia żywych i umarÅ‚ych, uznana i propagowana przez KoÅ›ciół katolicki, zachÄ™ca do wzajemnego obdarowywania. „Nie tylko jednak ze wzglÄ™du na sam ich przykÅ‚ad czcimy pamięć mieszkaÅ„ców nieba, ale bardziej jeszcze dlatego, żeby umacniaÅ‚a siÄ™ jedność caÅ‚ego KoÅ›cioÅ‚a w Duchu przez praktykowanie braterskiej miÅ‚oÅ›ci. Bo jak wzajemna Å‚Ä…czność chrzeÅ›cijaÅ„ska miÄ™dzy pielgrzymami prowadzi nas bliżej Chrystusa, tak obcowanie ze Å›wiÄ™tymi Å‚Ä…czy nas z Chrystusem, z którego, niby ze Å»ródÅ‚a i GÅ‚owy, wypÅ‚ywa wszelka Å‚aska i życie Ludu Bożego”, czytamy w dokumencie „Lumen Gentium”, 50. W KoÅ›ciele katolickim istnieje różnorodność grup i wspólnot zÅ‚Ä…czonych modlitwÄ… i braterstwem. W Montligeon, gdzie ksiÄ…dz Buguet zawiÄ…zaÅ‚ DzieÅ‚o,jest szansa na wspólnotowÄ… modlitwÄ™. Tzw. Fraternite Notre Dame de Montligeon (Wspólnoty Braterskie) rozsiane sÄ… na caÅ‚ym Å›wiecie. W Polsce istnieje projekt utworzenia kaplicy DzieÅ‚a Montligeon, przy której mogÅ‚yby rozwijać siÄ™ wspólnoty modlitewne. KsiÄ…dz Paul Preaux, obecny rektor sanktuarium w Montligeon, stwierdziÅ‚, że idealne byÅ‚oby stworzenie grupy modlitewnej- poÅ‚Ä…czonej duchowo z Montligeon- w porozumieniu z duchowieÅ„stwem miejscowym. W jednym z wywiadów, umieszczonych na Å‚amach pisma, ukazujÄ…cego siÄ™ w Montligeon , zatytuÅ‚owanego „Chemins d Eternite” (Drogi do WiecznoÅ›ci, mowa o nr z listopada i grudnia 2006) ksiÄ…dz Preaux przypomniaÅ‚ sÅ‚owa fundatora, że Fraternite nie jest dla nikogo zamkniÄ™te. W tym samym wywiadzie, siostra Marie- Aimee ze zgromadzenia Nouvelle Alliance (nota bene, zgromadzenia obecnego z nominacji biskupiej przy sanktuarium w Montligeon od 2000 roku) podkreÅ›liÅ‚a, że zapis do Fraternite jest jednoczeÅ›nie osobistym aktem wiary w Chrystusa i komuniÄ™ Å›wiÄ™tych.

Należy podkreślić, że dzieło Montligeon posiada misję i charakter uniwersalny, obecne jest w wielu krajach świata na pięciu kontynentach. Fundator dał wskazówki, jak pomagać duszom zmarłych przebywającym w czyśćcu. Uprzywilejowana drogą oczyszczenia z win i grzechów jest Ofiara Eucharystyczna, skarb duchowy Kościoła, ponadto modlitwa i ofiara z życia. W Dziele Montligeon zaakcentowana jest ufność we wstawiennictwo i wiara, że także zmarli mogą ocalić żywych. W bazylice pod wezwaniem Notce Dame Liberatrice każdego dnia sprawowane są Msze święte za dusze czyśćcowe i osoby żyjące, będące w bardzo trudnych okolicznościach życiowych, codziennie odmawiany jest różaniec, trwa Adoracja. Trzeba dodać, że do Dzieła przypisane są odpusty zupełne; otrzymać je może ten, kto wstępuje do Fraternite Notre Dame de Montligeon. Ponadto odpusty uzyskać można w następujące dni w roku: Święto Wniebowstąpienia, Święto Wniebowzięcia, Święto Notre Dame Liberatrice (16 listopada), Uroczystość Wszystkich Świętych; w bazylice odpusty są możliwe w dzień corocznej pielgrzymki, która organizowana jest w miesiącu maju, w Święto Apostołów Piotra i Pawła 29 czerwca oraz 2 sierpnia- Dzień Porcjunkuli.

