Dodano: 13.09.08 - 11:01 | Dział: Nasze zdrowie

SiejÄ… ...po cichu

Powierzchnia upraw zmodyfikowanej żywności wzrosła nad Wisłą dziesięciokrotnie. Nasi rolnicy masowo kupują nasiona kukurydzy GMO za granicą.

W ten sposób obchodzą zakaz sprzedaży genetycznie modyfikowanego materiału siewnego, który od dwóch lat obowiązuje w Polsce.

Oficjalne dane Polskiego Związku Producentów Kukurydzy pokazują, że w ubiegłym roku w Polsce było ok. 320 ha upraw transgenicznych. Ze wstępnych szacunków producentów nasion wynika, że w tym roku powierzchnia ta przekroczy w Polsce 3 tys. ha.

– Pod wzglÄ™dem wielkoÅ›ci upraw roÅ›lin GMO Polska dogoniÅ‚a już Niemcy. Różnica jest taka, że w Niemczech bardzo restrykcyjne prawo spowodowaÅ‚o Å›cisÅ‚Ä… kontrolÄ™ nad GMO, a w Polsce w dalszym ciÄ…gu brak jest rozsÄ…dnych przepisów – ocenia Robert Gabarkiewicz, dyrektor stowarzyszenia GBE Polska, reprezentujÄ…cego m.in. Monsanto, BASF, Bayera i Pioneera.

Koncerny biotechnologiczne działają zgodnie z prawem: reklamują swoje odmiany kukurydzy zawierającej technologię MON 810 dopuszczoną do upraw w krajach Unii Europejskiej. Jednocześnie informują rolnika, że nie sprzedają tych nasion w Polsce, ale może je bez problemu kupić w Czechach, Niemczech czy na Słowacji.

– Czekamy na odpowiednie uregulowania prawne pozwalajÄ…ce na obsianie pól nasionami roÅ›lin GMO. Na razie ich jednak nie ma, wiÄ™c każdy wziÄ…Å‚ sprawy w swoje rÄ™ce. WiÄ™cej nikt nic nie powie – podkreÅ›la Adam Koryzna, prezes Koalicji na rzecz Nowoczesnego Rolnictwa, który od lat uprawia modyfikowanÄ… kukurydzÄ™ na Opolszczyźnie.

Kukurydza z polskich gospodarstw rzadko trafia na rynek. Najczęściej rolnicy przeznaczajÄ… jÄ… do produkcji pasz, które potem sami wykorzystujÄ…. Nie chcÄ… ujawniać swoich danych w obawie przed atakiem ekologów. – Podejrzewamy, że w Polsce doszÅ‚o już do zanieczyszczenia Å›rodowiska modyfikowanymi genami. Takie uprawy powinny zostać caÅ‚kowicie zakazane – podkreÅ›la Maciej Muskat z Greenpeace.

W oficjalnym stanowisku polski rząd opowiada się przeciwko wprowadzaniu do obrotu produktów GMO i uprawom genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, rzepaku, buraka cukrowego, ziemniaka i soi. Ministerstwo Środowiska przygotowało nowy projekt prawa, które zdecydowanie utrudni zakładanie upraw genetycznie modyfikowanych roślin. Polscy rolnicy, podobnie jak koncerny biotechnologiczne, krytykują ten projekt.

Magdalena Kozmana
Rzeczpospolita