Dodano: 11.09.08 - 11:50 | Dział: Kultura i Nauka

ZBRODNIA KOMPUTEROWA




11 WRZEÅšNIA 2001 – KOMPUTEROWA ZBRODNIA LUDOBÓJSTWA

Jeśli nie liczyć technicznego wsparcia firmy IBM(1) dla eksterminacji tysięcy więźniów obozów koncentracyjnych, to 11 września 2001 roku odbyła się na oczach świata pierwsza komputerowa zbrodnia ludobójstwa.

W latach siedemdziesiÄ…tych XX wieku, czyli juz 30 lat temu, inżynier Bill Hamilton, ówczesny programista NSA(2) , zaprojektowaÅ‚ niezwykÅ‚e oprogramowanie. NazwaÅ‚ je PROMIS, co byÅ‚o skrótem od angielskiej nazwy Prosecutor's Management Information System(3) . W jÄ™zyku angielskim sÅ‚owo promise oznacza obietnicÄ™, promesÄ™ lub zapowiedź. Dla wielu ludzi projekt ten staÅ‚ siÄ™ zapowiedziÄ… ogromnych zmian. Program ten pokonaÅ‚ barierÄ™ dotÄ…d niemożliwÄ… do pokonania. Od swojej pierwszej „jazdy próbnej” ponad ćwierć wieku temu, wykazaÅ‚, że potrafi, poczÄ…wszy od maÅ‚ych sieci napÄ™dzanych przez przodków dzisiejszych pecetów, aż do ogromnych systemów komputerowych coÅ›, czego inne programy nie umiaÅ‚y. ByÅ‚ w stanie równoczeÅ›nie odczytywać i Å‚Ä…czyć ogromne liczby różnych programów i baz danych, niezależnie od jÄ™zyków, w jakich byÅ‚y napisane i platform, na których owe bazy byÅ‚y zainstalowane.

Już wtedy „uniwersalny tÅ‚umacz” z filmu „Star Trek” staÅ‚ siÄ™ faktem. ZresztÄ…, caÅ‚ość dokonaÅ„ zwiÄ…zanych z PROMIS, można przypisać do scenariusza tego filmu.

William Hamilton, jako ekspert w zakresie łączności, podczas wojny w Wietnamie pracował dla NSA. Władając biegle językiem wietnamskim pomógł zbudować komputerową wersję tłumacza wietnamsko-angielskiego dla wywiadu. Już wówczas rozpoczął prace nad oprogramowaniem, które w przyszłości odcisnęło się piętnem na wielu tysiącach ludzkich istnień. Zadanie polegało na umożliwieniu zbierania danych o ogromnej liczbie osób rozsianych po całym świecie. Chodziło o skonstruowanie wszystkowidzącego oka dla Wielkiego Brata.

O oprogramowaniu PROMIS można by mówić, jako o kolejnej spiskowej teorii, gdyby nie fakt, że jego twórca, będący obecnie szefem waszyngtońskiej firmy Inslaw Corporation, sprzedaje je na wolnym rynku. Oczywiście w wersji dalece różnej od tej, która dostępna jest agendom rządowym.

Jak podaÅ‚y Washington Times i Fox News, kody źródÅ‚owe programu kupiÅ‚ od Rosjan, za poÅ›rednictwem Saudyjczyków, Osama Bin Laden za 2 miliony USD dÅ‚ugo przed 11 wrzeÅ›nia. Bez wiÄ™kszego trudu Al Kaida mogÅ‚a od tej pory przerzucać fundusze w niewidoczny dla nikogo sposób i posiÅ‚kować siÄ™ do woli danymi wywiadów Ameryki. Gazety te piszÄ… również inne rzeczy. Podobno FBI przeoczyÅ‚o doniesienia na temat lekcji latania pobieranych przez pewnego Araba latem 2001 roku z powodu używania przez Biuro starego oprogramowania, pomimo zaleceÅ„ dotyczÄ…cych dokonania w nim zmian. Nie wprowadzono do programu tak zwanego ACS (Automated Case Support(4) ), systemu majÄ…cego uodpornić PROMIS na ataki. Uważam te „przecieki” za kontrolowane i majÄ…ce usprawiedliwiać rzekomy brak wiedzy FBI o czÅ‚onkach Al Kaida. Informacje takie, wedÅ‚ug Nachrichten Heute (29/09/2006), zostaÅ‚y podane gazecie Wprost, co dla mnie stanowi prawie pewnik celowej dezinformacji. ZwÅ‚aszcza, że amerykaÅ„ski agent Bin Laden nie musiaÅ‚ programu kupować, a już z pewnoÅ›ciÄ… nie od Rosji.