W numerze specjalnym „Chemins d Eternite” (I/2005) na temat czyśćca wypowiedziaÅ‚ siÄ™ m.in. brat Thierry- Dominique Humbrecht, dominikanin: „CzyÅ›ciec jest stanem przejÅ›ciowym duszy po Å›mierci. Jak samo sÅ‚owo wskazuje, czyÅ›ciec jest momentem oczyszczenia siÄ™ tych, którzy oczekujÄ… na zobaczenie Boga twarzÄ… w twarz”. A ksiÄ…dz Anne- Guillaume Vernaeckt, posÅ‚ugujÄ…cy przy sanktuarium, przypomniaÅ‚, że na pierwszym soborze w Lyonie w 1245 ojcowie zaproponowali, aby termin czyÅ›ciec, znany na Zachodzie, byÅ‚ używany- na oznaczenie oczyszczenia dusz po Å›mierci- także na Wschodzie. W 1336 papież Benedykt XII stwierdziÅ‚, że wiele dusz przebywa w chwale niebios z Chrystusem; nie sÄ… to tylko dusze wielkich Å›wiÄ™tych, ale tych, którzy żyli w przyjaźni z Bogiem. W 1563 KoÅ›ciół podkreÅ›liÅ‚ pomoc, jakÄ… mogÄ… przynieść wierni duszom czyśćcowym, szczególnie przez ofiarÄ™ Mszy Å›wiÄ™tej. OdtÄ…d istnienia czyśćca i modlitwa za zmarÅ‚ych sÄ… stale przypominane w nauczaniu papieskim. Zmartwychwstanie wszystkich zmarÅ‚ych „sprawiedliwych i niesprawiedliwych” (Dz 24, 15), poprzedzi SÄ…d Ostateczny. BÄ™dzie to „godzina, w której wszyscy, którzy spoczywajÄ… w grobach, usÅ‚yszÄ… gÅ‚os Jego: a ci, którzy peÅ‚nili dobre czyny, pójdÄ… na zmartwychwstanie życia; ci, którzy peÅ‚nili zÅ‚e czyny- na zmartwychwstanie potÄ™pienia”(J 5, 25, 29). Tajemnica SÄ…du Ostatecznego jest tajemnicÄ… wolnoÅ›ci. Czas naszego życia jest nam dany jako czas otwarty na przyjÄ™cie lub odrzucenie miÅ‚oÅ›ci zbawczej Boga. Umrzeć poza tÄ… miÅ‚oÅ›ciÄ… to nie tylko nie kochać, ale także nie akceptować bycia kochanym. Za każdym razem, gdy odmawiamy czyjejÅ› miÅ‚oÅ›ci, eksperymentujemy zamykanie siÄ™ w nas samych, co może doprowadzić do odciÄ™cia siÄ™ definitywnego od Boga. „To tu wÅ‚aÅ›nie życie jest stracone lub zyskane- napisaÅ‚ Å›wiÄ™ty Cyprian z Kartaginy w III wieku.- Niech nikt nie zaprzestanie spieszyć siÄ™, aby otrzymać zbawienie”. W Bogu jest sprawiedliwość i miÅ‚osierdzie. Bóg jest zawsze miÅ‚oÅ›ciÄ…, kiedy sÄ…dzi i sprawiedliwoÅ›ciÄ…, kiedy kocha. MiÅ‚osierdzie bez sprawiedliwoÅ›ci jest upokarzajÄ…ce. Sprawiedliwość bez miÅ‚osierdzia jest przygniatajÄ…ca.

Wiele pism nt życia po śmierci, czyśćca, piekła, raju, nieba, dzieła Ojców Kościoła, dokumentacja Notre Dame z Montligeon znajduje się przy sanktuarium w tzw. Eschaton. Dokumenty są dostępne na miejscu, można również poprosić o nie drogą mailową. Drogą korespondencyjną można również zamówić biuletyny zapisujące do Fraternite Notre Dame z Montligeon oraz formularze Mszy świętych wieczystych (informacje pod numerem telefonu 0048600044183).

