Dodano: 29.11.07 - 17:19 | Dział: Oceny-Poglądy-Analizy

Wojna podjazdowa, zakłamanie i stres

– filary naszej demokracji



Jesteśmy świeżo po kolejnym rozdaniu politycznym. Spory odsetek nas cieszy się z sukcesu PO. Ma dużą nadzieję na pozytywne zmiany i nieco normalności w polityce. Podzielam tę radość. Serdecznie nowej grupie trzymającej władzę życzę by to się im udało. Niestety nie będzie łatwo. Obowiązujące reguły gry politycznej powodują, że dla efektywnego sprawowania władzy w naszej ojczyźnie kompetencja i dobra wola rządzących to za mało. Praktykowana w III RP populistyczna przedstawicielska demokracja proporcjonalna to ciągła wyniszczająca wojna wszystkich ze wszystkimi. Poza tym, że daje nam nadmiar igrzysk i chleb na kredyt ma jeszcze dwa inne poważne mankamenty.

Po pierwsze zmusza ludzi aspirujących do sprawowania istotnych funkcji w społeczeństwie do dramatycznego wyboru. Albo poważne traktowanie wyborców, rzetelna ocena rzeczywistości i prezentowanie realnych programów jej naprawy oraz otwarcie na dialog z konkurentami politycznymi i żadnych realnych szans na sprawowanie władzy. Albo głoszenie miłych dla ucha wyborców oczywistych, okrągłych czy wręcz pustych i nierealnych haseł oraz obrzucanie przeciwników politycznych błotem i realna szansa na sukces wyborczy.

Drugim poważnym mankamentem naszej demokracji jest silny stres ludzi wÅ‚adzy. Każdy „wódz” ma tylko 5 minut radoÅ›ci po zwyciÄ™stwie wyborczym. Potem 24 godziny na dobÄ™ ma na gÅ‚owie „sprawy wagi paÅ„stwowej” tj. utrzymanie dobrych notowaÅ„ w sondażach oraz bezlitosnÄ…, stresogennÄ…, zajadÅ‚Ä… krytykÄ™ jego i jego rzÄ…du przez opozycjÄ™ i media. Nie ma warunków ani czasu na rozwiÄ…zywanie strategicznych problemów ogólno paÅ„stwowych oraz stanowienie dobrego prawa. Konkurenci polityczni mu tego nie uÅ‚atwiajÄ… – wrÄ™cz przeciwnie. Nasi dotychczasowi „wodzowie” jak np. L. WaÅ‚Ä™sa, M. Krzaklewski, L. Miller , A. Lepper, R. Giertych czy też J. KaczyÅ„ski mogli by potwierdzić jak bardzo ta sytuacja szkodzi zdrowiu i jak bardzo przeszkadza racjonalnie rozwiÄ…zywać problemy spoÅ‚eczne.

Nie musimy nic wymyÅ›lać, nie musimy eksperymentować. Odmiana systemu demokratycznego która nie Å‚amie zasad moralnych i ogranicza istotnie poziom stresu politykom, funkcjonuje efektywnie od ponad 150 lat w paÅ„stwie leżącym w Å›rodku Europy. Daje jednoczeÅ›nie swoim obywatelom to czego nam najbardziej brakuje – poczucie, że sÄ… autentycznymi gospodarzami u siebie i sami osobiÅ›cie decydujÄ… o swoim losie. Zobaczmy jak to u nich funkcjonuje:

„Specyficzność systemu partyjnego w Szwajcarii przejawia siÄ™ we współdziaÅ‚aniu i współpracy partii politycznych. Główne partie polityczne: ChrzeÅ›cijaÅ„sko - Demokratyczna Partia Ludowa, Partia Radykalno-Demokratyczna, Partia Socjaldemokratyczna i Szwajcarska Partia Ludowa nie rywalizujÄ… ze sobÄ… w czasie wyborów. Nie ma miÄ™dzy nimi zasadniczych różnic politycznych wiÄ™c nie ma także podziaÅ‚u na partie "rzÄ…dowe" i "opozycyjne". Razem otrzymujÄ… zwykle ok. 80% gÅ‚osów. Od 1959r. te wÅ‚aÅ›nie partie zawarÅ‚y umowÄ™ okreÅ›lajÄ…cÄ… tzw. "zÅ‚otÄ… reguÅ‚Ä™" wyboru przedstawicieli do Rady Federacji (rzÄ…du Szwajcarii): "2+2+2+1". Trzy partie, które uzyskajÄ… ponad 20% gÅ‚osów poparcia delegujÄ… 2 czÅ‚onków, zaÅ› czwarta partia, która otrzymuje ponad 10% ma prawo do jednego miejsca w rzÄ…dzie. Obecnie w skÅ‚adzie Rady Federacji jednego przedstawiciela ma ChrzeÅ›cijaÅ„sko - Demokratyczna Partia Ludowa. W warunkach staÅ‚ej koalicji mniejsze partie nie posiadajÄ… z reguÅ‚y wiÄ™kszego znaczenia. OpozycjÄ™ dla wÅ‚adzy stanowi spoÅ‚eczeÅ„stwo poprzez funkcjonowanie instytucji demokracji bezpoÅ›redniej.” wg Portalu Spraw Zagranicznych www.psz.pl

System Szwajcarski zapewnia politykom ludzkie warunki pracy a rzÄ…d funkcjonuje w niezmienionym skÅ‚adzie przez wiele kadencji parlamentarnych. Nie ma sytuacji, że co wybory politycy budujÄ…, na zasadzie targów, dla „naszego dobra” kolejnÄ… koalicjÄ™ rzÄ…dowÄ… oraz przeprowadzajÄ… niezwykle kosztownÄ… dla kraju akcjÄ™ wymiany na stanowiskach paÅ„stwowych tzw. TKM. Ludzi poprzedniej ekipy, którzy dopiero co poznali tajniki sprawowania wÅ‚adzy, zastÄ™puje siÄ™ kolejnymi gÅ‚odnymi wÅ‚adzy i zaszczytów nowicjuszami.

Zbudujmy w naszej Najjaśniejszej podwaliny pod autentyczną VI Rzeczpospolitą poprzez zastosowanie Helweckiego systemu politycznego. Wymaga to tylko dwu prostych nowelizacji naszego prawa:

1. Nowelizacji zapisów prawnych o referendach i uczynienie z nich realnej instytucji kontroli spraw publicznych i narzędzia inicjatywy obywatelskiej.

2. Wprowadzenie zapisu nakazującego wszystkim ugrupowaniom politycznym które osiągną 20 lub 10 procentowe poparcie w powszechnych wyborach tworzenie parlamentarnej koalicji rządowej.

Niech mi ktoÅ› mÄ…dry wyjaÅ›ni dlaczego musimy trwać w chorym, nieefektywnym systemie populistycznynej demokracji przedstawicielskiej która nie daje nam ani nadziei na lepsze jutro ani satysfakcji, że jesteÅ›my panami w naszej ojczyźnie. Obecnie przeważajÄ…ca wiÄ™kszość z nas jest przekonana, że rzÄ…dzÄ… „ONI” a JA nic nie znaczÄ™. Naszym politykom stwarza demoralizujÄ…ce i stresujÄ…ce warunki pracy. Co nam przeszkadza zastosować sprawdzonÄ…, skutecznÄ…, odmianÄ™ demokracji stosowanÄ… z powodzeniem przez Szwajcarów?

Zdzisław Gromada