Dodano: 22.09.07 - 8:27 | Dział: Głos Polonii

III Zjazd Polonii

Rozpoczyna się III Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy.
Uczestniczyć w nim będą m.in. przedstawiciele polonijnych organizacji, instytucji naukowych i kulturalnych, a także polskich mediów działających na obczyźnie.

Delegaci Zjazdu podzieleni na osiem komisji do środy 26 września dyskutować będą m.in. na temat promocji kultury polskiej za granicą, sytuacji polskiej mniejszości na świecie, współpracy między Polonią a rodakami w kraju oraz zjawisku nowej emigracji, czyli wyjazdów Polaków do pracy w państwach UE.

Zjazd rozpocznie w sobotę o godz. 10 msza święta w stołecznym Kościele Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Po mszy uczestnicy Zjazdu złożą w południe wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Po południu, w Sejmie, w obecności przedstawicieli Polonii, prezydent Lech Kaczyński podpisze ustawę wprowadzającą Kartę Polaka. Ustawa zapewnia ułatwienia i przywileje dla Polaków, zamieszkałych na Wschodzie. Umożliwia im m.in. wielokrotne przekraczanie granicy, dostęp do polskich szkół i uczelni oraz ułatwienia w uzyskiwaniu stypendiów. Wprowadza też istotny zapis o refundacji kosztów wizy. Osoba, która otrzyma Kartę Polaka, będzie miała także prawo do podejmowania pracy i prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Polski.

Adresatem ustawy są Polacy zamieszkali na Wschodzie, gdyż nie mają możliwości posiadania podwójnego obywatelstwa, bo nie jest tam uznawane. Prace nad wprowadzeniem Karty Polaka trwały przeszło 10 lat.

Oficjalne otwarcie Zjazdu nastąpi w Sali Plenarnej Sejmu o godz. 17. Wezmą w nim udział m.in. prezydent RP oraz marszałkowie: Senatu - Bogdan Borusewicz oraz Sejmu - Ludwik Dorn. Bezpośrednio po otwarciu odbędzie się inauguracyjna sesja nt. wkładu Polonii w odzyskanie niepodległości przez Polskę.

W kolejne trzy dni Zjazdu obradować będą delegaci i komisje; w niedzielę obrady - w Domu Polonii w Pułtusku, a w poniedziałek i wtorek - w budynku Sejmu.

Zjazd zakończy w środę ekumeniczne nabożeństwo w warszawskim ewangelicko-augsburskim Kościele Św. Trójcy, oraz zamykające obrady posiedzenie na Zamku Królewskim, podczas którego zaprezentowane zostaną podjęte przez delegatów uchwały.

Tradycja organizowania zjazdów Polonii sięga czasów II Rzeczypospolitej. Przed wojną dwukrotnie, w roku 1929 i 1934, odbyły się Światowe Zjazdy Polaków z Zagranicy. Do tej inicjatywy powrócono po 1989 roku. Pierwszy Zjazd miał miejsce w Krakowie w 1992 roku, natomiast kolejny odbył się w 2001 roku w Warszawie, Krakowie, Częstochowie i Pułtusku.

Za granicą żyje 17 mln Polaków. Najliczniejszym skupiskiem emigracji polskiej są Stany Zjednoczone; mieszka tam - jak szacują polskie placówki konsularno-dyplomatyczne - ponad 10 mln Polaków. Ponadto duże ośrodki polonijne znajdują się w Brazylii, Kanadzie, Niemczech i we Francji. Za wschodnią granicą najwięcej Polaków mieszka na Ukrainie (około 1 mln), na Białorusi, w Rosji i na Litwie.

(PAP)