PTECH – tak nazwano oprogramowanie, któremu w roku 1996 prezydent Bill Clinton daÅ‚ zielone Å›wiatÅ‚o dla wykorzystania w wojsku. ZostaÅ‚o wprzÄ™gniÄ™te w system współdziaÅ‚ania komórek rzÄ…dowych, wojska i wywiadu.

Historia PTECH jest ściśle związana z wydarzeniami 11 września, ponieważ wtedy właśnie użyto go dla skoordynowania danych FAA(5) , NORAD(6) i Secret Service(7) .

PTECH zaangażowano już dwa lata przed 9/11 do współdziałania między FAA i NORAD, formalnie w celu obrony przed niespodziewanymi zagrożeniami terrorystycznymi. Moim zdaniem, była to przygrywka do owego dnia. Wkrótce do dwóch użytkowników systemu dołączyła służba zwana Secret Service. I tak powstała triada nowej generacji.

Zresztą, jak się okazuje, klientami PTECH stały się z czasem wszystkie agencje rządowe odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa. Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Dowództwo Marynarki Wojennej, NATO, FBI, IRS(8) , Kongres, a nawet Biały Dom. Oficjalnymi szefami firmy byli Libańczyk i Saudyjczyk, jednak rzeczywistymi zarządcami pozostawali Amerykanie.

WiÄ™cej szczegółów znajdÄ… PaÅ„stwo w najnowszej książce SÅ‚awomira M. Kozaka, pod tytuÅ‚em Oko Cyklopa Książka ukaże siÄ™ pod koniec wrzeÅ›nia nakÅ‚adem Oficyny „Aurora”.

(1) IBM – International Business Machines Corporation - potocznie zwany Big Blue, jeden z pierwszych i najwiÄ™kszych koncernów produkujÄ…cych poczÄ…tkowo maszyny liczÄ…ce i ksiÄ™gujÄ…ce, a potem komputery. Obecnie firma zajmuje siÄ™ produkcjÄ… oprogramowania, a także zintegrowanymi usÅ‚ugami sieciowymi. Jej głównÄ… siedzibÄ… jest Armonk w pobliżu Nowego Jorku. ZatrudniajÄ…c ponad 350 000 pracowników na caÅ‚ym Å›wiecie i osiÄ…gajÄ…c dochody w wysokoÅ›ci blisko 10 miliardów USD jest najwiÄ™kszÄ… na globie firmÄ… branży informatycznej. Posiada przedstawicielstwa w 160 krajach. IBM zajmuje siÄ™ caÅ‚ym spektrum rynku informatycznego, poczÄ…wszy od komputerów klasy mainframe, a na nanotechnologii koÅ„czÄ…c. W okresie II Wojny Åšwiatowej perforowane karty IBM sÅ‚użyÅ‚y do ewidencji więźniów obozów koncentracyjnych.
(2) Agencja Bezpieczeństwa Narodowego USA.
(3) Informatyczny System Zarządzania Prokuratorskiego (tłum. smk).
(4) ACS – program automatycznego wspierania (tÅ‚um. smk).
(5) FAA – Federal Aviation Administration – Federalna Agencja Lotnictwa Cywilnego.
(6) NORAD – North American Aerospace Defense Command – Dowództwo Obrony Powietrznej Ameryki Północnej.
(7) United States Secret Service – tajna sÅ‚użba Stanów Zjednoczonych – agencja, którÄ… dla walki z faÅ‚szerzami pieniÄ™dzy powoÅ‚aÅ‚ do życia 5.08.1865 roku Kongres USA. DziÅ› agenci tej sÅ‚użby chroniÄ… prezydenta USA, inne ważne osobistoÅ›ci i goÅ›ci rzÄ…dowych, a także czÅ‚onków ich rodzin. Nadal sÅ‚użba zajmuje siÄ™ oszustwami finansowymi i korupcjÄ…, a ostatnio również przestÄ™pczoÅ›ciÄ… komputerowÄ….
(8) IRS, Internal Revenue Service – amerykaÅ„ski UrzÄ…d Podatkowy. Podlega Departamentowi Skarbu.


SÅ‚awomir M. Kozak