Dodano: 10.10.06 - 8:11 | Dział: Kultura i Nauka

Zmarł Marek Grechuta

Marek Grechuta nie żyje. Piosenkarz i kompozytor zmarÅ‚ w wieku 61 lat. NajwiÄ™kszÄ… popularność zdobyÅ‚ dziÄ™ki przebojom „Tango Anawa", „Korowód”, „Serce”, „Niepewność”, „Ocalić od zapomnienia”. Wielokrotnie byÅ‚ nagradzany na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Architekt, rzeźbiarz, filozof
– PrzepeÅ‚nia mnie bezmierny smutek. Marek byÅ‚ ostatnio w zÅ‚ej formie, ale nie dopuszczaliÅ›my myÅ›li, że go zabraknie – powiedziaÅ‚ wyraźnie wzruszony przyjaciel i wieloletni współpracownik artysty kompozytor Jan Kanty PawluÅ›kiewicz.

O stracie dla kultury polskiej i wielu Polaków mówił także dyrektor Piwnicy pod Baranami Piotr Ferster.

Grechuta byÅ‚ z wyksztaÅ‚cenia architektem. CzÄ™sto podkreÅ›laÅ‚, że architektura jest „poniekÄ…d zwiÄ…zana ze sztukÄ…”. – Wiele nocy spÄ™dzaÅ‚em przy desce kreÅ›larskiej. DochodziÅ‚a rzeźba, projektowanie, filozofia – wspominaÅ‚ w wywiadach.

UrodziÅ‚ siÄ™ w 1945 r. w ZamoÅ›ciu, studiowaÅ‚ na Politechnice Krakowskiej. Tam na przeÅ‚omie 1966 i 1967 r. zaÅ‚ożyÅ‚ wraz z innym studentem architektury – wÅ‚aÅ›nie Janem Kantym PawluÅ›kiewiczem – „Kabaret Architektów Anawa” (od francuskiego „en avant” – naprzód).

Kabaret wkrótce przeksztaÅ‚ciÅ‚ siÄ™ w zespół muzyczny towarzyszÄ…cy Grechucie. Marek Grechuta & Anawa zadebiutowali na VI Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie od razu notujÄ…c podwójny sukces. Anawa zostaÅ‚a wyróżniona I nagrodÄ… za aranżacjÄ™, natomiast sam Grechuta – II nagrodÄ… w kategorii wokalistów, ustÄ™pujÄ…c tylko studentce warszawskiej AWF – Maryli Rodowicz.

– Po debiucie na Festiwalu Piosenki Studenckiej posypaÅ‚y siÄ™ propozycje koncertów. CzÅ‚owiek wpadÅ‚ w rytm tworzenia utworów, w rytm wystÄ™pów. Wtedy zrozumiaÅ‚em, że architektem nie zostanÄ™, a innej drogi, poza artystycznÄ…, nie widziaÅ‚em – mówiÅ‚ artysta.

Opolskie sukcesy i nie tylko
NajwiÄ™ksze sukcesy odnosiÅ‚ podczas Festiwali Piosenki Polskiej w Opolu. Już w 1968 r. otrzymaÅ‚ nagrodÄ™ dziennikarzy. W rok później dostaÅ‚ nagrodÄ™ Telewizji Polskiej za piosenkÄ™ „Wesele”. Dwukrotnie wyÅ›piewaÅ‚ tam Nagrody główne: za „Korowód” w 1971 r. i za „Hop, szklankÄ™ piwa” w 1977 r. Piosenka ta pochodziÅ‚a z musicalu „Szalona lokomotywa” wedÅ‚ug StanisÅ‚awa Ignacego Witkiewicza, napisanego wraz z Krzysztofem JasiÅ„skim i PawluÅ›kiewiczem na potrzeby Teatru STU.

W latach 70. artysta prowadziÅ‚ zespół Wiem, z którym nagraÅ‚ dwa albumy – „Droga za widnokres” i „Magia obÅ‚oków”; do drugiej poÅ‚owy lat 80. współpracowaÅ‚ z PiwnicÄ… pod Baranami.

Grechuta śpiewał najczęściej własne teksty do własnej muzyki. Korzystał również z muzyki komponowanej przez Jana Kantego Pawluśkiewicza, do wierszy m.in. Leszka Aleksandra Moczulskiego, Juliana Tuwima, Adama Mickiewicza, Bolesława Leśmiana. Koncertował w Europie, Ameryce i Australii.

Wśród gwiazd
W grudniu 2001 r. odebraÅ‚ pierwszÄ… w swej twórczoÅ›ci ZÅ‚otÄ… PÅ‚ytÄ™ za album „Dni, których nie znamy” wydany w serii ZÅ‚ota Kolekcja, sprzedany w iloÅ›ci 50 tys. egzemplarzy.

Ostatnia pÅ‚yta Grechuty, zatytuÅ‚owana „NiezwykÅ‚e miejsca”, ukazaÅ‚a siÄ™ w 2003 r. W tym samym roku nagraÅ‚ też z zespoÅ‚em Myslowitz piosenkÄ™ „Kraków”.

W tym roku podczas 43. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki „Opole 2006” Marek Grechuta uhonorowany zostaÅ‚ nagrodÄ… Grand Prix za caÅ‚oksztaÅ‚t twórczoÅ›ci, a jego piosenki zaprezentowano podczas koncertu „Åšwiat w obÅ‚okach”. W Alei Gwiazd Polskiej Piosenki na opolskim Rynku wmurowano gwiazdÄ™ Marka Grechuty, którÄ… odsÅ‚oniÅ‚ Kanty PawluÅ›kiewicz. Grechuta nie mógÅ‚ przyjechać do Opola ze wzglÄ™du na problemy zdrowotne. NagrodÄ™ Grand Prix odebraÅ‚a jego żona Danuta.

(źródło - TVP, IAR)