Dodano: 21.08.09 - 12:40 | Dział: Głos Polonii

30 lat KPN – Zaproszenia



Gdy 1 września 1979 roku powstawała Konfederacja Polski Niepodległej, braliśmy do siebie słowa najdumniejszej polskiej pieśni „mówili, żeśmy stumanieni”.

Minęło trzydzieści lat, w czasie których padły wielkie państwa i systemy, Polska znów jest wolna i niepodległa.

Prawdziwym zaszczytem jest zaproszenie Państwa na 30. Rocznicę udowodniania, że „chcieć to móc”.

Jubileusz KPN rozpocznie się Mszą świętą, odprawioną 5 września 2009r. (sobota) o godzinie 12.00 w warszawskim Kościele św. Trójcy przy ul. Solec 61.

Po Mszy, ok. godziny 13.30, 14.00 – złożenie kwiatów pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

O godzinie 15.00 otwarcie wystawy i konferencji naukowo – wspomnieniowej w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 7. Po części oficjalnej nastąpi spotkanie konfederackie.

Z serdecznym uściskiem dłoni:
Leszek Moczulski
Wraz z Komitetem Organizacyjnym Obchodów 30-lecia i władzami statutowymi KPN
- Będę wdzięczny za potwierdzenie obecności: lmski@poczta.onet.pl


...........................................................



Konfederacja Polski Niepodległej 1979-1989 w pamięci Polonii - w 30 rocznicę powstania KPN


Jaka jest dziś pamięć o pierwszej jawnie działającej antykomunistycznej partii politycznej, której nadrzędnym celem było obalenie reżimu komunistycznego w Polsce?
W dniu 1 września 1979 r. Nina Milewska odczytała przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie Deklarację Ideową powołanej w tym dniu KPN. Garść zgromadzonych Polaków wysłuchała publicznie odczytanej prawdy o tym, że PRL (Polska Rzeczpospolita Ludowa) – rządzona totalitarnie przez Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą (tak nazywała się partia komunistyczna) – stanowi współczesną formę zinstytucjonalizowanego panowania rosyjskiego nad Polską. Oraz, że celem powołanej w tym dniu partii jest obalenie władzy tejże PZPR środkami politycznymi i przywrócenie Polsce niepodległości. Pod tak sformułowaną Deklaracją Ideową podpisało się (podając swoje pełne dane i adresy) kilkudziesięciu odważnych Polaków.

Od tej pory w konspiracji zaczęto budować komórki władzy wykonawczej, przygotowując kadrę do objęcia władzy. W tym celu podzielono kraj na Obszary, czyli terytoria przygotowując ośrodki władzy terytorialnej, które były następnymi ośrodkami władzy wykonawczej po władzy krajowej. Obszary działania ogarnęły prawie całą Polskę np. Warszawa i województwo mazowieckie podlegało pod Obszar I, a Kraków i Małopolska pod Obszar II itd.

W szeregi KPN wstępowali najodważniejsi z odważnych weterani walk z komuną, stawiano na jakość a nie na masowy nabór wzorowano się na konspiracji niepodległościowej Józefa Piłsudskiego jeszcze z I wojny światowej. Wówczas wstąpić do KPN trzeba było mieć odwagę i liczyć się z najgorszymi konsekwencjami, czyli z utratą życia.

Dziś mało mówi się o działaniach KPN często mówi się o Solidarności i przypisuje, się tej organizacji wywalczenie niepodległości, może słusznie, ale często przemilcza się fakt, że to właśnie KPN ma moralne prawo być pierwszą w dziele odzyskania niepodległości. Żeby pomniejszyć zasługi Konfederacji w walce z komuną często wymienia się agentów komunistycznych, którzy przeniknęli do KPN zapominając o tym, iż wszystkie organizacje antykomunistyczne były rozpracowywane przez agentów na wysokich szczeblach organizacyjnych, strach przed lustracją i odwlekanie tego procesu jest najlepszym przykładem działania sił komunistycznych w dzisiejszej Polsce.