Sanktuarium znajduje się na zachód od Paryża, blisko tak znanych miejsc pielgrzymkowych, jak Chartres i Lisieux.. Montligeon zaprasza pielgrzymów przez cały rok.


Åšmierć innych obliguje do zapytaÅ„ o wÅ‚asny koniec życia. MisjÄ… dzieÅ‚a Montligeon, zaÅ‚ożonego przez francuskiego ksiÄ™dza Paula Buguet w 1884, jest modlitwa za dusze w czyśćcu cierpiÄ…ce oraz anonsowanie przesÅ‚ania KoÅ›cioÅ‚a na temat przeznaczenia wiecznego każdego czÅ‚owieka. Jest to wspaniaÅ‚e przesÅ‚anie nadziei. CzÅ‚owiek, stworzony na podobieÅ„stwo Boga, nosi w sobie zalążek życia wiecznego. Poza Å›mierciÄ… istnieje inny Å›wiat, z anioÅ‚ami i wszystkimi zmarÅ‚ymi, „już zbawionymi”. MiÄ™dzy dwoma Å›wiatami: niewidzialnym i widzialnym istniejÄ… nieprzerwane wiÄ™zi. Å»yjÄ…cy mogÄ… modlić siÄ™ za zmarÅ‚ych i także zmarli mogÄ… poÅ›redniczyć i wstawiać siÄ™ za żyjÄ…cych. Jest to misterium komunii Å›wiÄ™tych.

Jednym z przesÅ‚aÅ„ sanktuarium Notre Dame z Montligeon jest stać siÄ™ miejscem pokoju, spotkania i rozmowy dla osób w żaÅ‚obie. Tutaj każda osoba może zÅ‚ożyć swoje brzemiÄ™, opowiedzieć o swoim smutku (gotowi na spotkanie sÄ… księża tu posÅ‚ugujÄ…cy, z obecnym rektorem, ksiÄ™dzem Paulem Preaux, oraz siostry ze zgromadzenia Nouvelle Alliance) i odnaleźć pokój. Sanktuarium proponuje modlitwÄ™ za zmarÅ‚ych. Modlić siÄ™ to Å›wiadczyć wobec osoby zmarÅ‚ej, że nasza „miÅ‚ość jest silniejsza niż Å›mierć”. Tu, w sanktuarium, tysiÄ…ce nazwisk i obliczy osób zmarÅ‚ych jest polecanych modlitwie, każdego dnia odprawiane sÄ… Msze Å›wiÄ™te wieczyste. Istnieje możliwość zapisu do Wspólnoty Braterskiej, tzw. Fraternite Notre Dame de Montligeon, która Å‚Ä…czy siÄ™ w modlitwie za zmarÅ‚ych, odmawiajÄ…c każdego dnia modlitwÄ™ do Matki Bożej z Montligeon.


Modlitwa do Matki Bożej z Montligeon

Matko Boża Wybawicielko,
ulituj się nad naszymi zmarłymi braćmi,
a szczególnie nad tymi,
którzy najbardziej potrzebują Bożego Miłosierdzia.

Wstawiaj się za wszystkimi, którzy nas opuścili,
by dokonało się w nich Dzieło oczyszczającej Miłości.
Niech nasza modlitwa,
złączona z modlitwą całego Kościoła,
wyjedna im radość, która przewyższa
wszelkie pragnienie,
a naszym braciom żyjącym jeszcze na ziemi,
zwłaszcza poddanym próbom i zwątpieniu,
przyniesie pociechÄ™ i umocnienie.

Matko Kościoła, pomóż nam,
ziemskim pielgrzymom, coraz lepiej przeżywać każdy dzień
naszej drogi do Zmartwychwstania.
Ulecz rany naszej duszy i serca.
Uczyń nas świadkami Niewidzialnego Boga,
podążającymi do dóbr,
których nie możemy dostrzec naszym wzrokiem,
Apostołami nadziei podobnymi do strażników
oczekujących świtu.
Ucieczko grzeszników i Królowo Wszystkich Świętych,
zgromadź nas wszystkich w owym dniu na wieczną Paschę
w Domu Ojca.
Przez Jezusa Chrystusa Pana naszego. Amen.

Matko Boża z Montligeon módl się za naszych zmarłych.



Joanna Szubstarska