Czwartek 6 Sierpnia 2020r. - 219 dz. roku,  Imieniny: Jakuba, Sławy, Wincentego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 10.07.20 - 19:25     Czytano: [195]

Karol Levittoux


Wędrówki po Cytadeli Warszawskiej

Karol Levittoux przyszedł na świat w roku 1820 w Kumelsku kolo Kowna. Zmarł on natomiast dnia 7 lipca 1841 roku w wyniku samopodpalenia w Warszawie. Był to niezrównany polski działacz niepodległościowy, student kursów prawniczych w Warszawie. Stowarzyszenie Literackie ze Stawu Kunowskiego „Gęsie Pióro”, postanowiło udać się na zwiedzanie Cytadeli Warszawskiej „śladami Karola Levittoux”.

Pochodzenie


Karol był synem Piotra Levittoux-Desnouettes, francuskiego sierżanta, osiadłego w Polsce. Karol Levittoux, był uczniem no i oczywiście absolwentem pijarskiego gimnazjum w Krakowie. Następnie był słuchaczem kursów pedagogicznych i prawniczych w Warszawie. W 1839 roku, założył on w Łukowie Związek Patriotyczny, którego działalność polegała na pracy samokształceniowej i agitacji niepodległościowej młodzieży polskiej. Z jego inicjatywy powstał też podobny związek w Chełmie, Biorący udział w sprzysiężeniach młodzi chlopcy, zostali oskarżeni o dążenie do wywołania powstania zbrojnego, a co się z tym wiąże utworzenie rządu republikańskiego oraz zniesienie pańszczyzny.

Wykrycie sprzysiężenia

Sprzysiężenie zostało wykryte na skutek zeznań złożonych przez nauczyciela szkoły elementarnej w Łukowie Jana Thierbacha. Levittoux po aresztowaniu, przebywał przez kilka miesięcy w murach Cytadeli Warszawskiej. Brutalne śledztwo po nieudanej próbie ucieczki, połączone z wymierzaniem mu regularnych kar bykowcem, doprowadziło go do popełnienia samobójstwa. Levittoux podpalił świeczką siennik na którym spał. Młody człowiek....zginął w ogniu. Nie chciał wydać swoich towarzyszy, a za tym współbraci sprzysiężenia niepodległościowego. Stał się symbolem niezłomnej postawy i poświęcenia za Ojczyznę.

Słowami Bolesława Limanowskiego
...Armia szpiegów pod dowództwem słynnego Abramowicza napadała na domy, dwory i znalazłszy jakąś książkę zakazaną lub jaką inną poszlakę, więziła i odsyłała do cytadeli. (...) Tak było w 1841 r., kiedy wykryto związek młodzieży szkolnej w Łukowie. Przywieziono wówczas około 200 młodzieńców. Młodzież trzymała się dzielnie i nic z niej wydobyć nie można było. Kierownikiem tego związku był Karol Levittoux, wielkiego hartu i niezwykłych zdolności młodzieniec. Dostał on 2 tysiące pałek, co dwa dni po 400, był głodzony, nie dawano mu spać, ale wszystko to wytrzymał i nikogo nie wydał. Z powodu zaślubin następcy Mikołaja wystarano się o uwolnienie młodzieży łukowskiej, ale z tej łaski wyłączono Levittoux. Wówczas starano się ułatwić mu ucieczkę i w grzbiecie książki wraz z listem, kluczem [szyfrem] pisanym, przysłano piłkę do przerzynania krat. Przy rewizji więźniów, która odbywała się często, wpadły one w ręce żandarmów. Rozpoczęły się więc nowe badania [przesłuchania] i nowe męczarnie. Levittoux, osłabiony na ciele i czując w sobie słabnącego ducha, z obawy, aby nie wydał nikogo, podpalił swoje łózko i na nim życie zakończył. Było to 7 lipca 1841 r. Od tego czasu zaprzestano dawać światło więźniom

Cyprian Kamil Norwid...w liście do Zygmunta Krasińskiego.....
...kląkł na łóżku z twardych desek powrozami słomianymi okręconych – pod one deseczki świecę postawił; wolno zapaliły się powrozy kręcone ze słomy. Jak wieczność długo musiały się rozżarzać, nim zaczęły śmierć zadawać. Kilka godzin ujść musiało nim to łóżko – w stos się przeobraziło i to raczej węglem niż płomieni. Znaleziono go na kolanach z piersią i twarzą zwęgloną, bez życia wpół opadłym...Ewa Michałowska - Walkiewicz

Wersja do druku

Ireneusz - 11.07.20 9:17
Powinno sie pamietac o takich bohaterach jak opisany przez pania Ewe

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

06 Sierpnia 1978 roku
Zmarł Papież Paweł VI (ur. 1897)


06 Sierpnia 1945 roku
Amerykanie zrzucili pierwszą bombę atomową o mocy 20 000 ton TNT, celem stała się Hiroszima.


Zobacz więcej