Dużo działaczy KPN przeszło przez więzienia z wysokimi wyrokami także w czasie, kiedy Solidarność działa legalnie, a jej przywódcy cieszyli się wolnością. Władze krajowe KPN dwukrotnie przeszły przez procesy sądowe. Pierwsze procesy odbyły się w latach 1981-1982 i zakończyły się wyrokami pozbawienia wolności od 2 do 7 lat. Drugi proces odbył się w 1984 roku i również zakończył się wyrokami skazującymi od 2 do 4 lat. Wysokie wyroki nie tylko dla przywódców, ale także dla członków KPN wydawano w całej Polsce, a aresztowania i prześladowania były wyjątkowo brutalne w stosunku do członków Konfederacji.

KPN przystąpił również do utworzenia organizacji obronnej. Prace nad powstaniem takiej organizacji KPN sfinalizował w roku 1989, tworząc Związek Strzelecki „STRZELEC”. Celem tego Związku było przysposobienie młodzieży do obrony kraju z bronią w ręku. Tutaj wielką rolę odegrały również reaktywowane w 1981 roku z inicjatywy KPN marsze szlakiem I Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego - z Krakowa do Kielc. Marsze te były kontynuowane bez żadnej przerwy przez wszystkie lata 80-te XX w. nawet w okresie stanu wojennego. Często były atakowane przez MO i Służbę Bezpieczeństwa, uczestników aresztowano, karano grzywnami pieniężnymi, ale pomimo tego wszystkie marsze docierały rokrocznie do Kielc, choćby w uszczuplonym składzie. Marsze Szlakiem I Kompanii Kadrowej są nadal organizowane, co roku.

Jaka jest dziś pamięć wśród Polonii o tej Organizacji? Ilu rodaków żyjących na obczyźnie słyszało o tej Partii i odważnych jej członkach?

Dlatego wszystkich zainteresowanych informuję, że istnieje strona internetowa Związku Konfederatów Polski Niepodległej: www.polonus.mojeforum.net , gdzie można dowiedzieć się o historycznej działalności KPN, przeczytać biografie działaczy oraz dowiedzieć się o programach obchodów Jubileuszu 30-lecia KPN, które nie są scentralizowane i odbędą się w ośrodkach terenowych (Obszarach) na terenie całego kraju.

Obchody uroczystości Jubileuszowych 30-lecia KPN
15 sierpień 2009 (sobota) na Lubelszczyźnie, Lublin od godz. 12.00,
5 wrzesień 2009 (sobota) – główne uroczystości rocznicowe w Warszawie od godz. 12.00 (msza św. w kościele Św. Trójcy),
14 październik 2009 (środa) – Jubileuszowa konferencja naukowa z okazji 30-lecia Konfederacji Polski Niepodległej w Katowicach od godz. 10.00

Jak informuje Komitet Obchodów Jubileuszu w Krakowie w składzie:
- Zygmunt Łenyk - przewodniczący,
- Krzysztof Bzdyl - wiceprzewodniczący,
- Adam Macedoński - wiceprzewodniczący,
- Danuta Kinaszewska, Krzysztof Kwiatkowski, Ryszard Pyzik i Marcin Tatara - członkowie.


Związek Konfederatów Polski Niepodległej z lat 1979-1989 organizuje:
10 wrzesień 2009 (czwartek) – Ogólnopolska konferencja naukowa od godz. 10.00,
11 wrzesień 2009 - uroczystości jubileuszu 30-lecia KPN od, godz. 10.00, które odbędą się pod patronatem Prezesa IPN dr hab. Janusza Kurtyka.
W programie przewidziano min.:
1) Wystąpienie władz i udekorowanie Krzyżami Orderu Odrodzenia Polski działaczy
KPN z lat 1979-1989 przez Prezydenta RP lub jego przedstawiciela – poprzedzone
modlitwą prowadzoną przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego.
2) Referaty założycieli i historycznych przywódców KPN z lat 1979-89.
3) Referaty pracowników IPN – „KPN na podstawie źródeł archiwalnych IPN”.
Uroczystości będzie towarzyszył program artystyczny.

Od 5 października do 30 listopada 2009 roku odbędzie się Wystawa, poświęcona działalności Konfederacji Polski Niepodległej na terenie całego kraju, zorganizowana przez IPN Oddział Małopolska.

Jacek Klaś – przedstawiciel Związku Konfederatów Polski Niepodległej na Australię, Nową Zelandię i Oceanię.